سازنده باش

اگر شما هم از آن دسته کودکانی بوده اید که بر اثر کنجکاوی اسباب بازی های خود را می شکاندید و هر کدام از قطعات آن را در یک جای خانه به یادگار می گذاشتید، پس قطعا سازنده هستید یا حداقل روح سازندگی در شما وجود دارد. شاید باورش برایتان سخت باشد ولی بسیاری از اختراعات جهان بخاطر عده ای دیوانه و با آرزوهای بزرگ کودکانه (که ما آنها را سازنده می نامیم) پدید آمده اند. همان هایی که تلاش کردند به ارزوهای بشر تحقق بخشند و فراتر از زمان خود فکر کنند. احتمالا جمله ی معروف جابز را به یاد دارید:

افرادی که به اندازه کافی دیوانه هستند که فکر می کنند می توانند جهان را تغییر دهند، دقیقا همان هایی هستند که این کار را می کنند

سازنده (Maker) به افرادی گفته می شود که خلاقیتشان آن ها را وادار به ساختن (هک کردن) وسایل مختلف می کند (از یک اثر هنری ساده گرفته تا یک ربات پیچیده). سازنده لزوما یک مهندس (تحصیل کرده) نیست اما قطعا مهندسی که از قبل سازنده باشد راه حل های مفید تری در اختیار بشریت قرار خواهد داد و اجازه نمی دهد امکانات محدود اطرافش او را تبدیل به یک مصرف کننده¬ی صرف کند... سازندگان رویکرد بخشنده ای دارند (عاشق پروژه های متن باز هستند) و دائما در حال یاد دادن و یادگیری هستند؛ نسبت به جامعه خود احساس مسئولیت می کنند و دوست دارند با راهکارهای خود مشکلات بزرگی را حل کنند و این درست همان دلیلی است که بنیان گذاران شرکت¬های بزرگی همچون Apple، Space X،  HPو ... در مسیر ارزش آفرینی و کسب درامدهای میلیاردی موفق بوده اند. تفکر سازنده داشتن اولین گام در خلق استارتاپ های مبتنی بر سخت افزار و تکنولوژی است...  شاید تا اینجا پیش خودتان فکر کرده اید که آیا چنین افراد با چنین روحیاتی در ایران هستند؟؟ بنظر ما قطعا هستند، ولی دور هم جمع نیستند و کمتر در شبکه های اجتماعی و رسانه ها حرفی از آن ها به میان می آید...


 

در کمپین سازنده باش! ما به کمک شما قصد داریم جامعه سازنده ها رو تشکیل بدیم و همه رو دور یه میز جمع کنیم، خیلی راحت و خودمونی: پایه اید یا نه ؟؟

 


مزایای عضویت در کمپین سازنده باش!

1- ارسال خبرنامه های مربوط به جنبش جهانی سازنده

جنبش سازنده (Maker Movement) یک ترند جهانی است که سازندگان جهان را دور هم جمع کرده است و تلاش دارد فرهنگ DIYرا ترویج دهد. اعضای این جنبش اعتقاد دارند در آینده ای نزدیک تکنولوژی به حدی گسترش می یابد که که تقریبا ساخت هر وسیله ای بصورت شخصی ممکن خواهد بود و تنها لازم است نحوه¬ی استفاده از دستگاه ها و ابزار ها را بدانیم. جنبش سازنده ارتباط تنگانگی با سیستم آموزشی STEM دارد با این تعریف که:


"یادگیری همراه با عمل و پرداختن به کاربردهای خلاقانه معنا پیدا می کند و اگر فرایند یادگیری به شیوه ی متعارف کنونی ادامه یابد احتمالا در آینده انسان ها در مقابل ربات ها حرفی برای گفتن نخواهند داشت و بسیاری از مشاغل تحت تاثیر قدرت محفوظات، محاسبات و تحلیل ربات ها قرار خواهند گرفت."


بسیاری از صاحبنظران حوزه فناوری های نوین در آمریکا معتقدند فرهنگ کار کردن در گاراژ (سازنده بودن) و خلق محصول منشا اصلی شکل گیری دره سیلیکون در سانفرانسیسکو و پیدایش کمپانی های بزرگ تولیدی بوده است. در حال حاضر سالانه نزدیک به 200 نمایشگاه سازنده (Maker Faire) در جهان در حال برگزاری است و شرکت کنندگان از محصولات و آثار هنری خود در حضور مردم رونمایی می کنند.

۲- معرفی استارتاپ های مبتنی بر سخت افزار و تکنولوژی های نوین

سازندگان جهانی تنها به ساختن اکتفا نمی کنند و بسیاری از آن ها  ساخته های دست خود را تبدیل به محصول قابل عرضه به بازار می کنند. بسیاری از بردهای توسعه که امروز در سطح جهان استفاده می شوند و جز پرفروش ترین ها هستند، حاصل گسترش پروژه های متن بازی بوده اند که صاحبان آن هیچگاه فکر نمی کردند تا این حد پرطرفدار شود. کافی است به شهرت بردهای آردوینو، رزبری پای و .. نگاه بیاندازید. استارتاپ های بزرگی همچون 3D Robotics (در زمینه پرنده بدون سرنشین)، ایدا فروت (عرضه کننده کیت های الکترونیکی)، اسپارک فان (فروشنده و تولید کننده بردهای الکترونیکی)، میکر بات (تولید کننده پرینتر های سه بعدی)، Open ROV (پروژه زیر دریایی بدون سرنشین) و ... همگی رهاورد مسیر سازندگان هستند. ما قصد داریم با تشریح چنین کسب و کار هایی امید و هیجان را  در جمع سازندگان ایرانی (خصوصا استارتاپ های سخت افزاری و دانش بنیان) زنده کنیم تا بیشتر شاهد تلاش و موفقیت آنها باشیم.

۳- شبکه سازی در دورهمی های سازندگان (میکرز میتاپ)

مهم ترین وجه هر جمع و انجمنی میزان همبستگی و صمیمیت اعضای آن با هم است. مطمئنا اگر سازندگان جزیره ای کار کنند و دور هم نباشند شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود و هر کس با اطلاعات محدود خود و بدون کمک دیگران با سرعت لاک پشتی پیشرفت خواهد کرد. متاسفانه در ایران زیاد شاهد این پدیده بوده و هستیم که افراد به اصطلاح عاقل وقتی که مسئله ای را یاد گرفتند فورا برچسب انحصار به آن می زنند و تصور می کنند اگر تجارب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند دیگر راهی برای درامد زایی آنها وجود نخواهد داشت. این عدم اعتماد به یکدیگر در نهایت منجر به رقابت ناسالم  بر پایه ی دشمنی خواهد شد و حجم بازار هیچگاه افزایش نخواهد یافت. در دورهمی سازندگان که هر ماه به میزبانی یک استارتاپ/شرکت دانش بنیان برگزار خواهد شد در تلاشیم دیوارها را بشکنیم و فرهنگ اشتراک گذاری دانش، همکاری و شبکه سازی میان سازندگان را به کمک خود شما شرکت کنندگان عزیز گسترش دهیم.

۴- برندینگ

یکی از مهم ترین دغدغه ها و مشکلات سازندگان شناخته شدن و مطرح شدن در فضای مجازی است، به همین خاطر برندینگ سازندگان از اهداف اصلی کمپین "سازنده باش!" صنعت بازار قرار داده شده است.انتشار داستان های موفقیت سازندگان بصورت متنی و تصویری در شبکه های اجتماعی ، مصاحبه با سازندگان در پادکست های میکرز میتاپ و ... از مواردی است که به برندینگ اعضای این کمپین کمک می کند.

۵- برخورداری از تخفیف های ویژه سازندگان

رشد جامعه سازندگان بخشی از ماموریت اصلی صنعت بازار است و برای رشد این جمع، صنعت بازار در تلاش است تا با تشکیل شبکه ای از فروشگاه ها و سرویس های ارائه دهنده خدمات ساخت و مذاکره با آن ها، تخفیف ویژه ای برای سازندگان عضو کمپین در نظر بگیرد. همچنین فروشگاه صنعت بازار نیز در روزهای بخصوصی به اعضای کمپین و حاضرین میکرز میتاپ تخفیف های ویژه ارائه خواهد داد. 


تماس با ما
  • تلفن و صندوق صوتی: ۰۲۱۲۸۴۲۱۴۹۰

  • تلفن: ۰۲۱۹۱۰۳۵۳۸۱

  • فقط برای پیام تلگرام، بله و ایتا: 09120870443 

  • آدرس انبار: تهران، بزرگراه فتح (متوسلیان) شرق، بزرگراه باغستان، جاده گلگون، خیابان باغ، شهرک صنعتی گلگون، خیابان ششم جنوبی، پلاک 2

    کد پستی: 3359751646

  • ساعت کاری از 9 تا 17 شنبه تا چهارشنبه و پنجشنبه از 9 تا 13.

  • info [@] sanatbazar.com
  •  فعالیت فروشگاه بصورت اینترنتی می باشد لذا از مراجعه حضوری خودداری فرمایید.

©کپی رایت 2020-2016 | تمام حقوق برای صنعت بازار محفوظ است

گفتگو