بال بیرینگ و رولر بیرینگ

سه شنبه, 13 بهمن 1394 16:54
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

بیرینگ ها

وسیله‌ای است که اجازه حرکت نسبی مشخصی را بین دو یا بیشتر از دو قطعه را می‌دهد که به طور نمونه به صورت چرخش یا حرکت خطی است. یاتاقان‌ها می‌توانند به صورت گسترده‌ای بر طبق حرکتی که مجازند داشته باشند و یا براساس اصول کاریشان و همچنین جهت بارهای اعمالی که می‌توانند تحمل کنند، طبقه‌بندی شوند.

در این مطلب به طور خلاصه در مورد بلبرینگ ها و رولربرینگ ها توضیح داده شده است.

  بال بیرینگ های شیار عمیق (Deep Groove Ball Bearings) :

این نوع بلبرینگ دارای کاربرد وسیع در صنعت و از محبوبترین و متداولترین بلبرینگ‌ها در بازار مصرف است. در انواع مختلف (مانند Seal, Shield, Snap-ring ) موجود هستند. شعاع رینگ های بلبرینگ کمی بزرگتر از شعاع ساچمه ها هسنتد. ساچمه ها تماس نقطه ای با رینگ داخلی و خارجی دارند. (در زمانی که بار بر روی آنها اعمال می شود محل تماس به صورت بیضی می شود). 

این نوع بلبرینگ ها بارهای شعاعی، محوری و بارهای ترکیبی را می توانند تحمل کنند. به خاطر طراحی ساده، بلبرینگ های شیار عمیق برای کارکرد در سرعت و دقت بالا مناسب می باشند. و در انواع یک ردیفه، دوردیفه و یک ردیفه با شیار ساچمه خور می باشند.

بلبرینگ های شیار عمیقی که قطر خارجی آنها کمتر از 9 میلیمتر می باشند به نام بلبرینگ های مینیاتوری (Miniature ball bearings) شناخته می شوند.

همچنین بلبرینگ های شیار عمیقی که قطر خارجی آنها بزرگ تر مساوی 9 میلیمتر و قطر داخلی آنها کوچک تر از 10 میلیمتر می باشند را بلبرینگ های بسیار کوچک (Extra-small ball bearings) می نامند.

 

بال بیرینگ های تماس زاویه ای (Angular Contact Ball Bearings)

 

سطوح غلتش در رینگ داخلي و خارجي بلبرینگ هاي تماس زاویه اي نسبت به یكدیگر در جهت محور بیرینگ جابجا شده اند. بنابراین این بلبرینگ ها براي تحمل بار تركیبی ، بار محوري و شعاعي همزمان طراحي شده اند. ظرفیت حمل بار محوري بلبرینگ هاي تماس زاویه اي با افزایش زاویه تماس، افزایش مي یابد. زاویه تماس، زاویه بین خط  ارتباط دهنده نقاط تماس ساچمه ها با سطوح غلتش در صفحه شعاعی (مسیر انتقال بار از یک سطح غلتش به سطح دیگر) و خط عمود بر محور بیرینگ است. نوع دوردیفه این بلبرینگ هم وجود دارد.

 

 

 بال بیرینگ های خود تنظیم (Self-aligning Ball Bearings):

 

این بلبرینگ ها در یک طرف دو شیار دارد و در یک طرف سطح کروی می باشد که سطح کروی باعث خود تنظیم می شود. اين بلبرينگ‌ها دو رديف ساچمه دارند كه داراي سطح غلتش كروي مشترك بر روي رينگ خارجي مي‌باشند. اين بلبيرينگ‌ها خود تنظيم بوده و به عدم همراستايي بين شفت و نشيمنگاه حساس نمي‌باشند. لذا براي كاربردهايي كه در آنها تغيير شكل شفت يا  عدم همراستايي وجود دارد، مناسب هستند. به علاوه بلبيرينگ‌هاي خود تنظيم كم‌ترين اصطكاك را بين انواع مختلف بيرينگ‌ها دارند لذا در سرعت‌هاي بالا نيز حرارت زيادي توليد نمي‌كنند.

 

 

بال بیرینگ های کف گرد (Thrust Ball Bearings):

 

این بلبرینگ ها فقط بارهای محوری را تحمل می کنند. رینگ های نصب شده بر روی شفت، واشرهای شفت نامیده می شوند و آنهایی که روی هوزینگ نصب می شوند، واشر هوزینگ نامیده می شوند. 

بلبرینگ های کف گرد در دو نوع یک طرفه که فقط بارهای محوری را می توانند در یک جهت تحمل کنند و نوع دوطرفه که بارهای محوری را در دو جهت تحمل می کنند. این نوع بلبرینگ ها برای سرعت های چرخشی بالا مناسب نیستند چرا که روغن آن توسط نیروی گریز از مرکزبه بیرون ریخته می شود. عملکرد آن ها برای محورهای عمودی بهتر است.

بلبرينگ هاي كف گرد يكطرفه داراي يك واشر شفت ، يك واشر نشيمنگاه و مجموعه قفسه و ساچمه ها مي باشند .اين بيرينگ ها تفكيك پذير بوده و واشر ها را مي توان مستقل از مجموعه ساچمه ها نصب كرد .

 

رولربیرینگ های استوانه ای (Cylindrical Roller Bearings) :

ساخت این نوع رولربرینگ ها ساده تر از ساخت رولربرینگ های شعاعی می باشند. اغلب در سرعت های بالا کاربرد دارند، چرا که رینگ داخلی، رینگ خارجی و ساچمه ها تماس خطی با هم دارند. این نوع رولربرینگ ها دارای ظرفیت بار شعاعی بالایی هستند.

رولربرينگ‌هاي استوانه‌اي در طرح‌ها، سري‌هاي ابعادي و اندازه‌هاي مختلف توليد مي‌شوند. رولربرينگ‌هاي يك و دو رديفه بدون قفسه مجموعه توليدات استاندارد را كامل مي‌كنند. رولربرينگ‌هاي قفسه‌دار مي‌توانند بار شعاعي زيادي تحمل كرده و در سرعت‌هاي بالا كار كنند. رولربرينگ‌هاي بدون قفسه براي بار بسيار سنگين در سرعت‌هاي متوسط مناسب هستند.

رولربرینگ های دوردیفه برای کاربردهایی که سرعت و دقت بالا نیاز است استفاده می شوند. از جمله کاربرد ها می توان به دستگاه فرز، دستگاه سی ان سی و دستگاه های صنعتی دیگر اشاره کرد.

 

رولربیرینگ های مخروطی (Tapered Roller Bearings):

رولربرينگ‌هاي مخروطي داراي سطح غلتش مخروطي بر روي رينگ‌هاي داخلي و خارجي و رولرهاي مخروطي مي‌باشند. امتداد خطوط تمام سطوح مخروطي در يك نقطه بر روي محور برینگ به هم مي‌رسند. طراحي اين بيرينگ‌ها آنها را براي حمل بار تركيبي محوري و شعاعي مناسب مي‌كند. اگر هر دو نیروی شعاعی و محوری دو جهته وجود داشته باشد، موقعیت جفت برینگ ها باید به صورت face-to-face یا back-to-back استفاده شوند.

 رولربرينگ‌هاي مخروطي عموماً تفكيك‌پذير هستند. مجموعه رينگ داخلي و رولرها كه به آن مخروط (Cone ) نيز گفته مي‌شود، را مي‌توان از رينگ خارجي كه كاپ (Cup ) نيز گفته مي‌شود جداكرد.

برای سختی بالاتر و دقت بهتر این رولربرینگ ها می تواند در یک وضعیت پیش بارگذاری مورد استفاده گیرد.

رولربرینگ های مخروطی دوردیفه و چهارردیفه برای تحمل کردن بارهای شعاعی و محوری دوجهته طراحی شده اند. نوع چهارردیفه برای رول گردان دستگاه نورد و همچنین در کاربردهایی که بارهای سنگین و یا ضربه ای وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

رولربیرینگ های کروی (Spherical Roller Bearings) :

رولربرينگ‌هاي كروي داراي دو رديف رولر با سطح غلتش مشترك بر روي رينگ خارجي و دو سطح غلتش، مايل نسبت به محور بيرينگ، بر روي رينگ داخلي مي‌باشند. طرح فوق داراي مزايايي مي‌باشند كه جايگزين كردن اين برينگ‌ها با انواع ديگر را در بسياري از كاربردها غير ممكن مي‌سازد.

 

اين برينگ‌ها خود تنظيم بوده و به عدم همراستايي شفت نسبت به نشيمنگاه و تغيير شكل شفت و خمش آن حساسيتي ندارند.

کاربرد این نوع رولربرینگ ها در دستگاه های کاغذ سازی، ماشین آلات نورد، ریل ها و ماشین آلات عمومی صنعتی می باشد. 

نصب و پیاده سازی این رولربرینگ ها با دستگاه withdrawal sleeves و دستگاه مخصوص دیگر آسان می شود.

 


 

نشر این مطلب تنها با ذکر منبع و نام مترجم مجاز است.

مطلب متعلق به صنعت بازار است. | برگرفته شده از کاتالوگ ناچی | ترجمه شده توسط صنعت بازار

 

خواندن 12036 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com