قفل اثر انگشت با آردوینو

پنج شنبه, 20 اسفند 1394 16:14
این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)

من حدود پنج ماه است که در یک آپارتمان در شهر شنزن به همراه همسر و بچه هایم زندگی میکنم. گاهی اوقات من باید برای خرید آبنبات و پوشاک نوزاد به طبقه پایین بروم. اما همیشه فراموش میکنم که کلید را همراه خودم ببرم، بنابراین مجبورم که در بزنم تا همسرم در را باز کند که این همیشه باعث می شود که بچه ها از خواب بیدار شده و گریه کنند. در این موارد مقصر من هستم، بنابراین تصمیم گرفتم که برای این مشکل راه حلی پیدا کنم.

قفل اثر انگشت می تواند به من کمک کند، و تعداد زیادی از این نوع قفل ها در بازار وجود دارد، مشابه تصویر بالا، اما آنها نه تنها گران هستند، بلکه نصب کردن آنها هم بسیار مشکل است. من به دنبال یک راه ارزان بودم بدون اینکه نیاز باشد که قفل در را تعویض کنم. بعد از یادگیری آردوینو به مدت دو هفته، من تصمیم گرفتم که یک قفل اثر انگشت با آردوینو بسازم.

 

راه حل و آماده سازی ماژول:

 

در ابتدا من قفل در خود را بررسی کردم( شکل بالا). همان طور که در شکل مشاهده می کنید، اگر قسمت قرمز مشخص شده در جهت فلش کشیده شود، درب باز شده و در صورتی که به وضعیت اول بازگردد، درب بسته خواند شد. بنابراین من فکر می کنم که یک سروو موتور می تواند این کار را انجام دهد.  همچنین من احتیاج به یک سنسور اثر انگشت دارم که اثر انگشت من و همسرم را بشناسد و دستورالعمل خروجی را به آردوینو برای کنترل سروو موتور ارسال کند.

من از قطعات زیر استفاده میکنم:

 • Crowduino ، این یک برد آردوینو مناسب و سازگاز بوده و همچنین به اندازه کافی ارزان است و قابلیت ارتقاع دارد.
 • سنسور اثر انگشت
 • یک سروو موتور با گشتاور کافی
 • چسب یا هر چیز دیگری که شما به وسیله آن بتوانید این قطعات را در جای خود قرار دهید.
 • منبع تغذیه USB 5V و یا منبع تغذیه DC  9V
 • مقداری سیم

چون فقط از دو ماژول در این پروژه استفاده می شود، اتصال قطعات بسیار ساده است.

اتصال سروو:

Red wire     <-----> 5V power supply
Brown wire <-----> GND
Yellow wire <-----> D6

ماژول اثرانگشت:

ماژول از طریق ارتباط سریال با برد آردوینو ارتباط برقرار می کند، اما با توجه به اینکه crowduino فقط یک پورت سخت افزاری ارتباط سریال دارد که آن هم برای ارتباط با کامپیوتر است، بنابراین من از ارتباط سریال نرم افزاری با آردوینو از طریق پین های A4 و A5 استفاده میکنم. ماژول را به آردوینو به صورت زیر متصل کنید:

Red wire     <-----> 5V Power Supply
Brown wire <-----> GND
Purple wire <-----> A4
Yellow wire <-----> A5

نحوه اتصال را در شکل مشاهده می کنید. دقت کنید که هر دو ماژول از منبع تغذیه 5V استفاده میکنند.

 

دانلود ونصب کد:

کتابخانه و کد مورد نیاز را دانلود کنید. برنامه نوشته شده را توسط آردوینو باز کنید. همچنین می توانید از مسیر زیر

 File->Preferences مکان Sketchbook را در محلی که فایل را دانلود کرید تغییر دهید( مطابق شکل).

گرفتن و ثبت کردن اثرانگشت:

حالا ما باید اثر انگشت خود را در آردوینو ثبت کینم، تا زمانی که انگشت خود را جلوی ماژول قرار دادیم اجازه باز شدن درب را بدهد.  در فایلی که دانلود کرده اید، فایل enroll را اجرا کنید، کد نوشته شده برای ثبت اثر انگشت را مشاهده خواهید کرد.

بعد از آپلود کردن برنامه بر روی برد آردوینو، serial monitor  را باز کنید و baud rate را بر روی 38400  تنظیم کنید. مشاهده می کنید که نرم افزار از شما یک کد برای اثرانگشت درخواست می کند.

این ماژول قابلیت ذخیره سازی 162 اثرانگشت را دارد، شما برای هرکدام یک عدد از 1 تا 162 را تعیین می کنید.  ما در اینجا عدد 1 را وارد می کنیم و بر روی send کلیک می کنیم. بر روی صفحه نمایش عبارتی می آید که نشان می دهد که ماژول منتظر دریافت اثر انگشت ماست.

"Waiting for valid finger to enroll."

بعد از اینکه شما انگشت خود را مقابل سنسور قرار دادید بر روی صفحه نمایش مشاهده می کنید که به شما می گوید دست خود را بردارید، بعد دوباره از شما درخواست می کند تا انگشت خود را دوباره جلوی سنسور قرار دهید، برای تایید نهایی.

تمامی این مراحل به طور منظم بر روی serial monitor آورده شده است و شما را برای ادامه کار راهنمایی می کند.

 

نصب و راه اندازی سیستم:

بعد از ثبت اثر انگشت، آنها در حافظه EEPROM برد آردوینو ذخیره می شوند. حال باید برنامه دیگری را بر روی crowduino آپلود کنید. در فایلی که دانلود کرده اید، فایل fingerprint  را اجرا و بر روی برد آپلود کنید. بعد از آن تلاش کنید که همان انگشتی که ثبت کرده اید را در مقابل سنسور قرار دهید، اگر اثر انگشت شما تشخیص داده شود، سروو موتور به اندازه چند درجه برای باز کردن درب خواهد چرخید و بعد از مدت 2 ثانیه به وضعیت اول خود برخواهد گشت.

سروو موتور را در مکان مناسب در کنار قفل نصب کنید تا بعد از چرخش بتواند قفل را باز کند. من از چسب استفاده کردم، شما می توانید از راه حل های دیگری برای این کار استفاده کنید.

به نظر می رسد که سیم کشی که من انجام دادم مقداری نامنظم است، ولی بر روی عملکرد دستگاه تاثیری ندارد. شما مطمئنا  از روش های بهتری برای سیم کشی استفاده می کنید.

حال سیستم را توسط منبع تغذیه USB  5V و یا DC  9V راه اندازی کنید و از عملکرد آن لذت ببرید.


 

ترجمه شده توسط صنعت بازار... منبع: instructable

 

خواندن 20097 دفعه

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (116)

 1. جواد

سلام
من همین کد که گفتین بارگزاری کردم متاسفانه سنسور من پیدا نمیکه با یک کد دیگه امتحان کردم اما میزنه خطای ناشناخته
لطفا کمکم کنید

 
 1. پشتیبانی    جواد

سلام جواد عزیز
در هنگام بارگذاری کد آردوینو بایستی اتصال RX و TX بین آردوینو و سنسور را قطع کرده و پس از اتمام بارگذاری دوباره متصل کنید تا عملیات برنامه نویسی آردوینو به خوبی انجام شود. همچنین هنگامی که از طریق serial monitor با آردوینو ارتباط...

سلام جواد عزیز
در هنگام بارگذاری کد آردوینو بایستی اتصال RX و TX بین آردوینو و سنسور را قطع کرده و پس از اتمام بارگذاری دوباره متصل کنید تا عملیات برنامه نویسی آردوینو به خوبی انجام شود. همچنین هنگامی که از طریق serial monitor با آردوینو ارتباط برقرار میکنید بایستی مطمئن شوید که baudrate شما روی 38400 و به شکل noline ending تنظیم شده باشد. اگر مشکل شما رفع نشد لطفا ارور خود را در همین صفحه وارد کنید تا بیشتر بررسی کنیم.

ادامه مطلب
 
 1. امیرحسین

سلام یه برنامه می خوام بجای سروو موتور خروجی وصل کنم به رسیور دزدگیر ماشین . دفعه وود بازکنه دفعه دوم کا انگشت زدم قفل کنه .ممنون وگه کمک کنید

 
 1. پشتیبانی    امیرحسین

سلام امیرحسین عزیز
همانطور که در تماس تلفنی بیان شد، باید رسیور رو بررسی کنید چه سیگنالی میگیره و متناسب با اون مشابه برنامه همین آموزش عمل کنید و سیگنال لازمه رو به رسیور بدید.
موفق باشید

 
 1. امیرحسین    پشتیبانی

ممنون پاسختون ولی من مشگلم تو سنسور اثر انگشت یه مدل تهیه کردم با اینکه وو اموزش هست فرق میکنه خازنی هست مانند اثر انگشت گوشی گرد . Zn-510 اردیونو شناسایی نمیکنه سنسور رو.

 
 1. پشتیبانی    امیرحسین

امیرحسن عزیز
اگر ممکنه دیتاشیت و یا لینک محصولتون رو از سایت های خارجی پیدا کرده و بفرستید در این کامنت تا بتونیم بررسی کنیم که چطور میشه راه اندازی کرد.
موفق باشید

 
 1. حسین

سلام استاد
من برنامه رو اپلود کردم و بردم به خوبی کار میکرد.
اما وقتی برای نصب امادش کردم که اونو نصبش کنم وقتی تمام کار هاشو کردم و ولتاژ بهش دادم حسگر روشن نشد و چراغ on اردوینو روشن میمونه.
برنامه رو دوباره اپلود کردم به خوبی اپلود میشه اما...

سلام استاد
من برنامه رو اپلود کردم و بردم به خوبی کار میکرد.
اما وقتی برای نصب امادش کردم که اونو نصبش کنم وقتی تمام کار هاشو کردم و ولتاژ بهش دادم حسگر روشن نشد و چراغ on اردوینو روشن میمونه.
برنامه رو دوباره اپلود کردم به خوبی اپلود میشه اما کار نمیکنه و چراغ on اون باز هم روشن میمونه
میشه یه کمک کنید مشگلش چیه؟ ممنون

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    حسین

سلام حسین عزیز
شما باید ابتدا برنامه رو اپلود کنید, سپس برد رو خاموش تمامی اتصالات رو وصل کنید و در انتها برد رو روشن کنیدو مشکلی نباید داشته باشه. من متوجه نشدم که یعنی چی ولتاژ دادید. لطفا کامل تر توضیح بدید مشکل رو و کاملا مطابق آموزش پیش برید...

سلام حسین عزیز
شما باید ابتدا برنامه رو اپلود کنید, سپس برد رو خاموش تمامی اتصالات رو وصل کنید و در انتها برد رو روشن کنیدو مشکلی نباید داشته باشه. من متوجه نشدم که یعنی چی ولتاژ دادید. لطفا کامل تر توضیح بدید مشکل رو و کاملا مطابق آموزش پیش برید مشکلی نخواهید داشت. کامنت های دوستان رو هم مشاهده بفرمایید شاید بهتر بتونه به حل مشکلتون کمک کنه.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. حسین    پشتیبانی

سلام استاد بله مشکلمو حل کردم مشکل این قفل اینه که اگه سیم Rx وtx بیش از 1 متر بشه دیگه اردوینو سنسور رو شناسایی نمیکنه ایا راهی هس یا خیر؟

 
 1. پشتیبانی    حسین

حسین عزیز احتمالا کابلتون مناسب نیست و الا بر اساس فروم های مختلف بیشتر از یک متر می تونید فاصله داشته باشید. کابلتون رو تغییر بدید و دوباره تست کنید.
موفق باشید

 
 1. شایان

باسلام خدمت شما
اقای مهندس من برا اردوینو هیت سینک نصب کردم اما فایده نداره 15 دقیقه که کار کنه زیر کریستالش این قدر داغ میشه که دستو میسوزونه و Led اردوینو شروع به چشمک زدن میکنه میشه یه راه حل پیشنهاد بدین چیکار کنم؟

 
 1. پشتیبانی    شایان

سلام شایان عزیز
برای راه اندازی برد آردوینو از ولتاژ 9 ولت مناسبتره استفاده کنید.
موفق باشید

 
 1. شایان    پشتیبانی

سلام داداش حتی با پورت usb هم همین اشکال پیش میاد.. میشه ولتاژ سنسور رو جدا کنم و بایک منبع 5 ولت اتصال بدم؟

 
 1. پشتیبانی    شایان

سلام مجدد
بله شایان عزیز مشکل از جریان کشی زیاد سنسور شما هست که می تونید از منبع جدا استفاده کنید برای سنسور و ببینید مشکل برطرف میشه یا خیر. ممنون میشم باز هم نتیجه رو به اشتراک بگذارید.
موفق باشید

 
 1. عبدالرضا

باعرض سلام.برای منبع تغذیه باید از 9ولت استفاده بشه یا 5ولت dc؟منظورم قسمت مادگی منبع تغذیه اردینوهست.ازپروژه خوبتون ممنونم

 
 1. پشتیبانی    عبدالرضا

سلام دوست عزیز
ممنون از توجه شما. برد آردوینو منبع 9 ولت نیاز داره.
موفق باشید

 
 1. مهدی

سلام
من سنسورr308گرفتم.و طبق دیتاشیت و نظراقای سعید درکامنتای قبل سیماشو وصل کردم.اون لامپای قرمز کم نور روشن میشه ولی برنامه سنسور رواصلا تشخیص نمیده.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 
 1. پشتیبانی    مهدی

سلام مجدد مهدی عزیز
سروو که خود به خود عمل نمیکنه. ممکنه در برنامه نویسی مشکلی ایجاد شده باشه. همچنین, اگر یهو موتورها حرکت های ناگهانی دارند, معمولا این اتفاق به دلیل نوسانات ولتاژ هست. میتونید یه خازن 100 نانو بین موتور و زمین قرار بدین. با این...

سلام مجدد مهدی عزیز
سروو که خود به خود عمل نمیکنه. ممکنه در برنامه نویسی مشکلی ایجاد شده باشه. همچنین, اگر یهو موتورها حرکت های ناگهانی دارند, معمولا این اتفاق به دلیل نوسانات ولتاژ هست. میتونید یه خازن 100 نانو بین موتور و زمین قرار بدین. با این کار احتمالا این مشکل خیلی کمتر میشه. هرچی که قیمت سرووها بیشتر میشه این طور مشکلاتشون هم کمتر میشه.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. مهدی    پشتیبانی

باعرض سلام
از شارژر گوشی با کابل اردینو منبع تغذیشوتامین کردم که مشکل داغ بودن برطرف شد.ولی متاسفانه وقتی پایه pmwسروو رو به پایه9وصل میکنم خودبخود بدون تاچ سنسور سرو شروع به چرخش میکنه هرازگاهی

 
 1. پشتیبانی    مهدی

معمولا این اتفاق به دلیل نوسانات ولتاژ هست. میتونید یه خازن 100 نانو بین موتور و زمین قرار بدین. با این کار احتمالا این مشکل خیلی کمتر میشه. هرچی که قیمت سرووها بیشتر میشه این طور مشکلاتشون هم کمتر میشه.
موفق باشید

 
 1. شایان

سلام و خسته نباشید
مهندس من وقتی میخوام انگشتمو ذخیره کنم ذخیره میشه بعد میگه دوباره انگشت را بزارید میگذارم بعد مینویسه در حال تبدیل اما بعد Unknown error رو مینویسه و برمیگرده به اول ذخیره کردن انگشت
میشه کمک کنید مشکل میتونه از کجا باشه؟

 
 1. پشتیبانی    شایان

سلام شایان عزیز
برای رفع مشکلتون ابتدا جدیدترین کتابخونه رو دانلود و نصب کنید. سپس این مشکل Unknown error معمولا به دلیل مچ نبودن ورژن Arduino IDE پیش میاد. بنابراین, ورژن 1.6.9 یا 1.8 را از لینک زیر دانلود کنید و احتمال بسیار زیاد مشکلتون رفع...

سلام شایان عزیز
برای رفع مشکلتون ابتدا جدیدترین کتابخونه رو دانلود و نصب کنید. سپس این مشکل Unknown error معمولا به دلیل مچ نبودن ورژن Arduino IDE پیش میاد. بنابراین, ورژن 1.6.9 یا 1.8 را از لینک زیر دانلود کنید و احتمال بسیار زیاد مشکلتون رفع میشه. در نهایت اگر مشکل حل نشد فایل .cpp رو طبق لینک زیرتغییر بدید.
موفق باشید
تغییر لینک .cpp :
https://bit.ly/3fJmjFd
دانلود IDE:
https://bit.ly/31HBlGy

ادامه مطلب
 
 1. شایان    پشتیبانی

سلام اقای مهندس
واقعا ممنونم از راهنمایتون با ورژن 1.6.9 راه افتاد و الان مثل ساعت کار میکنه خیلی ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی های بسیار دقیقتون.
اقای مهندس فقط این اردوینو نیم ساعت که کار کنه کمی داغ میشه میکرو کنترل اون یا همون mega داغ...

سلام اقای مهندس
واقعا ممنونم از راهنمایتون با ورژن 1.6.9 راه افتاد و الان مثل ساعت کار میکنه خیلی ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی های بسیار دقیقتون.
اقای مهندس فقط این اردوینو نیم ساعت که کار کنه کمی داغ میشه میکرو کنترل اون یا همون mega داغ میکنه اشکال داره؟
بازهم تشکر از سایت خوبتون

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    شایان

سلام مجدد شایان عزیز
خوشحالم که مشکلتون برطرف شد. گرم شدن میکروکنترلر با توجه به جنس آردوینو میتونه کمی طبیعی باشه ولی شما حتما اگر از منبع جداگونه برای تغذیه بردتون استفاده می کنید به ولتاژش حتما توجه کنید که مناسبه بردتون باشه و همچنین رگولاتور...

سلام مجدد شایان عزیز
خوشحالم که مشکلتون برطرف شد. گرم شدن میکروکنترلر با توجه به جنس آردوینو میتونه کمی طبیعی باشه ولی شما حتما اگر از منبع جداگونه برای تغذیه بردتون استفاده می کنید به ولتاژش حتما توجه کنید که مناسبه بردتون باشه و همچنین رگولاتور 5 ولت و پایه های 5 ولت بردتون رو هم چک کنید که آیا 5 می دن و مشکلی نداشته باشه! به همین ترتیب رگولاتور 3.3 و پایه اون رو هم چک کنید. برای حالت یو اس بی هم به همین صورت و می تونید از هیت سینک هم استفاده کنید. هیت سینک مناسب رسپبری پای فکر کنم مناسب این برد هم باشه.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. علی باقری

سلام وخداقوت خدمت شما
من هم در ذخیره کردن اثر انگشت مشکل دارم قبل از این که فایل fingerprintرو اپلود کنم اثر انگشتم هست اما بعد از اپلود کردن پاک شده..!
اگه میشه روش دقیق ذخیره کردن اثر انگشت در EEPOM رو بگین ممنون میشم چون فقط به اینجا گیر کرده...

سلام وخداقوت خدمت شما
من هم در ذخیره کردن اثر انگشت مشکل دارم قبل از این که فایل fingerprintرو اپلود کنم اثر انگشتم هست اما بعد از اپلود کردن پاک شده..!
اگه میشه روش دقیق ذخیره کردن اثر انگشت در EEPOM رو بگین ممنون میشم چون فقط به اینجا گیر کرده ام..
با تشکر و خسته نباشید

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    علی باقری

سلام علی عزیز
برای ثبت اثر انگشت همینطور که اینجا اموزش داده شده چند مرحله داره تا ثبت نهایی بشه حتما تمامی مراحل باید تا انتها چک بشه و انجام بگیره. اثر انگشت شما عملا در EEprom ذخیره نشده!
موفق باشید

 
 1. علی باقری    پشتیبانی

ببخشد اما چکار کنم تا ذخیره بشه همه کار هارو مثل شما انجام دادم چند دفعه هم امتحان کردم اما ذخیره نمیشه.
مشکل میتونه از کجا باشه؟

 
 1. پشتیبانی    علی باقری

سلام علی عزیز
میتونید یک سمپل ساده برای ذخیره اطلاعات در eeprom و فراخوانی آنها بنویسید و بررسی کنید مشکل از کجا می تونه باشه چون کد مشکلی نداره.
موفق باشید

 
 1. mehdi

سلام.سروو موتور استفاده شده چه شماره ای هست؟ممنونم

 
 1. پشتیبانی    mehdi

سلام مهدی عزیز
شما میتونید از سروو موتورهای قرار داده شده در لینک زیر برای این پروژه استفاده کنید.
https://bit.ly/33g1cHG
موفق باشید

 
 1. Mrer

ممنون میشمr308 هم اموزش بدید خیلی دنبال اموزش این مورد هستم برامم فرقی نمیکنه اردویینو bascom یا codevision باشه

 
 1. پشتیبانی    Mrer

سلام دوست عزیز
راه اندازی آن در کامنت قبلی بیان شده که چه تفاوتی داشته و به چه صورتی عمل می کنه.
موفق باشید

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com