چگونه از مولتی متر استفاده کنید | بخش سوم

چهارشنبه, 01 شهریور 1396 16:17
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در ادامه بخش دوم از مقاله نحوه استفاده از مولتی متر، در این بخش با تست اتصال کوتاه و نحوه تعویض فیوز آشنا خواهید شد.

پیوستگی (اتصال کوتاه):

برای این تست، سلکتور مولتی متر را در برابر علامت دیود مصابق شکل زیر قرار دهید. در این حالت اگر نوک پروب ها را به یکدیگر وصل کنید، صدای زنگی را خواهید شنید. (در نظر داشته باشید که ممکن است همه مولتی مترها چنین قابلیتی را نداشته باشند).

تست اتصال کوتاه در واقع اندازه گیری مقاومت بین دو نقطه است. در صورتی مقدار مقاومت بین دو نقطه بسیار کم باشد(کمتر از یک اهم)، آن دو نقطه به صورت الکتریکی به یکدیگر متصل می باشند، و زنگ به صدا در می آید. و در صورتی که مقدار مقاومت کمی بیشتر از یک اهم باشد، در این صورت مدار باز بوده و صدایی شنیده نخواهد شد. این تست کمک می کند تا برقراری اتصال بین دو نقطه بررسی شود. مخصوصا برای قطعاتی که در مدارات الکتریکی قرار گرفته اند.

 

تست اتصال کوتاه

 

نکته:

دقت کنید که حتما قبل از تست اتصال کوتاه، مدار را خاموش کنید.

به طور مثال می توانید بر روی نقاط مختلف برد بورد پروب ها را قرار داده و این وضعیت را تست کنید. این ویژگی مخصوصا برای زمانی که از قطعات SMD استفاده می کنید، که به خاطر اندازه کوچک آنها، اتصالات را نمی توان با چشم دید، بسیار مناسب و کارآمد است.

در صورتی که مدار شما کار نمی کند، تست اتصال کوتاه یکی از روش هایی است که می تواند به یافتن مشکل کمک کند. کارهایی که می توانید انجام دهید به این صورت است:

  • در صورتی که سیستم روشن است، به دقت مقدار ولتاژ VCC را بررسی کنید. به طور مثال در صورتی که مدار 5V شما توسط ولتاژ 2V راه اندازی شود، رگولاتور را چک کنید که احتمالا باید خیلی گرم شده باشد.
  • سیستم را خاموش کنید و تست اتصال کوتاه را بین پین های VCC و GND انجام دهید، در صورتی که صدای زنگ را شنیدید، یعنی در بخشی از مدارتان اتصال کوتاه وجود دارد.
  • سیستم را خاموش کنید و با تست اتصال کوتاه بررسی کنید که آیا اتصالات بین پین های VCC و GND ورودی با پایه های میکروکنترلر و سایر قطعات مدار به درستی برقرار می باشد یا خیر.
  • در مرحله آخر می توانید مدار را راه اندازی کرده و لاجیک آنالایزر برای بررسی دقیق تر استفاده کنید.

 

اتصال کوتاه و خازن های بزرگ:

دقت کنید این امکان وجود دارد که زمانی که شما قبل از اتصال منابع ورودی، پروب ها را به پین های VCC و GND برای تست اتصال کوتاه متصل می کنید، برای چند لحظه صدای زنگ را بشنوید و به از آن این صدا قطع شود. دلیل این اتفاق وجود خازن در مدار می باشد. خازن ها در ابتدای کار و قبل از اعمال توان به آنها، خالی بوده و لذا به صورت یک اتصال کوتاه با مقاومت پایین عمل می کنند، ولی چند لحظه بعد از اتصال پروب ها برای تست، به خاطر جریانی که مولتی متر ایجاد می کند، خازن ها از حالت اتصال کوتاه خارج می شوند.

 

تعویض کردن فیوز:

یکی از اشتباهات رایجی که صورت می گیرد این است که مولتی متر بر روی برد بورد، بین پین های VCC و GND برای اندازه گیری جریان متصل می شود. که این اتفاق در اکثر اوقات باعث آسیب دیدن فیوز 200mA می شود. این آسیب با هیچ صدا و نشانه واضحی همراه نیست، اما می توان با تست مولتی متر در مدار در هنگام اندازه گیری جریان مشاهده کرد که همواره عدد 0.0 نمایش داده می شود، که نشان دهنده خراب بودن فیوز می باشد.

برای تعویص فیوز به ترتیب شکل های زیر عمل کنید:

ابتدا باتری را جدا کرده و سپس پیچ ها را باز کنید. با برداشتن محفظه پلاستیکی، برد اصلی و فیوزها را مشاهده خواهید کرد.

 

 تعویض کردن فیوز 1

 

تعویض فیوز 2

 

تعویض فیوز 3

 

تعویض فیوز 4

 

تعویض فیوز 5

 

حال فیوز آسیب دیده را تعویض کنید. حتما دقت کنید که فیوز جایگزین همان نمونه اولیه باشد، یعنی 200mA استفاده از فیوزهای دیگر، به طور مثال 5A می تواند به مولتی متر شما آسیب برساند.

 

تعویض فیوز 6

 

برای اندازه گیری جریان های بالا، مثل موتور و ... حتما از اتصال 10A بر روی مولتی متر جهت اتصال پروب ها استفاده کنید، تا از عدم آسیب دیدن دستگاه مطمئن شوید.

 

بخش مربوط به جریان بالا

 

مدل های مختلفی از مولتی مترها با کارایی و قیمت های متفاومت وجود دارند.

در نمونه های autorange، در هنگام استفاده رنج و محدوده دستگاه به صورت اتوماتیک تغییر می کند تا مقدار درست ولتاژ، جریان و مقاومت را پیدا کند. این ویژگی می تواند زمانی که شما از پارامترهای مدار اطلاعی ندارید، بسیار مفید باشد.

مدل هایی از مولتی متر دارای نمایشگرهایی با نور پس زمینه می باشند، که این قابلیت می تواند در مکان های تاریک بسیار مهم باشد. سایر ویژگی ها مانند: نوع سلکتور، کیفیت پروب ها، خاموش شدن اتوماتیک درستگاه نیز می توانند از پارامترهای مهم در انتخاب مولتی متر باشند.


 مترجم: علیرضا حقانی | منبع: sparkfun.com

خواندن 6764 دفعه

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (5)

  1. امیر

اگردو سر پراپ را به ۲۲۰ وصل کنیم چی میشه

 
  1. پشتیبانی    امیر

سلام دوست عزیز
چنانچه تنظیمات مولتی متر صحیح باشد ولتاژ صحیح را نشان خواهد داد. در غیر این صورت مولتی متر شما خواهد سوخت
موفق باشید

 
  1. کیوان

فوق العاده ساده و گویا بود سپاسگزارم

 
  1. Nice

سلام
اگر آمپر مدار را ندانیم ولی بیشتر از ۲۰ آمپر باشد ولی ما ندانیم که بیشتر است چطور عمل کنیم اگر به مولتی متر بزنیم میسوزد
۲-من یک مولتی متر داشتم که روی ۲۰۰mA نوشته بود fused اما وقتی مولتیمتر را باز کردم هیچ فیوزی ندیدم
چطور ممکنه؟ مدلش...

سلام
اگر آمپر مدار را ندانیم ولی بیشتر از ۲۰ آمپر باشد ولی ما ندانیم که بیشتر است چطور عمل کنیم اگر به مولتی متر بزنیم میسوزد
۲-من یک مولتی متر داشتم که روی ۲۰۰mA نوشته بود fused اما وقتی مولتیمتر را باز کردم هیچ فیوزی ندیدم
چطور ممکنه؟ مدلش DT-9205A بود
در این مولتیمترها فیوز نمی سوزد ؟ یا داستان چیست؟
ممنون

ادامه مطلب
 
  1. م. پایا

متشکرم .زحمت کشیده و مطالب گویا و ارزشمندی را به رشته تحریر در آوردید.

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com