معرفی برد رسپبری پای مدل B+ | بخش دوم

سه شنبه, 10 مرداد 1396 16:17
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

در ادامه قسمت اول از مقاله معرفی برد رسپبری پای مدل B+، در این بخش ویژگی های قسمت منبع تغذیه برد رسپبری پای مدل +B مورد بررسی قرار می گیرد.

 همان طور که گفته شد، یکی از تغییرات مهم در برد رسپبری پای مدل B+ استفاده از منبع تغذیه جدید می باشد. منبع تغذیه نقش مهمی در کارکرد درست قطعات مدار دارد و یک منبع بد می تواند موجب آسیب رسیدن به قطعات و عملکرد نادرست آنها شود.

 

منبع تغذیه برد رسپبری پای مدل B+:

برای اینکه مدل B+ بیشتر قابل اعتماد شده و جریان کمتری بکشد، بخش تامین توان آن به طور کامل دوباره طراحی شده است.

 

معرفی برد رسپبری پای مدل B+

 

ابتدا به بخش ورودی تامین توان نگاه کنید:

 

معرفی برد رسپبری پای مدل B+

باز هم اتصال میکرو USB در سمت چپ قرار دارد، بعد از آن به جای فیوز 1A از فیوز 2A استفاده شده است. همچنین از ترانزیستور ماسفت کانال P به نام DMG2305UX  به عنوان محافظ پلاریته برد رسپبری پای استفاده شده است که کارایی بسیار بهتری نسبت به دیود دارد. ماسفت فقط مقاومت 52 میلی اهمی ایجاد می کند، لذا در جریان 2A فقط 0.1V هدر می رود. در صورتی که در اکثر دیودها این مقدار حداقل 0.5V می باشد.

فیلم زیر را در رابطه با تکنیک به کار رفته مشاهده کنید:

 

 

 

 

در سمت راست مدار دیود TVS(D5 با نام SMBJ5) برای محافظت در برابر اضافه ولتاژ قرار گرفته است. بنابراین چیز زیادی تغییر نکرده و فقط محافظ FET اضافه شده است.

حال به بخش 3.3V و 1.8V دقت کنید:

 

معرفی برد رسپبری پای مدل B+

به جای استفاده از رگولاتورهای LOD برای ایجاد ولتاژ های مورد نظر، از یک مبدل buck با دو خروجی استفاده شده است. این مبدل کارایی بسیار بهتری دارد و می تواند با کمترین اتلاف گرمایی ولتاژهای 3.3V و 1.8V را ایجاد کند. قیمت این مبدل ها مقداری از رگولاتورهای LOD بیشتر است.

ورودی مبدل buck ولتاژ 5V می باشد(VIN1 و VIN2)، به دلایلی هیچ نامی برای این مبدل مشخص نشده است، اما از ویژگی های آن می توان به این موارد اشاره کرد: 12 پین دارد، در ساختار DFN بوده و دارای کد مارکینگ C2=CGU0G می باشد. برای پیدا کردن تراشه ای با این ویژگی ها و کارایی، با کمی جستجو برای 12-DFN dual buck با خروجی های ثابت 1.8V و 3.3V نتایج زیر به ترتیب بر حسب قیمت حاصل شده است:

 

ویژگی برد رسپبری پای مدل B+

 

ویژگی برد رسپبری پای مدل B+

 

ارزان قیمت ترین مدل نمونه زیر می باشد:

 

تراشه رگولاتور ولتاژ

RT8020AGQW یک مبدل کاهشی 1A با فرکانس کاری بالای 105MHz بوده و بسیار کارآمد است.

در انتها یک بخش جدید به نام AP2331 وجود دارد که بین بخش ورودی 5V و خروجی 5V  قرار می گیرد.

 

محافظ گرمایی مدارات الکتریکی

این یک محافظ گرمایی برای منبع 5V می باشد. از این تراشه برای محافظت در برابر ریست شدن سیستم استفاده می شود، لذا می توانید دستگاه های USB را بدون مشکل ریست شدن به برد رسپبری پای متصل کنید.

 

پورت GPIO:

یکی از بزرگترین و قابل توجه ترین تغییرات به کارگیری پورت GPIO  با 40 پین به جای 26 پین می باشد.

 

پورت GPIO برای برد رسپبری پای مدل های A و B:

 

معرفی برد رسپبری پای مدل B+

 

پین های GPIO

 

پورت GPIO برای برد رسپبری پای مدل B+:

 

ویژگی های برد رسپبری پای مدل B+

 

پین های GPIO

اولین موضوع این است که 26 پین ابتدایی از این 40 پین مشابه مدل های قبلی می باشند. به این معنا که اکثر دستگاه هایی که به پورت GPIO برد رسپبری پای مدل B متصل می شدند، می توانند بدون مشکل به مدل B+ متصل گردند. مکان و نحوه اتصال ممکن است مقداری جا به جا شود، ولی ارتباطات الکتریکی مشابه همان حالت می باشد.

پین های جدید GPIO:

 

پین های GPIO اضافه شده در مدل B+

برای افرادی که مشتاق به اتصال سنسورها، کلیدها، نمایشگرها و سایر لوازم جانبی می باشند، 9 پین بیشتر در GPIO فراهم شده است.

همچنین یک جفت پین ID_SD و ID_SC وجود دارند، که به نظر می رسد از بردهای BeagleBone Black گرفته شده اند. این پین ها به عنوان پورت دوم I2C عمل کرده و برای تشخیص EEPROMs می باشند. برد رسپبری پای از این طریق تشخیص می دهد که چه دستگاهی به آن متصل شده است.

 

ویژگی برد رسپبری پای مدل B+

 

پورت های USB:

در برد رسپبری پای مدل B+ از چهار پورت USB استفاده می شود. در مدل های قبلی مانند مدل B دو پورت USB و یک پورت شبکه به همراه کنترلر LAN9512 وجود داشت، ولی در مدل B+ از کنترلر LAN9514 استفاده می شود.

 

نیاز به یک سیستم عامل جدید دارید:

همان طور که گفته شد، حتما باید سیستم عامل قدیمی خود یعنی Raspbian  یا NooBs و یا... را با استفاده از دستورات sudo apt update  و sudo apt-get upgrade به روز رسانی کنید، در غیر این صورت تراشه کنترلر USB و شبکه کار نخواد کرد. این کار را می توانید با استفاده از مدل B و کابل شبکه یا USB زمانی که به اینترنت متصل هستید، انجام دهید.

 

تراشه کنترلر USB و ethernet

 

صدا و تصویر:

برای اینکه فضای لازم برای پورت GPIO و پورت دوم USB فراهم شود، پورت زرد رنگ RCA مربوط به ویدئو و پورت آبی(یا مشکی) رنگ مربوط به صدا با یک پورت جدید، کوچک و با قابلیت بالا جایگزین شده اند. این کانکتور جدید از نوع 4 قطبی TRRS می باشد. در صورت اتصال هدفون، مثل یک هدفون عمل کرده و صدای با کیفیت بالا را فراهم می کند و در صورتی که از کابل A/V مشابه تصویر زیر استفاده کنید، می توانید صدای استریو(از طریق کابل قرمز و سفید) به همراه تصویر را از کابل زرد رنگ دریافت کنید.

 

کابل تصویر و صدا

در صورتی که از کابل های قدیمی استفاده می کنید، باید خروجی ها را برای هر کابل بررسی کنید. ممکن است در مدل های خاص نوع رنگ ها متفاوت باشد.

سوکت کارت حافظه:

مانند مدل های A و B مدل B+ نیز برای ذخیره سازی سیستم عامل و فایل ها نیاز به یک کارت حافظه دارد. در مدل های A و  B سوکت برای SD کارت بزرگ فراهم شده است. که به دلیل اینکه بیرون زدگی زیاد SD کارت موقع اتصال، امکان آسیب دیدن آن و بروز مشکلات دیگر وجود دارد.

 

سوکت کارت حافظه SD اندازه بزرگ

 

در مدل B+ از سوکت میکرو SD استفاده شده است، لذا مشکلات بیان شده در این حالت وجود نخواهد داشت:

 

سوکت کارت حافظه میکرو SD

 

کارت حافظه میکرو SD و خشاب همراه

 

سوراخ های نصب و اتصال برد:

در صورتی که تمایل به نصب برد رسپبری پای به جایی را دارید، بر روی مدل B+ چهار سوراخ برای این کار در نظر گرفته شده است. در مدل های ابتدایی B که هیچ سوراخی در نظر گرفته نشده بود و در مدل های  A و B جدیدتر دو سوراخ ایجاد شده بود:

 

ویژگی برد رسپبری پای مدل A و B

 

حال برد رسپبری پای B+ دارای 4 سوراخ می باشد:

 

برد رسپبری پای مدل B+

 

اندازه های دقیق در این شکل آورده شده است:

 

اندازه های دقیق برد

 

کیس و یا صفحاتی که برای مدل B طراحی شده اند، مناسب برای مدل B+ نخواهند بود.

 

امیدواریم این چند مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با بردهای جالب و کاربردی رسپبری پای در اختیار شما قرار داده باشد. شما می توانید این برد را به دوستان خود معرفی کنید. نظرات خود را در رابطه با برد رسپبری پای با علاقه مندان به این مباحث در میان بگذارید.


ترجمه شده و تکمیل توسط تیم الکترونیک سایت صنعت بازار | منبع: adafriut

خواندن 2473 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com