ساخت ربات نقاش

چهارشنبه, 11 مهر 1397 13:40
این مورد را ارزیابی کنید
(22 رای‌ها)

ربات‌های نقاش که با عنوان Plotter هم شناخته می‌شوند از مکانیزم های مختلفی بهره می‌برند. در این ربات ها می توان از مکانیزم های کارتزین همچون دستگاه های پرینترهای سه بعدی و یا CNC ها استفاده نمود و یا از ربات های کابلی بهره جست. در این آموزش به ساخت یک ربات نقاش پرداخته می شود.

فروش کیت های آموزشی

plotter

قطعات مورد نیاز

استپر موتور مدل 42HS02 سری nema17

2 عدد
sg90 servo motor 1 عدد
سیم اتصال به برد بورد 65 تایی 1 عدد
شیلد درایور CNC ورژن 3 1 عدد
ماژول درایور استپر موتور Reprap A4988 4 عدد
برد آردوینو UNO R3 + کابل USB  1 عدد
میکرو سوئیچ اهرم دار 5A 125 250V-10T85 4 عدد
شفت هارد با قطر 8 میلیمتر و طول 450 میلیمتر 2 عدد
شفت هارد با قطر 8 میلیمتر و طول 350 میلیمتر 2 عدد
شفت با طول 70 میلیمتر و قطر 3 میلیمتر یا سمبه قطر 3 2 عدد
پیچ لیداسکرو قطر 8 میل و طول 470 میل بدون مهره و یا پیچ متری به قطر 8 و طول 500 میلیمتر 1 عدد
lm8uu 8 عدد
ست دوتایی پولی 16 دندانه GT2-16 مخصوص پرینتر سه بعدی شفت 5 میلیمتری 1 عدد
فنر قطر 3.5 و طول 7 میلیمتر (فنر خودکار) 2 عدد
بلبرینگ 624 5 عدد
تسمه GT2 با گام 2 میلیمتر با طول 2000 میلیمتر 1 عدد
مهره 3 15 عدد
مهره 4 10 عدد
مهره 8 4 عدد
واشر 8 4 عدد
واشر 3 15 عدد
پیچ M3*16 چهارسو 20 عدد
پیچ M3*6 چهارسو 10 عدد
پیچ M4*35 چهارسو 10 عدد
پیچ M3*20 چهارسو 3 عدد
پیچ M3*20 آلن 3 عدد
پیچ M3*6 آلن 10 عدد

 

فروش کیت های آموزشی

مونتاژ محور x

برای دست یابی به قطعات پرینت سه بعدی شده، کافیست تا فایل پیوست این آموزش را دانلود و فایل های .stl آن را پرینت سه بعدی کنید. برای مونتاژ محور x، مطابق شکل، دو شفت هارد با قطر 8 میلیمتر و طول 450 میلیمتر را درون یک نگه دارنده محور x ربات قرار دهید. ممکن است نیاز داشته باشید تا با کاتر اندکی محل قرار گیری شفت ها را بازتر کنید. همچنین، به آرامی با ضربات چکش می توانید شفت ها را در محل خود جای دهید. حال در ادامه، پیچ لیداسکرو قطر 8 میلی متر و طول 470 میلیمتر را با استفاده از واشر و مهره در هر سمت آن در محل پایین نگه دارنده محور x وارد کنید.

plotter

در ادامه 8 بلبرینگ خطی lm8uu و 4 بلبرینگ 624 را با استفاده از پولی ها و پیچ و واشر مطابق شکل زیر در محل های تعبیه شده خود قرار دهید:

 plotterplotter

 plotter 

مطابق شکل، قطعه پرینت سه بعدی شده کشویی دارای بلبرینگ های خطی را درون شفت های مرحله قبل قرار داده و نگه دارنده محور x بعدی را استفاده کنید تا مونتاژ محور x به اتمام برسد. برای این منظور از پیچ های M3*16 برای نگه داشتن شفت ها در نگه دارنده های محور x استفاده کنید:

plotter

با استفاده از آچار آلن مناسب، پولی های 16 دندانه GT2-16 مخصوص پرینتر سه بعدی را به شفت هر یک از موتورها وصل کنید و با چرخاندن کل مجموعه محور x موتورها را با استفاده از 8 پیچ M3*6 آلن به نگه دارنده های محور x وصل کنید:

plotter

مونتاژ محور y

ابتدا دو قطعه پرینت سه بعدی شده کشویی شامل بلبرینگ های خطی را با استفاده از پیچ های بلند M4*35 و با استفاده از واشرهای پرینت سه بعدی شده به هم متصل کنید:

plotter

در ادامه همانند شکل زیر دو شفت هارد 8 میلیمتر و با طول 350 میلیمتری را درون یکی از نگه دارنده های محور y قرار دهید:

plotter

با استفاده از دیگر پیچ M4*35 بلبرینگ 624 بعدی را در این نگه دارنده جای دهید و با پیچ های M3*16 شفت ها را به صفحه نگه دارنده آن ها ثابت کنید و شفت ها را درون بلبرینگ های خطی قرار داده شده بر روی محور x قرار دهید:

plotterplotter

و در انتها هم همچون مرحله قبل دیگر نگه دارنده محور y را به شفت ها ثابت می کنیم:

plotter

مونتاژ تسمه

مطابق شکل و دیاگرام نشان داده شده تسمه را از میان دندانه های پولی های موتور و پولی های پرینت سه بعدی شدی عبور دهید:

plotter

plotter

مونتاژ مکانیزم نقاشی

به ترتیب در ادامه مطابق شکل های نمایش داده شده مکانیزم نقاشی سیستم را مونتاژ کنید:

plotterplotterplotter

plotter

اتصال شیلد CNC

برای اتصال شیلد CNC به آموزش “ شروعی سریع با شیلد CNC V3 برای آردوینو “ مراجعه کنید تا الکترونیک سیستم را تکمیل کنید.

plotter

برای استفاده و راه اندازی ربات نقاش، ابتدا نیاز است تا GRBL بر روی برد آردوینو Uno شما نصب شود تا فایل های Gcode را توسط Rabbit Gcode sender بفرستد. برای این منظور، GRBL firmware را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود GRBL firmware

همچنین، راهنمای نصب آن را در لینک زیر دنبال کنید:

راهنمای GRBL

و قبل از اجرای کد فایل config.h را از پیوست دانلود کرده و جایگزین فایل قبلی نمایید.

برای ارسال فایل های Gcode باید نرم افزار زیر را دانلود کنید:

دانلود Rabbit Gcode Sender

پس از آن، برد آردوینو خود را روشن کنید و این نرم افزار را راه اندازی کنید.

plotter

در پیوست این آموزش نمونه از Gcode ها قرار داده شده است. آنها را دانلود کرده و طبق شکل زیر آنها را در Rabbit Gcode sender فراخوانی کنید.

plotter

با فشردن Send ربات شروع به نقاشی طرح مدنظر شما خواهد کرد. برای تولید انواع مختلف اشکال به صورت Gcode می توانید از نرم افزارهای متنوعی همچون Inkscape استفاده کنید.

 plotter 

 

نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را براي بهتر شدن محتواي مطالب با ما در ميان بگذاريد...

فروش کیت های آموزشی

خواندن 15336 دفعه
عباس بطالبلو

عباس بطالبلو دانش‌آموخته کارشناس ارشد رشته مهندسی مکاترونیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عضو گروه رباتیک جراح آزمایشگاه ارس (ARAS) هستند. موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ایشان در زمینه ی «طراحی و پیاده سازی ربات ۲RT برای جراحی از دور چشم» بوده است. ایشان سابقه پیاده سازی و ساخت ربات هایی چون ربات موازی جراحی چشم، ربات سری SCARA، ربات Palletizer و … را دارند.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (96)

 1. رضا

سلام
آیا آماده این پروژه با کارگیر ۱۱۰ در ۱۱۰ سانت فروخته میشه؟

 
 1. پشتیبانی    رضا

سلام رضا عزیز
خیر ابعاد این محصول مطابق با لینک زیر از همین سایت صنعت بازار 6×40×54.5 سانتی متر می باشد.
https://b2n.ir/971007
موفق باشید

 
 1. مجتبی

ممنون از راهنمایی خوبتون درمورد سروو موتور من راهنماییتونو انجام دادم و مشکلم حل شد و مشکل از کد GRBL بود . یه سوال داشتم با برنامه Inkscape وقتی جیکد میگیرم (مثلا کلمه سلام) کلمرو از بیرون و به صورت تو خالی میکشه البته باهاش مشکلی ندارم ولی...

ممنون از راهنمایی خوبتون درمورد سروو موتور من راهنماییتونو انجام دادم و مشکلم حل شد و مشکل از کد GRBL بود . یه سوال داشتم با برنامه Inkscape وقتی جیکد میگیرم (مثلا کلمه سلام) کلمرو از بیرون و به صورت تو خالی میکشه البته باهاش مشکلی ندارم ولی دوست دارم که بعضی جاها کلمرو توپر بکشه .
با تشکر.

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    مجتبی

اون عکس هم با همون Inkscape جی کد گرفته شده. در همان قسمت Trace bitmap با تب های Single scan و Multiple scans و مقادیر مختلف هر کدوم کار کنید. لینک زیر رو هم مشاهده کنید:
https://bit.ly/302eKnY
موفق باشید

 
 1. مجتبی    پشتیبانی

ممنون از راهنمایی تون .یه سوال دیگه هم داشتم میشه بجز برنامه (Powermill) برنامه های دیگه هم جهت جی کد گیری معرفی کنید با تشکر

 
 1. پشتیبانی    مجتبی

لینک زیر چندین نمونه برای تبدیل عکس یا dxf به جیکد مثال زده که البته باید تست بشن:
https://bit.ly/3czutQB
موفق باشید

 
 1. مجتبی

با سلام خدمت شما .من ربات نقاش رو ساختم ولی قلم بالا برش کار نمیکنه یعنی همون سروو موتور و یکی از نظرات رو در این رابطه خوندم گفته بودید مشکلی نداره و در برنامه Inkscape برای محور z برنامه ریزی نشده من با برنامه ی دیگه برای برنامه ریزی محورz...

با سلام خدمت شما .من ربات نقاش رو ساختم ولی قلم بالا برش کار نمیکنه یعنی همون سروو موتور و یکی از نظرات رو در این رابطه خوندم گفته بودید مشکلی نداره و در برنامه Inkscape برای محور z برنامه ریزی نشده من با برنامه ی دیگه برای برنامه ریزی محورz جی کد گرفتم (Aspire 9.5) ولی بازم کار نکرد و از سلامت و اتصال سروو موتور به سی ان سی اطمینان دارم. و در اینترنت که کلیپ های ربات نقاش رو میدیدم همشون قلم بالا برش کار میکرد.
لطفا بهم بگید چتور جی کدی بگیرم که سروو موتورم کار کنه.با نشکر.

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    مجتبی

سلام مجتبی عزیز
ابتدا خدمتتون عرض کنم من منظورم این بود که اون برنامه ای که اینجا فیلم هست و با inkscape ایجاد شده بود برای حرکت z ایجاد نشده بود و منظورم این نبود که از inkscape نمی تونید استفاده کنید, سوء تفاهم پیش نیاد. لطفا جی کد ساخته شدتون...

سلام مجتبی عزیز
ابتدا خدمتتون عرض کنم من منظورم این بود که اون برنامه ای که اینجا فیلم هست و با inkscape ایجاد شده بود برای حرکت z ایجاد نشده بود و منظورم این نبود که از inkscape نمی تونید استفاده کنید, سوء تفاهم پیش نیاد. لطفا جی کد ساخته شدتون رو به روش هایی مثل استفاده از ncviewer بررسی کنید آیا درست هست و واقعا حرکت z دارد یا خیر. سپس, به لینک زیر مراجعه کنید که توضیح داده که برای حرکت z شما نیاز دارید تا از MIGRBL inkscpae extention استفاده کنید و دستورات حرکت z رو به صورت M3 و M5 استفاده کنید.
مثلا دستور زیر با استفاده از Gcode sender:
M3 S60 زاویه سروو رو روی 60 قرار می دهد.
https://bit.ly/2FCctce
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. علی سعادت

سلام
ممنون از وقتی که میزارید و این اموزش های با کیفیت و درست می کنید

دوتا سوال داشتم از خدمتتون

1- چرا تو ویدیویی که گذاشتید جاهایی که باید سرو موتور عمل کنه و قلم از رو کاغذ برداشته بشه بازم پایین می مونه و خط های اضافه داره ؟

2- میشه...

سلام
ممنون از وقتی که میزارید و این اموزش های با کیفیت و درست می کنید

دوتا سوال داشتم از خدمتتون

1- چرا تو ویدیویی که گذاشتید جاهایی که باید سرو موتور عمل کنه و قلم از رو کاغذ برداشته بشه بازم پایین می مونه و خط های اضافه داره ؟

2- میشه بجای ارسال کد از کامپیوتر از sd card جی کد و به GRBL ارسال کرد ؟ اگه میشه لطفا یه آموزش و یا یک رفرنس معرفی کنید

با تشکر فراوان

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    علی سعادت

سلام علی عزیز

در پاسخ به سوال اولتون باید گفت که اگر فایل ها رو دانلود کنید مشاهده میشه که G Code ساخته شده برای نقاشی ویدئوها به همین صورت هست. یعنی در مثلا G Code توسط Inkscape تنظیمات به نحوی که محور z هم کار کنه صورت نگرفته و همین تصویر قرار...

سلام علی عزیز

در پاسخ به سوال اولتون باید گفت که اگر فایل ها رو دانلود کنید مشاهده میشه که G Code ساخته شده برای نقاشی ویدئوها به همین صورت هست. یعنی در مثلا G Code توسط Inkscape تنظیمات به نحوی که محور z هم کار کنه صورت نگرفته و همین تصویر قرار بوده رسم بشه.
برای سوال دوم هم شما می تونید به روش پرینترهای سه بعدی و با استفاده از مارلین و نمایشگرهایی که SD می خونن اینکار رو کنید. و یا می تونید از یک آردوینو دیگه و SD خوان و یا شیلد SD با استفاده از ارتباط سریال این کار رو انجام بدین. آموزش زیر هم تا حدی برای روش دوم می تونه کمکتون کنه.
https://bit.ly/2CDlOyK
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. فرهاد ن

سلام مجدد چرا از نظر نرم افزاری هیچ سایتی وکسی راه اندازی ونسب رو پله پله ا یاد نمیده مثل همین سر هم کردن رباط نقاشی که شما موبمو اتصالاتش رو نشون دادید .چرا اصل موضوع که راهنمایی دقیق مراحل نسب وراه اندازی نرمافزارهاست رو نمیگه تعجب میکنم چون...

سلام مجدد چرا از نظر نرم افزاری هیچ سایتی وکسی راه اندازی ونسب رو پله پله ا یاد نمیده مثل همین سر هم کردن رباط نقاشی که شما موبمو اتصالاتش رو نشون دادید .چرا اصل موضوع که راهنمایی دقیق مراحل نسب وراه اندازی نرمافزارهاست رو نمیگه تعجب میکنم چون موردهایی هست که فقط طراح این رباطها میتونه راحت حل کنه ولی متاسفانه هیچ کس اهمیتی نداده وانگار نمیخواد هم بده یا بخاطر راه اندازی این تک رباطها باید چند سال رفت و اینترنت اشیا وای او تی خوند تا یه وسیله ایی که با چند تا دستوروعمل میشه خیلی راحت راهش انداخت رو اینقدر چیو چیو چی بکشه.ما والا راه اندازی این وسیله رو برای کشیدن چند تا طرح خاص یا راه اندازی کار بعضی از مردم میخواهیم.نه ساخت رباطها وcnc ها وانواع واقسام پرینترهای سه بعدی و...... ببخشید مهندس عقده دلم از دست خودمون باز شد خیلی عذر میخوام.

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    فرهاد ن

ممنون فرهاد عزیز از اشتراک نظراتتون
ما نهایت تلاشمون رو کردیم که این آموزش کاملا به صورت گام به گام به همراه ویدئو در اخیار شما دوستان عزیز قرار بگیره.
موفق باشید

 
 1. فرهاد ن

سلام مهندس امیدوارم که همیشه موفق وروبراه باشئ سوالی داشتم وکمکی لازم دارم من تغریبا همه وسائل رو از سایت شما تهیه کردم ولی محورهام رو خودم طراحی کردم واز نظر مکانیکی اشکالی ندارم.فقط چون دوست داشتم بدون دانش اکادمیک این دستگاه رو درست کردم ولی...

سلام مهندس امیدوارم که همیشه موفق وروبراه باشئ سوالی داشتم وکمکی لازم دارم من تغریبا همه وسائل رو از سایت شما تهیه کردم ولی محورهام رو خودم طراحی کردم واز نظر مکانیکی اشکالی ندارم.فقط چون دوست داشتم بدون دانش اکادمیک این دستگاه رو درست کردم ولی از نظر نرم افزاری به مشکل بر میخورم اول اینکه اگر میشد فایلهاونرم افزارها یکه خودتون استفاده میکردین و دانلود کردین رو برای راحتی کاربرایی مثل من میگذاشتین چون هر کار میکنم فایلهایی که دانلود میکنم درست کار نمیکنن از دوستان کامپیوتر کار ومهندسشم کمک کرفتم ولی باز نشدن غیر از grbl که باز ورڑنی که شما گذاشتید هم کار نکرد ولی بالاترش تغریبا کار کرد ولی زورکی کامپیوتر هم اخرین سیستم رو بکار گرفتم باز نشد کلافه شدم حالا اگر میشه لطف میکنید دستی این برنامه ها رو ازتون بگیرم شاید گره وندونستن کاریمهم فرجی بشه درست شه ممنون میشم.روزگار خوش.

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    فرهاد ن

سلام فرهاد عزیز
در انتهای همین آموزش تمامی فایل ها به صورت به روز شده قرار داده شده و فایل دیگری نیست که در اختیارتون قرار بدیم. تمامی فایل ها چک شده و نهایی هستند.
موفق باشید

 
 1. رسول

سلام طبق نظر شما می توان در inkscapeتصویر را ۴۵ درجه چرخاند تادر کاغذ درست ترسیم شود ولی وقتی بطور دستی در rabbit senderیا ugs می خواهیم ده استپ به سمت xیا yبرود همین مشکل ترسیم خطوط بطور ۴۵ درجه وجود داردپس این نشان می دهد عیب مربوط به ساختن ...

سلام طبق نظر شما می توان در inkscapeتصویر را ۴۵ درجه چرخاند تادر کاغذ درست ترسیم شود ولی وقتی بطور دستی در rabbit senderیا ugs می خواهیم ده استپ به سمت xیا yبرود همین مشکل ترسیم خطوط بطور ۴۵ درجه وجود داردپس این نشان می دهد عیب مربوط به ساختن gcode در inkscaleنیست ایا می توان در config.h تنظیم کرد

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    رسول

سلام رسول عزیز
در rabbit sender نباید چنین مشکلی باشد و برای همون گفتن inkscape! در این صورت فقط مشکل از کانفیگ شما هست که باید ببینید کجای اون رو تغییر دادید و اشتباه شده است. بهتر از از ابتدا دوباره تنظیمات رو شروع کنید.
موفق باشید

 
 1. رسول

سلام باتشکر از راهنمایی شما.مشکل مقیاس از ان جا ناشی شده بود که درایور ها از یک نوع نبودند با هم مانندسازی درایور ها وتنظبم 101$ ,102$ عیب بر طرف شد وشکل ها دقیق رسم می شوند ولی یک عیب دیگر هنوز است که در ورق کاغذ .شکل ها با زاویه ۴۵ درجه ترسیم...

سلام باتشکر از راهنمایی شما.مشکل مقیاس از ان جا ناشی شده بود که درایور ها از یک نوع نبودند با هم مانندسازی درایور ها وتنظبم 101$ ,102$ عیب بر طرف شد وشکل ها دقیق رسم می شوند ولی یک عیب دیگر هنوز است که در ورق کاغذ .شکل ها با زاویه ۴۵ درجه ترسیم می شود مثل زمانی که قاب عکس ۴۵ درجه بچرخدبرای رفع این مورد چه قسمتی باید تنظیم شود

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    رسول

سلام دوست عزیز
ممنون از به اشتراک گذاشتن تجریبیاتتون. این مشکل 45 درجه به احتمال زیاد از Inkscape ناشی میشه. معمولا جی کد اونجا به صورتی که شکل قرار گرفته ایجاد میشه. لطفا شکل رو در نرم افزار تغییر بدید و دوباره بررسی کنید.
موفق باشید

 
 1. رسول

سلام مستطیلی به ابعاد ۵۰در ۵۰ میلیمتر را در inkscapeتبدیل به جی کد کردم وبه روبات نقاش دادم مستطیلی به ابعاد ۱۳۰ در ۱۳۰ میلیمتر کشید با این که در موقع ترسیم از مقیاس یک به یک استفاده کردم لطفا برای اصلاح ترسیم به اندازه واقعی راهنمایی کنید متشکرم

 
 1. پشتیبانی    رسول

سلام دوست عزیز
اگر از جامپرها استفاده نکنید باید مقیاس ترسیم را از یک به یک تغییر دهید. برای درایورها جامپرها ور وقتی بگذارید استپ موتور به 1/16 تغییر پیدا کرده که البته دقت آن هم بیشتر خواهد شد.
موفق باشید

 
 1. احسان

سلامدو خسته نباشید
امکانش هست این پلاتر با اندازه بزرگتر‌ساخته بشه ؟
کدوم وسایلش باید تغییر بکنه؟

 
 1. پشتیبانی    احسان ن

سلام مجدد دوست عزیز
اگر باری که روی موتورها هست ینی وزن پرینت ها تغییر نکند که خیلی بعید هست تغییری ایجاد شود نیاز به تغییر موتورها نیست.
موفق باشید

 
 1. احسان    پشتیبانی

خیلی ممنون از پاسختون
به طور کلی من میتونم از پک شما که داخل فروشگاه هست استفاده کنم و فقط تسمه و پیچ و شفت ها رو عوض کنم؟ درسته؟

 
 1. پشتیبانی    احسان

سلام مجدد
بله می تونید از پک استفاده کنید و تغییرات لازم رو بدید و اگر موردی رو در قطعات پرینت لازم باشد خودتون طراحی کنید و پرینت بگیرید.
موفق باشید

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com