معرفی و راه‌اندازی ماژول فاصله‌سنج التراسونیک با آردوینو

یکشنبه, 13 تیر 1395 19:27
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
  automee  
این مطلب متعلق به وبسایت اتومی است.
منبع

این مطلب بخش پنجم از آموزش جامع آردوینو (مبتدی و پیشرفته) است. در این آموزش با سنسور فاصله‌سنج التراسونیک (Ultrasonic) یا فراصوت آشنا شده و خواهید توانست فاصله اجسام خارجی تا سنسور را به کمک آردوینو اندازه‌گیری کنید. با سنسور التراسونیک می‌توانید کارهای جالبی انجام بدهید. مثلا می‌توانید یک ربات مسیریاب ساخته و با سنسور التراسونیک موانع را تشخیص دهید یا اینکه با سنسور التراسونیک ورود اشخاص به منزل‌تان را زمانی که خودتان حضور ندارید متوجه شوید.

 قطعات مورد نیاز:

برد آردوینو و کابل رابط

1 عدد
ماژول فاصله سنج آلتراسونیک HC-SR04 1 عدد
سنسور دما و رطوبت DHT22 1 عدد  
مقاومت 10kΩ 1 عدد
سیم جامپر 1 بسته
برد بورد 1 عدد

 


امواج صوتی

سنسور التراسونیک از امواج فراصوتی برای سنجش استفاده می‌کند. این باعث می‌شود تا تفاوتی در استفاده از آن در محیط روشن یا تاریک وجود نداشته باشد. موج صوتی یک نوع موج مکانیکی است که معمولا به صورت یک جبهه فشاری حرکت می‌کند. البته انواع دیگری از امواج مکانیکی نیز وجود دارد که خارج از بحث ماست. ویژگی امواج مکانیکی نیاز به وجود محیط مادی برای انتقال است. این امواج می‌توانند در گازها، مایعات یا جامدات منقل شوند. تفاوت مهم محیط‌های مختلف در انتشار امواج صوتی، سرعت صوت در آنهاست. هرچه چگالی محیط بیشتر باشد، سرعت انتشار موج صوتی در آن نیز بیشتر خواهد شد. برای مثال، در شرایط یکسان سرعت انتشار موج صوتی در محیط جامد بیشتر از مایع و در محیط مایع بیشتر از گاز است. در ادامه خواهید دید که این موضوع در نحوه استفاده از سنسور التراسونیک اهمیت دارد. موج صوتی می‌تواند فرکانس‌های مختلفی داشته باشد و می‌توان بر این اساس آنها را دسته‌بندی کرد. امواج التراسونیک یا فراصوت دسته‌ای از امواج صوتی است که فرکانس آن بالاتر از محدوده شنوایی انسان (kHz ٢٠) است.


نحوه عملکرد سنسور التراسونیک

ایده سنسورهای التراسونیک از حیوانات گرفته شده است. دلفین و خفاش موجوداتی هستند که توانایی انتشار و شنیدن امواج التراسونیک را دارند و از این قابلیت برای تخمین فاصله خود تا موانع و اشیا استفاده می‌کنند. خفاش چشمهای ضعیفی دارد اما از امواج التراسونیک مثل یک رادار پیشرفته استفاده می‌کند و با آن می‌تواند محیط اطرافش را حتی در تاریکی مطلق شناسایی کند.

امواج التراسونیک خفاش

همین کار توسط سنسور التراسونیک انجام می‌شود. بر روی این ماژول دو قسمت استوانه‌ای شکل دیده می‌شود. توسط یکی از این دو قسمت یک موج التراسونیک با فرکانس kHz ٤٠ ارسال می‌شود. این موج در هوا حرکت کرده و در صورت برخورد به یک جسم خارجی بازتابیده شده و به سمت سنسور بر می‌گردد. قسمت دوم ماژول وظیفه دریافت موج بازتابیده را بر عهده دارد. بر روی این بخش یک قطعه پیزوالکتریک حساس به ارتعاش وجود دارد. برخورد یک موج التراسونیک به این قطعه باعث به وجود آمدن یک ولتاژ الکتریکی در آن می‌شود. 

سنسور التراسونیک

اگر به پشت سنسور التراسونیک توجه کنید، سه تراشه وجود دارد. یکی سیگنال التراسونیک را تولید کرده، دیگری سیگنال التراسونیک را دریافت کرده و تراشه سوم داده‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و به میکروکنترلر می‌فرستد.

تراشه های سنسور التراسونیک

 
زمانی که طول می‌کشد تا موج از فرستنده ارسال شده به مانع برخورد کرده و توسط سنسور دریافت شود مبنای اندازه‌گیری فاصله بین سنسور تا مانع است. طبق رابطه زیر سرعت برابر است با فاصله طی شده تقسیم بر زمان. بنابراین با داشتن سرعت صوت در هوا می‌توانیم فاصله را حساب کنیم:

1رابطه التراسونیک

از آنجایی که زمان اندازه‌گیری شده از سنسور التراسونیک، زمان رفت و برگشت موج است، برای محاسبه فاصله باید نصف این زمان در نظر گرفته شود:

2رابطه التراسونیک

فاصله سنجی التراسونیک

 


انواع سنسور التراسونیک

اگر نگاهی به محصولات التراسونیک در بازار بیاندازید، چندین نوع سنسور پیدا می‌کنید. نمونه‌هایی مانند HC-SR04 ، HC-SR05 ، SRF06 ، US-100 و JSN-SRF04T . نحوه کارکرد این سنسورها تقریبا یکسان است و تفاوت آنها عمدتا به میزان دقت، محدوده کاری، ضد آب بودن و غیره مربوط می‌شود. پرکاربردترین سنسور التراسونیک ماژول HC-SR04 است که یک سنسور ارزان قیمت و با دقت مناسب است. محدوده کاری این سنسور cm ٢ تا m ٤ و دقت آن cm ٠.٥ است.


راه‌اندازی اولیه سنسور التراسونیک

ساده‌ترین روش کار با ماژول التراسونیک ثابت در نظر گرفتن سرعت صوت است. در این حالت معمولا سرعت صوت را چیزی در حدود m/s ٣٣٤ در نظر می‌گیرند. ابتدا به روش ساده فاصله‌سنجی و سپس اندازه‌گیری فاصله با دقت بالاتر را انجام می‌دهیم.
ماژول التراسونیک دارای ٤ پایه است. نام هر پایه در کنار آن نوشته شده است. دو پایه VCC و GND ماژول را به 5V و GND آردوینو و پایه‌های Trig و Echo را به دو پایه دیجیتال (پایه ٢ و ٣ دیجیتال) آردوینو وصل کنید. پایه Trig ورودی ماژول است و فرمان ارسال موج التراسونیک به آن وارد می‌شود. پایه Echo خروجی ماژول است و به موج دریافتی از محیط حساس است.

 

مدار سنسور dht11

 

در نرم‌افزار آردوینو پایه‌ Trig را به عنوان خروجی و Echo را به عنوان ورودی تعریف کنید. دستور مهمی که باید در این بخش معرفی کنیم، دستور pulseIn است. با استفاده از این دستور در آردوینو می‌توانید طول زمانی یک پالس که به پین آردوینو وارد می‌شود را اندازه بگیرید. مدت زمان محاسبه شده توسط pulseIn بر حسب میکروثانیه است. در صورتی که سیگنالی که می‌خواهید اندازه بگیرید، یک پالس با سطح ولتاژ High است (یعنی قبل از به وجود آمدن پالس، سیگنال Low است) در دستور pulseIn عبارت LOW و در صورتی که سیگنالی که می‌خواهید اندازه بگیرید، یک پالس با سطح ولتاژ Low است (یعنی حالت قبل از به وجود آمدن پالس، سیگنال High است) در دستور pulseIn عبارت HIGH را وارد کنید. برای مثال:

time=pulseIn(pin,HIGH)

یا

time=pulseIn(pin,LOW)


برای ارسال یک موج التراسونیک جهت اندازه‌گیری فاصله باید به مدت µs ١٠ پایه Trig را فعال کنید. علت این مقدار این است که برای دستور pulseIn پالس مورد نظر باید حداقل μs ١٠ عرض داشته باشد. با این کار ٨ پالس التراسونیک با فرکانس kHz ٤٠ به محیط ارسال می‌شود. این طول زمانی به اندازه‌ای کوتاه است که تاثیر چندانی در دقت اندازه‌گیری ندارد. جهت اطمینان از صحت ارسال موج، قبل از فرمان انتشار موج، برای یک مدت کوتاه پایه Trig را Low کنید. پس از ارسال پالس، یلافاصله دستور pulseIn را بر روی پین Trig اجرا کنید تا اندازه‌گیری زمان شروع شود. از آنجایی که می‌دانیم که محدوده کاری این سنسور بین ٢ تا ٤٠٠ سانتی‌متر است، مقادیر خارج از این محدوده دقیق نبوده و آنها را حذف کنید. قبل از اینکه کد ما را ببینید، سعی کنید خودتان برنامه راه‌اندازی سنسور التراسونیک را در آردوینو بنویسید. بعد از آن برنامه ما را با کد خودتان مقایسه کنید.

/*
SanatBazar
Arduino Tutorial Series
Author: Davood Dorostkar
Website: www.sanatbazar.com

*/

#define trigger 2
#define echo 3

void setup()
{
 Serial.begin(9600);
 pinMode(trigger, OUTPUT);
 pinMode(echo, INPUT);
}

void loop()
{
 digitalWrite(trigger, LOW);
 delayMicroseconds(2);
 digitalWrite(trigger, HIGH);
 delayMicroseconds(10);
 digitalWrite(trigger, LOW);
 float time = pulseIn(echo, HIGH);
 float velocity = 334;
 float distance = ((time / 2) * velocity) * 0.0001; // conversion to cm
 if (distance >= 2 && distance <= 400)
 {
  Serial.print("Distance= ");
  Serial.println(distance);
 }
 else
 {
  Serial.println("Out of range");
 }
 delay(1000);
}

راه اندازی سنسور التراسونیک با دقت بالا

همان طور که پیشتر نیز گفته شد مشخصات محیط مخصوصا چگالی آن، در سرعت انتشار امواج صوتی اثرگذار است. سرعت انتشار صوت تحت شرایط خاصی معمولا برابر با m/s ٣٣٤ در نظر گرفته می‌شود. این مقدار معمولا چندان تغییر نمی‌کند اما اگر بخواهید یک اندازه‌گیری دقیق داشته باشید، بهتر است که اثر عوامل مختلف بر سرعت صوت را در نظر بگیرید. مهمترین این عوامل، دما و رطوبت نسبی موجود در هوا هستند که به نوبه خود بر چگالی هوا اثر می‌گذارند. نحوه تاثیر این عوامل بر سرعت صوت با استفاده از آزمایش بررسی شده و نهایتا رابطه‌ای بین سرعت صوت با دما و رطوبت هوا به دست آمده است که دقت نسبتا خوبی دارد. با داشتن این رابطه می‌توانید سرعت صوت در هوا را به دست آورید:

3رابطه التراسونیک

که در آن v سرعت صوت در هوا، T دمای هوا بر حسب درجه سلسیوس و RH رطوبت نسبی هوا است.
نحوه اتصال ماژول التراسونیک مانند حالت قبل است. برای محاسبه سرعت صوت لازم است تا دما و رطوبت هوا را اندازه بگیریم. به این منظور از سنسور اقتصادی و نسبتا دقیق DHT22 استفاده کرده‌ایم. این سنسور ٤ پایه دارد که اگر قسمت شبکه‌ای آنرا روبروی خود بگیرید، پایه‌های آن از سمت چپ به ترتیب VCC، Data، آزاد و GND است. دقت کنید که پایه سوم به جایی وصل نمی‌شود. پایه‌های VCC و GND را به 5V و GND آردوینو و Data را به یک پایه دیجیتال (پایه ٧ دیجیتال) وصل کنید. همچنین این پایه را با یک مقاومت kΩ ١٠ به سر مثبت مدار وصل کنید. اگر می‌خواهید در مورد این سنسور بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم معرفی و راه‌اندازی سنسورهای دما و رطوبت را مطالعه کنید.

سنسور dht22

برنامه آردوینو نسبت به حالت قبل چند تفاوت جزئی دارد. اول اینکه باید کتابخانه dht را فراخوانی کرده و میزان دما و رطوبت را اندازه بگیرید. دوم اینکه رابطه سرعت صوت را بر حسب دما و رطوبت بنویسید. رابطه سرعت صوت را در این برنامه به صورت یک عبارت با استفاده از دستور define تعریف کرده‌ایم هرچند که می‌توانستید این رابطه را در حلقه loop نیز تعریف کنید.

/*
SanatBazar
Arduino Tutorial Series
Author: Davood Dorostkar
Website: www.sanatbazar.com

*/

#define trigger 2
#define echo 3
#define velocity 331.4 + temperature * 0.606 + humidity * 0.0124
#include <dht.h>
dht DHT;
#define DHT22_PIN 7

void setup()
{
 Serial.begin(9600);
 pinMode(trigger, OUTPUT);
 pinMode(echo, INPUT);
}

void loop()
{
 DHT.read(DHT22_PIN);
 float temperature = DHT.temperature;
 float humidity = DHT.humidity;
 digitalWrite(trigger, LOW);
 delayMicroseconds(2);
 digitalWrite(trigger, HIGH);
 delayMicroseconds(10);
 digitalWrite(trigger, LOW);
 float time = pulseIn(echo, HIGH);
 float distance = ((time / 2) * velocity) * 0.0001; //conversion to cm
 if (distance >= 2 && distance <= 400)
 {
  Serial.print("Distance= ");
  Serial.println(distance);
 }
 else
 {
  Serial.println("Out of range");
 }
 delay(1000);
}

نتیجه‌گیری

در این آموزش با نحوه عملکرد سنسور التراسونیک آشنا شدید و توانستید به کمک این سنسور و آردوینو، فاصله اجسام را اندازه‌ بگیرید. یکی از مزایای کار با آردوینو، عملکرد ماژولار آن در کنار سنسورها و عملگرهای مختلف است. این یعنی که با وجود تعدادی ماژول مختلف می‌توانید بینهایت پروژه جالب و کاربردی تعریف کرده و بسازید. هر کدام از ماژول‌ها یک عمل خاص را انجام می‌دهد اما اینکه کل سیستم چه کاری انجام دهد کاملا بستگی به خلاقیت و ابتکار شما دارد.
در آموزش بعدی، نحوه راه‌اندازی و کار با ماژول‌های کی‌پد و JoyStick را خواهید آموخت.
نظرات شما باعث بهبود محتوای آموزشی ما می‌شود. اگر این آموزش را دوست داشتید، همین‌طور اگر سوالی در مورد آن دارید، از شنیدن نظراتتان خوشحال خواهیم شد.

خواندن 35774 دفعه
داوود درستکار

داوود درستکار دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران است. وی همچنین عضو تیم تحقیقاتی مرکز سیستمها و فناوریهای پیشرفته دانشگاه تهران (CAST) است. داود مسلط به طراحی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی، طراحی و ساخت ربات، کنترل سیستم‌های غیرخطی و پیاده‌سازی سیستم‌های هوشمند با استفاده از آردوینو است. مهمترین علاقه او در حوزه رباتیک، پرنده‌های بدون سرنشین، رباتهای توانبخشی و ساخت تجهیزات هوشمندسازی و کنترل می‌باشد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (84)

 1. سارا

سلام میخواستم بدونم برای انجام پروژه های برنامه نویسی از جمله ساخت ماژول التراسونیک باید در برنامه نویسی به چه حدی برسم و روی کدوم علوم مسلط باشم؟

 
 1. پشتیبانی    سارا

سلام دوست عزیز
پروژه های مختلف برنامه نویسی، نیازمند توانایی های متفاوت برنامه نویسی است. به عنوان مثال شما برای راه اندازی یک LED با استفاده از آردوینو، چنانچه هیچ آشنایی با برنامه نویسی نداشته باشید با تمرین به مدت یک ساعت می تونید این نوع...

سلام دوست عزیز
پروژه های مختلف برنامه نویسی، نیازمند توانایی های متفاوت برنامه نویسی است. به عنوان مثال شما برای راه اندازی یک LED با استفاده از آردوینو، چنانچه هیچ آشنایی با برنامه نویسی نداشته باشید با تمرین به مدت یک ساعت می تونید این نوع پروژه ها را مسلط بشید.
همچنین پروژه هایی که open source هستند، مانند بسیاری از پروژه هایی که با استفاده از آردوینو راه اندازی می شوند، نیازمند زمان کمتری برای یادگیری می باشند.
همچنین باید در نظر داشته باشید که میکروکنترلر های مختلف، زبان های متفاوت برنامه نویسی را پشتیبانی می کنند که یادگیری هر یک از این زبان ها خود نیازمند زمان است.
پیشنهاد می کنم برای مبحث برنامه نویسی از پروژه های خیلی ابتدایی با آردوینو شروع کرده و به مرور زمان مهارت خود را افزایش دهید. می تونید از لینک های آموزش صنعت بازار نیز در این زمینه استفاده کنید.
https://www.sanatbazar.com/tech/electronic/itemlist/category/20-%D8%A2%D8%B1%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%86%D9%88-arduino
اما ساخت محصول کاملا یک مقوله جدا است به خصوص ساخت ماژول های الکترونیکی که نیازمند دانش تخصصی الکترونیک است. بهتر است از کتب دانشگاهی رشته برق الکترونیک شروع کنید تا به مباحث آشنایی پیدا کنید. این موضوع رو هم باید در نظر داشته باشید که تقریبا تمامی ماژول های الکترونیکی مانند التراسونیک وارداتی هستند و علت در این است که متاسفانه ساخت این ماژول ها در داخل کشور نسبت به واردات آن یا صرفه اقتصادی نداشته و یا توانایی جهت تولید انبوه این ماژول ها نداریم.
موفق باشید.

ادامه مطلب
 
 1. پیمان میری

سلام من میخام یه سطح سنجی واسه ۱۰ متر انجام بدم ولی نمیدونم از چه سنسوری استفاده کنم میشه لطف کنین یه پیشنهاد و راهکار به من بدین

 
 1. پشتیبانی    پیمان میری

سلام دوست عزیز
متاسفانه در بین سنسورهای موجود در سایت، سنسور فاصله سنجی که در رنج 10 متری کار کند نداریم.

 
 1. علی

سلام خسته نباشید
من برنامه بالا رو با ال سی دی راه اندازی کردم فاصله رو نشون میده ولی دما ورطوبت رو (-999.00)نشون میده هم در ال سی دی و هم در سریال .مشکل از سیم کشیه ؟ مشکل از برنامه و متغیره ؟ البته این نتایج شبیه سازی در پروتوس هست
و می خواهم...

سلام خسته نباشید
من برنامه بالا رو با ال سی دی راه اندازی کردم فاصله رو نشون میده ولی دما ورطوبت رو (-999.00)نشون میده هم در ال سی دی و هم در سریال .مشکل از سیم کشیه ؟ مشکل از برنامه و متغیره ؟ البته این نتایج شبیه سازی در پروتوس هست
و می خواهم به جای دو رقم اعشار سه یا چهار رقم اعشار نشون بدهد چه تغییری باید ایجاد کنم؟
لطفا راهنمایی کنید
سپاس از سایت خوب شما

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    علی

سلام دوست عزیز
به نظر مشکل از سیم کشی سنسور هست چون عدد -999.00 هم برای دما و هم برای رطوبت نشان داده میشود. انگار اصلا سنسور وصل نشده .

 
 1. پیمان میری    پشتیبانی

واسع سطح سنجی ۱۰ متر به نظرتون چی استفاده کنیم

 
 1. پشتیبانی    پیمان میری

سلام دوست عزیز
متاسفانه در بین سنسورهای موجود در سایت، سنسور فاصله سنجی که در رنج 10 متری کار کند نداریم.
برای سنجش سطح 10 متری میتوانید از فاصله سنج های صنعتی استفاده کنید یا میتوانید از مکانیزم های مکانیکی اندازه گیری کمک بگیرید.

 
 1. علی

exit status 1
'int dht::read(uint8_t)' is private within this context
سلام ببخشید این ارور چیه؟

 
 1. پشتیبانی    علی

سلام علی عزیز
این اررور مربوط به این هست که کتابخانه ای که دارید استفاده می کنید با کتابخانه ای که در کد تعریف کردید تفاوت دارد. فایل کتابخانه رو از همین صفحه دانلود کرده و مطابق توضیح سوال قبل نصب کنید مشکل حل می شود.
موفق باشید

 
 1. علی

exit status 1
dht.h: No such file or directory
سلام من برنامه رو در اردواینو اجرا کردم ولی ارور بالا رو می دهد تمام کتابخانه ها dht رو هم دانلود کردم
باز هم ارور میداد
مشکل از چی می تونه باشه؟
با تشکر از زحمات شما

 
 1. پشتیبانی    علی

سلام علی عزیز
این مشکل دو حالت دارد. یا اینکه کتابخانه به درستی تایپ نشده که توجه شود که به حروف بزرگ و کوچیک هم حساس است
یا اینکه کتابخانه توسط آردوینو شناخته نشده است. برای رفع این مشکل ابتدا فایل زیپ کتابخانه را دانلود کرده ولی extract نکنید،...

سلام علی عزیز
این مشکل دو حالت دارد. یا اینکه کتابخانه به درستی تایپ نشده که توجه شود که به حروف بزرگ و کوچیک هم حساس است
یا اینکه کتابخانه توسط آردوینو شناخته نشده است. برای رفع این مشکل ابتدا فایل زیپ کتابخانه را دانلود کرده ولی extract نکنید، نرم افزار آردوینو را باز کرده از منوی sketch، include library، add .zip library را انتخاب کرده، سپس فایل زیپ را از داخل کامپیوتر انتخاب کرده و اقدام به نصب کنید.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. علی

سلام
خسته نباشید
تشکر از فروشگاه خوب شما
من آردواینو یونو ندارم ولی ایسی اتمگا 328 دیپ رو دارم پروگرامر هم دارم
با پراگرامر هم کار کردم
چگونه میشه مستقیم روی ایسی اپلود کرد ؟
برنامه نیاز به تغییر دارد؟
چه تغییراتی لازمه؟

 
 1. پشتیبانی    علی

سلا علی عزیز
در لینک زیر توضیحاتی در این مورد ارائه شده است:
https://www.youtube.com/watch?v=Sww1mek5rHU

 
 1. علی

با سلام
چگونه می توان کد بالا نوشته شده برای آردواینو رو به کد مناسب برای کدویژن تبدیل کرد؟
لطفا کد مناسب کدویژن برنامه بالا رو برای اتمگا 16 قرار دهید.
سپاس فراوان

 
 1. پشتیبانی    علی

سلام علی عزیز
برای تبدیل مستقیم کد آردوینو به کد C یا کدویژن دستورالعمل یا نرم افزاری را سراغ ندارم و معمولا افراد به صورت دستی این کار را انجام میدهند. اما برای برنامه نویسی کردن پردازنده های دیگری مانند اتمگا 16 میتوانید از آردوینو به عنوان...

سلام علی عزیز
برای تبدیل مستقیم کد آردوینو به کد C یا کدویژن دستورالعمل یا نرم افزاری را سراغ ندارم و معمولا افراد به صورت دستی این کار را انجام میدهند. اما برای برنامه نویسی کردن پردازنده های دیگری مانند اتمگا 16 میتوانید از آردوینو به عنوان پروگرامر استفاده کنید و فایل .hex برنامه خود را از arduino IDE استخراج کرده و بر روی میکروکنترل مورد نظر خود آپلود کنید. در لینک زیر توضیحات بیشتری در این باره ارائه شده است:
https://www.youtube.com/watch?v=_nE8Tir_o_A

ادامه مطلب
 
 1. علیرضا

سلام
اگر بخواهیم بجای آردواینو از Atmega 16 استفاده کنم باید چه تغییراتی بدهم؟

 
 1. پشتیبانی    علیرضا

سلام علیرضا عزیز
برنامه نویسی هسته به تنهایی بحث بسیار مفصلی است که در اینجا نمی گنجد. می تونید از لینک زیر کمک بگیرید
https://www.youtube.com/watch?v=tdIVXuv7FRI&;list=PL_zvrXFdKgZryPU8vIek-tD2X7kFXZJrc
موفق باشید

 
 1. علیرضا

سلام میشه به جای ماژول
HC-SR04
از ماژول
HY-SRF05
استفاده کرد ؟
احتیاجی به تغییر کد برنامه نیست؟
ممنون از فروشگاه خوب شما

 
 1. پشتیبانی    علیرضا

سلام علیرضا عزیز
بله. می تونید بدون هیچ تغییری در کد از ماژول HY-SRF05 استفاده کنید.
موفق باشید

 
 1. علیرضا

سلام میشه به جای ماژول
HC-SR04
از ماژول
HY-SRF05
استفاده کرد ؟
احتیاجی به تغییر کد برنامه نیست؟
ممنون از فروشگاه خوب شما

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com