چگونه به رسپبری‌پای LCD لمسی اضافه کنیم

دوشنبه, 16 بهمن 1396 00:00
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه ارتباط بسیار ساده و ارزان با نمایشگر 3.2 اینچی LCD برای رسپبری‌پای داشته باشیم.

صفحه‌نمایش‌های لمسی همیشه یکی از جالب‌ترین چیزهایی است که شما می‌توانید به رسپبری‌پای اضافه کنید. داشتن یک نمایشگر مناسب همیشه قابلیت انتقال کلی پروژه‌تان را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از نمایشگرهای TFT LCD تعداد زیادی برنامه کاربردی بسازید. شما حتی می‌توانید گوشی هوشمند سفارشی خود را بسازید! بااین‌حال، اکثر صفحه‌نمایش‌ها مورداستفاده قرار نمی‌گیرند زیرا آن‌ها گران هستند و برای ارتباط با رسپبری‌پای بسیار پیچیده هستند. اما در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه ارتباط بسیار ساده و ارزان با نمایشگر 3.2 اینچی LCD داشته باشیم. این نمایشگر TFT LCD همچنین دارای یک مقاومت لمسی و قلم نیز می‌باشد. صفحه‌نمایش انتخابی ما یک Wave share SpotPear 3.2” با مقاومت لمسی است. تا آنجا که ما می‌توانم بعد از تحقیق بگویم، این ارزان‌ترین و ساده‌ترین LCD با رابط لمسی است که می‌تواند به پروژه‌های رسپبری‌پای افزوده شود. شما می‌توانید با این نمایشگر کارهای زیادی انجام دهید. شما می‌توانید آن‌ها را به هریک از پروژه‌های خود که در آن نیاز به یک نمایشگر با رابط لمسی دارید اضافه کنید. بنابراین این آموزش ساده را دنبال کنید تا بتوانید با یک صفحه‌نمایش لمسی رسپبری‌پای کارکنید.

raspberry pi lcd

قطعات موردنیاز

کیت آغاز به کار با رسپبری‌پای 3

1 عدد
نمایشگر لمسی 4.3 اینچ 480x272 waveshare  1 عدد

 

نرم‌افزار

image Raspbian برای نمایشگر LCD Wave share SpotPear 3.2”

raspberry pi lcd

چگونه کار می‌کند؟

ارتباط نمایشگر LCD با رسپبری‌پای شما بسیار آسان است. ماژول LCD با پین GPIO سازگار با هدر مؤنث رسپبری‌پای است. این به این معنی است که شما فقط باید ماژول نمایشگر خود را به پین GPIO رسپبری‌پای متصل کنید. هیچ‌گونه اتصال یا اتصالات دیگری لازم نیست! صفحه‌نمایش لمسی TFT LCD رزولوشن 240*320 را برای شما فراهم می‌کند.

raspberry pi lcd

در اینجا ما از نمایشگر LCD با مقاومت لمسی استفاده می‌کنیم. معمولاً، هنگامی‌که شما تلاش می‌کنید تا چنین صفحه‌نمایش‌هایی را به رسپبری‌پای متصل کنید، مجبورید درایورهای مختلفی را نصب کنید و غیره.

اما در اینجا، من یک فایل image را برای raspbian OS فراهم می‌کنم. این به این معنی است که شما تنها باید OS فراهم‌شده را به کارت SD خود بریزید و رسپبری‌پای شما با صفحه‌نمایش LCD و رابط لمسی شروع به کار خواهد کرد. این نمایشگر لمسی رسپبری‌پای از پروتکل ارتباطی SPI استفاده می‌کند. پین‌های GPIO روی رسپبری‌پای مستقیماً به هدرهای مؤنث نمایشگر لمسی متصل می‌شوند، بنابراین نیازی نیست درباره اتصالات نگران باشید.

اتصال نمایشگر LCD لمسی "3.2 رسپبری‌پای

raspberry pi lcd

این باید ساده‌ترین گام باشد زیرا شما فقط باید ماژول LCD را بگیرید و آن را به پین GPIO رسپبری‌پای متصل کنید همان‌طور که در شکل بالا نشان داده‌شده‌اند.

اگر شما نیاز داشتید از دیگر پین‌های روی رسپبری‌پای در پروژه استفاده کنید، بنابراین شما می‌توانید اتصالات را برای پین‌های ماژول صفحه‌نمایش لمسی LCD رسپبری‌پای بررسی کنید همان‌طور که در زیر نشان داده‌شده است:

 

توضیحات

نماد

شماره پین

تغذیه مثبت (ورودی تغذیه 3.3 ولت)

3.3V

1،17

تغذیه مثبت (ورودی تغذیه 5 ولت)

5V

2،4

NC

NC

3،5،7،8،10،22

زمین

GND

6،9،14،20،25

پنل لمسی قطع، سطح پایین درحالی‌که پنل لمس، لمس کردن را تشخیص می‌دهد

TP_IRQ

11

کلید

KEY1

12

استراحت

RST

13

کنترل دستورالعمل LCD، انتخاب ثبت‌نام داده /دستورالعمل

LCD_RS

15

کلید

KEY2

16

کلید

KEY3

18

ورودی داده SPI مربوط به LCD / پنل لمسی

LCD SI/TP_SI

19

خروجی داده SPI از پنل لمسی

TP_SO

21

ساعت SPI مربوط به LCD / پنل لمسی

LCD_SCK/TP_SCK

23

انتخاب چیپ LCD، کم‌فعال

LCD_CS

24

انتخاب چیپ پنل لمسی، کم‌فعال

TP_CS

26

 

نصب image Raspbian OS برای نمایشگر لمسی LCD 3.2 اینچی

معمولاً هنگام تلاش برای اتصال یک نمایشگر LCD لمسی با رسپبری‌پای شما باید درایورهای مختلفی را نصب کنید، تغییراتی را در هسته اصلی انجام دهید و غیره. با این پروژه شما می‌توانید انجام همه آن‌ها را فراموش کنید. فقط فایل.img را برای رسپبری‌پای در کارت SD خود نصب کنید. شما می‌توانید فایل و دیتاشیت نمایشگر را در اینجا بیابید:

 image file

فایل تصویر را می‌توانید درون پوشه “IMAGE” پیدا کنید.

raspberry pi lcd

سپس شما باید این فایل تصویر را به رسپبری‌پای خود نصب کنید. بنابراین یک کارت SD خالی و یک کارت‌خوان SD بگیرید. کاربران ویندوز مراحل را که توسط موسسه رسپبری‌پای مشخص‌شده است، بررسی کنند.

کارت SD را درون کارت‌خوان SD قرار دهید و بررسی کنید که کدام درایو تعیین‌شده است. شما به‌راحتی می‌توانید اسم درایو را با نگاه کردن به ستون سمت چپ Windows Explorer ببینید. (برای مثال G:) شما می‌توانید از slot SD card یا یک آداپتور ارزان SD در یک پورت USB استفاده کنید.

 • ابزار Win32DiskImager را از صفحه پروژه Sourcesorge دانلود کنید (یک فایل زیپ است) شما می‌توانید این را از یک درایو USB اجرا کنید.
 • فایل اجرایی را از حالت زیپ خارج کرده و ابزار Win32DiskImager را اجرا کنید. ممکن است لازم باشد این ابزار را به‌عنوان ابزار مدیریتی اجرا کنید. روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.
 • فایل تصویری که در بالا از حالت زیپ خارج کردید را انتخاب کنید.
 • نام درایو مربوط به کارت SD را در باکس دستگاه انتخاب کنید. توجه داشته باشید که درایو را به‌درستی انتخاب کنید، اگر شما درایو را اشتباه انتخاب کنید ممکن است اطلاعات خود بر روی دیسک سخت کامپیوتر را از بین ببرید.
 • روی نوشته کلیک کنید و صبر کنید تا نوشتن کامل شود
 • از تصویرگر خارج شوید و کارت Sd را بیرون بیاورید.

اکنون کارت Sd را درون رسپبری‌پای قرار دهید و تغذیه را روشن کنید. شما باید ببینید که نمایشگر پس از چند ثانیه روشن شود.

برای کاربران لینوکس:

مرحله دو را از DIY Hacking در آموزش "How to Backup Your Raspberry Pi Project Files!" بررسی کنید.

بعدازآن، با قرار دادن کارت SD خود درون رسپبری‌پای و روشن کردن آن، آن را آزمایش کنید. شما باید ببینید که نمایشگر لمسی LCD رسپبری‌پای در حال راه‌اندازی است.

اکنون شما یک نمایشگر لمسی LCD دارید که با موفقیت به رسپبری‌پای متصل شده است.

حالا این صفحه‌نمایش را می‌توانید در تمامی پروژه‌های خودتان استفاده کنید. ویدئوی زیر تمامی مراحل را به تصویر کشیده است:

 

 

نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را براي بهتر شدن محتواي مطالب با ما در ميان بگذاريد...

خواندن 5416 دفعه
پشتیبانی

عباس بطالبلو دانش‌آموخته کارشناس ارشد رشته مهندسی مکاترونیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عضو گروه رباتیک جراح آزمایشگاه ارس (ARAS) هستند. موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ایشان در زمینه ی «طراحی و پیاده سازی ربات ۲RT برای جراحی از دور چشم» بوده است. ایشان سابقه پیاده سازی و ساخت ربات هایی چون ربات موازی جراحی چشم، ربات سری SCARA، ربات Palletizer و … را دارند.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (11)

 1. مهدی احیایی

سلام ممنون از آموزش خوبتون اگر از برد های دیگر رزبری پای 1، 2 استفاده کنیم مشکلی دارد و فقط ببخشید باید به خود برد رزبری پای کد بدیم

 
 1. سهیل

سلام وقت بخیر؛
خواستم بپرسم چطور می‌تونم از یک ال سی دی و تاچ قدیمی یک گوشی استفاده کنم تا به رزبری وصل بشه. در حقیقت، می‌خوام ال سی دی و تاچ رو از روی گوشی باز کنم و به رزبری وصل کنم. البته مسلما باید تبدیل استفاده کنم اما نمیدونم این تبدیل‌ها...

سلام وقت بخیر؛
خواستم بپرسم چطور می‌تونم از یک ال سی دی و تاچ قدیمی یک گوشی استفاده کنم تا به رزبری وصل بشه. در حقیقت، می‌خوام ال سی دی و تاچ رو از روی گوشی باز کنم و به رزبری وصل کنم. البته مسلما باید تبدیل استفاده کنم اما نمیدونم این تبدیل‌ها چی هستن یا اینکه اصلا توی ایران وجود دارن یا نه. ممنون می‌شم کمکم کنید.

با تشکر

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    سهیل

سلام سهیل عزیز
باید دیتاشیت ال سی دی رو پیدا کنید و پین های اون رو پیدا کنید. بهتره تا از ال سی دی های موجود برای رسپبری پای استفاده کنید. می تونید به فروم زیر هم مراجعه کنید:
https://bit.ly/3hxgSK4
موفق باشید

 
 1. رضا

همچنین میشه لطفاً فرق تاچ مقاومتی و خازنی رو بگید . ممنونم

 
 1. پشتیبان    رضا

این دو نوع تاچ از نظر ساختار داخلی کاملا متفاوت هستند ولی اگه بخوایم اصلی ترین مشخصه های هر کدوم رو بگیم؛ تاچ مقاومتی بر اساس فشار کار میکنه به همین دلیل میتونید با هر جسم تیزی مثل مداد ازش استفاده کنید. همچنین از روی دستکش هم کار میکنه. تاچ...

این دو نوع تاچ از نظر ساختار داخلی کاملا متفاوت هستند ولی اگه بخوایم اصلی ترین مشخصه های هر کدوم رو بگیم؛ تاچ مقاومتی بر اساس فشار کار میکنه به همین دلیل میتونید با هر جسم تیزی مثل مداد ازش استفاده کنید. همچنین از روی دستکش هم کار میکنه. تاچ مقاومتی در بیشتر دستگاه های صنعتی استفاده میشه. در مقابل تاچ خازنی بر اساس خاصیت خازنی سطح پوست انسان کار میکنه و به تاچ حرارتی هم معروفه. این تاچ ها توی بیشتر گوشی های جدید استفاده میشن و حساسیت بالاتری دارند. اما این نوع تاچ با هر وسیله دیگه ای یا از روی دستکش کار نمیکنه.

ادامه مطلب
 
 1. رضا

سلام . توی کلیپ دیده میشه که بعضی مواقع تاچ درست عمل نمیکنه و لازمه چند بار کلیک کنید تا انجام بشه . علتش چیه؟

 
 1. پشتیبان    رضا

سلام رضا عزیز
علتش اینه که کاربر فشار کافی رو به سطح وارد نکرده. اساس کار این نمایشگرها مقدار فشار هست.

 
 1. ارمان

ایا بدون قلم میشه از لمسش استفاده کرد

 
 1. پشتیبان    ارمان

سلام آرمان عزیز
بله بدون قلم هم میشه استفاده کرد. این نمایشگر از فناوری لمس مقاومتی استفاده میکنه، به همین خاطر حساس به فشار بوده و کار با اون با قلم بسیار راحت تر هست.

 
 1. بهادر

يك سوال چون گران بودن نمايشگر رسپبري پاي نمي توان يك نمايشگر اردوينو داريم استفاده كنيم

 
 1. بطالبلو    بهادر

سلام دوست عزیز
نه باید از همین lcd مخصوص خود رسپبری پای استفاده کنید که خیلی مناسب و پر کاربرد است
موفق باشید

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com