معرفی برد رسپبری پای zero | بخش دوم

سه شنبه, 10 مرداد 1396 16:17
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در ادامه بخش اول مقاله معرفی برد رسپبری پای zero، حال نصب سیستم عامل در مکینتاش و سایر ویژگی های برد مورد بررسی قرار می گیرد.

 

نصب سیستم عامل در مکینتاش:

همان طور که گفته شد برای نصب سیستم عامل از برنامه Etcher استفاده می شود، که با سیستم عامل مکینتاش به خوبی سازگاری دارد. همچنین می توان از فایل های فشرده به طور مستقیم استفاده کرد و نیازی به خارج کردن آنها از وضعیت فشرده نمی باشد.

مرحله اول:

ابتدا برنامه Etcher را دانلود کنید.

مرحله دوم:

فایل image ای که دانلود کرده اید را باز کنید و برنامه Etcher  را به محل فایل image انتقال دهید. حال می توانید از فایل image استفاده کنید. 

 

معرفی برد رسپبری پای zero

 

مرحله سوم:

تمامی دستگاه های خارجی که به کامپیوتر متصل هستند، مانند درایورهای USB، یا قطعات متصل به پورت  USB را جدا کنید، تا کارت حافظه SD راحت تر شناخته شود. سپس کارت حافظه SD را به کامپیوتر متصل کنید.

مرحله چهارم:

برنامه Etcher را اجرا کنید.

 

معرفی برد رسپبری پای zero

 

برای اولین مرتبه که برنامه را اجرا می کنید، از شما خواسته می شود که دانلود را تایید کنید. گزینه click را انتخاب کنید.

 

معرفی برد رسپبری پای zero

 

وارد برنامه Etcher  خواهید شد...

 

برد رسپبری پای zero

 

مرحله پنجم:

با انتخاب گزینه select image فایل image را انتخاب کنید. شما می توانید هم فایل فشرده image با پسوند .zip یا .gz و هم فایلی که از حالت فشرده خارج شده با پسوند .img را انتخاب کنید.

 

مراحل نصب سیستم عامل 1

 

مرحله ششم:

برنامه Etcher به صورت اتوماتیک تلاش می کند تا درایو SD را شناسایی کند. در صورتی که اتصال SD کارت به درستی انجام نگرفته باشد، از شما خواسته می شود که این کار را دوباره انجام دهید.

 

مراحل نصب سیستم عامل 2

 

حتما حجم درایوی را که انتخاب کرده اید بررسی کنید تا از درست بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورت انتخاب اشتباه یک درایو، تمامی اطلاعات از دست خواهد رفت.

سپس بر روی گزینه flash کلیک کنید...

 

مراحل نصب سیستم عامل 3

 

نصب سیستم عامل بر روی SD کارت چند دقیقه طول می کشد. بعد از اتمام کار شما چنین پیامی را مشاهده خواهید کرد.

 

مراحل نصب سیستم عامل 4

 

کارت حافظه به صورت اتوماتیک از حالت اتصال خارج شده و شما می توانید آن را برداشته و در برد رسپبری پای zero قرار دهید.

پیاده سازی سریع تر:

در صورتی که می خواهید سیستم عامل را بر روی تعداد زیادی کارت حافظه SD نصب کنید، بر روی گزینه تنظیمات در سمت راست و بالای تصویر کلیک کرده و سپس گزینه validate write را از حالت انتخاب خارج کنید.

 

مراحل نصب سیستم عامل 5

 

خروجی ویدئو:

تراشه برد رسپبری پای در اصل به عنوان پردازنده گرافیکی / HDMI برای دستگاه های تلفن همراه طراحی شده است. به همین دلیل برخلاف اندازه کوچک خود، توانایی اجرای ویدئو با کیفیت 1080p را دارد.

خروجی ویدئو HDMI:

تمامی نمایشگرهای HDMI از اندازه های 640*480 تا 1920*1080 به خوبی با برد رسپبری پای zero قابل استفاده می باشند. پورت مینی HDMI را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

پورت ویدئو

 

پورت ویدئو

 

به طور مثال می توان از نمایشگر 5 اینچی مطابق با شکل زیر استفاده کرد. که می توان از پورت مینی USB برد رسپبری پای zero برای تامین توان آن استفاده کرد.

 

نمایشگر مورد استفاده

 

برای اتصال مانیتور HDMI به دو قطعه احتیاج دارید. یک مبدل مینی HDMI به HDMI و  یک کابل HDMI که به راحتی در دسترس می باشند.

 

 مبدل مینی HDMI به HDMI

 

کابل اتصال HDMI

 

ویدئو PiTFT:

با وجود اینکه اندازه برد رسپبری پای zero نصف اندازه مدل A+ می باشد، اما می توانید از مانیتورهای PiTFT  با اندازه های متفاوت، از 320*240 اینچ تا 480*320 اینچ استفاده کنید.

قبل از اتصال نمایشگر، لازم است تا پین هدر 2*20 نری را روی برد رسپبری پای zero لحیم کنید.

حال آموزش را برای نمایشگر PiTFT که انتخاب کردید، ادامه دهید. مطمئن شوید که از سیستم عامل Jessie استفاده می کنید.

 

نمایشگر TFT

 

خروجی ویدئو VGA:

در صورتی که به خروجی VGA احتیاج دارید، می توانید از مبدل HDMI به VGA مطابق با شکل زیر استفاده کنید.

 

مبدل HDMI به VGA

 

خروجی ویدئو NTSC/PAL:

در صورتی که به خروجی ویدئو با فرمت NTSC/PAL برای نمایش در TV احتیاج دارید، می توانید از پین های TV که در شکل زیر مکان آن مشخص شده است، استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید، کیفیت این فرمت ها نسبت به VGA و یا HDMI پایین تر می باشد.

 

نمابیشگر TV

 

اتصالات ویدئو

 

سوراخ سمت چپی که به نوشته TV نزدیک می باشد، مربوط به سیگنال + و سوراخ سمت راستی مربوط به سیگنال منفی می باشد. دو سیم را به این پدها لحیم کرده و آنها را به جک RCA متصل کنید.

 اتصالات تصویر

 

در صورتی که می خواهید از خروجی TV استفاده کنید، مطمئن شوید که به پورت HDMI اتصالی وجود ندارد، حال به صورت اتوماتیک خروجی TV فعال خواهد شد. می توان برد رسپبری پای zero را به گونه ای تنظیم کرد که فقط خروجی HDMI فعال باشد، می توانید از کابل console برای اتصال و وارد شدن به برد رسپبری پای استفاده کنید. سپس دستور sudo raspi-config را در خط دستور اجرا کنید.

قابلیت های پین های GPIO:

 

اندازه کوجک برد

 

یکی از تفاوت های اصلی برد رسپبری پای zero با نمونه های قبلی، عدم وجود پین هدر لحیم شده برای پین های GPIO می باشد. این موضوع بر روی هزینه تاثیری ندارد، بلکه باعث حفظ اندازه کوچک برد می شود.

معایب:

  • لحیم کاری برای استفاده از پین ها به گردن شما افتاده است.

مزایا:

  • در صورتی که نیازی به پین های GPIO ندارید، می توانید آنها را به همین صورت باقی گذارید و از مزیت اندازه کوچک برد رسپبری پای zero بهره ببرید.
  • سیم ها را به طور مستقیم فقط به پین هایی که احتیاج دارید، لحیم کنید.
  • می توانید از پین هدرهای مختلف با توجه به نیازتان استفاده کنید.

به طور مثال، پین هدرهای نری معمول 2*20 که در تصویر زیر مشاهده می کنید. وضعیت و کارکرد پین ها به طور کامل مشابه با مدل های برد رسپبری پای 2 و A+ و B+ می باشد.

 

پین هدر نری

 

اتصال پین هدر نری به برد

 

و یا این از پین هدر مادگی 2*20 مطابق با شکل زیر استفاده کنید، و برای استفاده می توانید آن را به برد اکستنشن GPIO یا cobbler متصل کنید.

 

پین هدر مادگی

 

اتصال پین هدر مادگی

 

در حالت های دیگر می توانید از پین هدر مادگی right-angle مطابق با شکل زیر استفاده کنید:

 

پین هدر مادگی کج

 

اتصال پین هدر مادگی کج

امیدواریم این مقاله و مقالات گذشته، اطلاعات مفیدی در رابطه با انواع بردهای رسپبری پای و مشخصات آنها در اختیار شما قرار داده باشد. با نظرات و پیشنهادات خود ما را در بهتر شدن محتوای مطالب یاری کنید...


ترجمه شده توسط تیم الکترونیک صنعت بازار | منبع: adafriut

خواندن 2757 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com