شروع کار با نرم‌افزار آردوینو

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 16:14
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

این مطلب دومین قسمت از آموزش جامع آردوینو (مبتدی و پیشرفته) است. تا اینجا سخت‌افزار آردوینو را شناختید و دیدید که با آن چه کارهای جالبی می‌توانید انجام دهید. زمان آن رسیده که آردوینوی دلخواهتان را انتخاب کنید و شروع به برنامه‌نویسی برای آن کنید. اولین قدم برای شروع کار با آردوینو یادگیری کار با نرم‌افزار آن است. در این آموزش با نحوه نصب نرم‌افزار و بخش‌های مختلف آن آشنا خواهید شد و چند دستور ساده آنرا نیز با هم تمرین خواهیم کرد. در پایان این آموزش می‌توانید یک پروژه ساده آردوینو را خودتان اجرا کنید.

راه  ارتباطی ما با برد آردوینو، نرم‌افزاری است به نام Arduino IDE که تمام برنامه‌ها درون آن نوشته می‌شود. اگر بخواهیم به طور خلاصه فرایندی که برای کار با آردوینو طی می‌شود را توضیح دهیم، به این صورت است: آردوینو را از طریق USB به رایانه متصل می‌کنید؛ برنامه مورد نظرتان را در IDE می‌نویسید؛ برنامه را به روی برد می‌فرستید؛ از آن به بعد آردوینو همواره برنامه شما را به صورت خط به خط از بالا به پائین اجرا خواهد کرد، تا اینکه برنامه دیگری بر روی آن بریزید یا اینکه برق آنرا قطع کنید.


نصب نرم افزار آردوینو در ویندوز

برای شروع باید نرم افزار IDE آردوینو را داشته باشید. می توانید با مراجعه به سایت آردوینو نرم‌افزار را دانلود کنید. خوشبختانه نرم‌افزار برای سیستم عامل‌های مختلف موجود است. برای ویندوز می‌توانید نسخه نصبی و یا نسخه فشرده را دانلود کنید. پیشنهاد می‌شود از نسخه نصبی استفاده کنید تا همزمان، درایورهای USB هم نصب شود. در صورتی که نسخه فشرده را دانلود کنید، باید درایور مربوطه را نیز به صورت دستی نصب کنید.

سایت آردوینو

 پس از اینکه برنامه را دانلود کردید، آنرا اجرا کنید. اگر پیغام امنیتی از طرف سیستم عامل دریافت کردید، به برنامه اجازه دسترسی بدهید. شرایط نصب را تایید کنید.

نصب آردوینو-1

 می‌توانید اجزای برنامه جهت نصب و محل نصب را تعیین کنید اما پیشنهاد می‌کنیم برنامه را با تنظیمات پیش‌فرض نصب کنید.

نصب آردوینو-2

نصب آردوینو-3

 منتظر بمانید تا نصب نرم‌افزار انجام شود.

نصب آردوینو-4

 در نهایت پیغام اتمام نصب نمایش داده می‌شود. نصب نرم‌افزار تمام است.

سایت آردوینو

اتصال برد آردوینو به رایانه

آردوینو را به پورت USB رایانه وصل کنید و منتظر بمانید تا شناسایی شود. برای اطمینان از اینکه برد آردوینو به درستی شناسایی شده است، کلید ctrl+R را فشار دهید و در پنجره جدید عبارت devmgmt.msc را تایپ کرده و Ok را بزنید. 

 شناسایی آردوینو-1

 پنجره مشخصات سخت‌افزاری سیستم باز می‌شود. در لیست قطعات، گزینه Ports را باز کنید. در صورتی که آردوینو به صورت عادی در آن وجود داشت، سیستم شما مشکلی در اتصال با برد آردوینو ندارد. 

شناسایی آردوینو-2

 در صورتی که بر روی آیکون آن علامت زرد رنگ باشد یا نام مدل آردوینو نوشته نشده باشد، به این معنی است که احتمالا درایور آردوینو به درستی نصب نشده است. 

شناسایی آردوینو-3

نصب درایور آردوینو

اگر قبلا نسخه فشرده نرم‌افزار را دانلود نکرده‌اید، این کار را انجام دهید. برای نصب درایور در همان پنجره‌ی مشخصات سخت‌افزاری، بر روی پورت مربوط به آردوینو راست کلیک کرده و گزینه Update driver را انتخاب کنید.

درایور آردوینو-1

 در پنجره جدید گزینه دوم (Browse my computer for driver software) را انتخاب کنید.

درایور آردوینو-2

 فایل فشرده‌ای که قبلا دانلود کرده‌اید را از حالت فشرده خارج کنید. حالا آدرس پوشه فوق را در پنجره آپدیت درایور وارد کرده و تیک Include subfolders را بزنید. کلید Next را بزنید و منتظر بمانید تا نصب درایور تمام شود. 

درایور آردوینو-3

 اگر نصب به درستی صورت گرفته باشد، در پنجره مشخصات سخت‌افزاری، باید آیکون آردوینو در قسمت Ports به حالت عادی در آمده باشد.

درایور آردوینو-4

نصب نرم‌افزار آردوینو در لینوکس و مک

نصب برنامه آردوینو در لینوکس و MacOS به مراتب ساده‌تر است. برای این کار در MacOS، ابتدا نرم‌افزار را از سایت آردوینو دانلود کنید، آنرا از حالت فشرده خارج کرده و سپس آن را به فولدر Applications منتقل کنید. آردوینو را به رایانه متصل کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، بر روی Network preferences و سپس بر روی Apply کلیک کنید. پنجره را ببندید. به فولدر Applications رفته و آردوینو را بر روی Dock بکشید و رها کنید.

برای نصب آردوینو در لینوکس روشهای مختلفی موجود است. ابتدا نسخه نرم‌افزار را با توجه به نوع لینوکس نصب شده، از سایت دانلود کنید. Terminal را باز کنید و به محل دانلود بروید:

cd ~/Downloads

فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید (بجای fileName نام فایلی که دانلود کرده‌اید را بنویسید):

tar –xvf fileName

محتویات پوشه نصبی را به مسیر opt منتقل کنید:

sudo mv fileName /opt

به پوشه مورد نظر بروید و دستورات زیر را اجرا کنید:

cd /opt/fileName/
chmod +x install.sh
./install.sh

ساختار برنامه آردوینو

نرم‌افزار آردوینو نصب شد؛ به همین راحتی! همه چیز در آردوینو به همین سادگی است. بریم به سراغ معرفی بخش‌های مختلف نر‌م‌افزار. تا اینجا نرم‌افزار آردوینو را نصب کرده و اتصال برد به رایانه را انجام داده‌اید. وقتی نرم‌افزار را برای اولین بار باز می‌کنید یک کد خام آردوینو را برای شما نمایش می‌دهد.

 

برنامه آردوینو-1

 خود نرم‌افزار فایل را به صورت پیش‌فرض بر اساس تاریخ میلادی نام‌گذاری می‌کند. اگر میخواهید یک پروژه را شروع کنید، بهتر است که ابتدا یک اسم برای برنامه‌اش انتخاب کنید. برای تغییر نام فایل می‌توانید از مسیر File → Save As این کار را انجام دهید.

برنامه آردوینو-2

حلقه‌های اصلی

در آردوینو به هر برنامه ، یک Sketch یا طرح گفته می‌شود. مبنای کدنویسی آردوینو زبان C و ++C است که برای راحتی کار با آن، تا حد زیادی ساده‌سازی شده است. یک برنامه آردوینو حداقل شامل دو بخش کلی است: void setup و void loop. در ادامه‌ی هر کدام از این بخش‌ها دو آکولاد وجود دارد. محتوای هر کدام از این بخش‌ها بین این دو آکولاد تعریف می‌شود. setup مجموعه‌ای از کدها را در بر می‌گیرد که هر وقت آردوینو به برق متصل شود یا کلید Reset فشرده شود، تنها یک بار اجرا می‌شود. loop مجموعه‌ای از کدها را در خود دارد که باید بدون وقفه و به صورت تکراری اجرا شوند.

void setup() {
//This code will be executed once.
}

void loop() {
//This code will be executed repeatedly.
}

توضیحات (کامنت)

در نرم‌افزار این قابلیت وجود دارد که در بین متن کد، توضیحات بنویسید. این توضیحات توسط کامپایلر نرم‌افزار پردازش نمی‌شود و فقط مربوط به خواننده کد است. این توضیحات کمک می‌کند تا اگر فرد دیگری کدتان را بخواند یا خودتان بعد از مدتی دوباره از آن استفاده کردید، بتوانید آن را متوجه شوید. با گذاشتن دو اسلش، // آن خط به حالت کامنت در می‌آید و می‌توانید در آنجا توضیحات خودتان را بنویسید. این نوع کامنت فقط یک خط بوده و با رفتن به خط بعد برنامه به حالت عادی برمی‌گردد. علامت */ نیز همین کار را می‌کند با این تفاوت که کامنت گذاری تا جایی که علامت /* را بگذارید ادامه پیدا می‌کند. به بیان دیگر هر چیزی که بین دو علامت */ و  /* قرار بگیرد به معنای کامنت خواهد بود و این نوع توضیحات می‌تواند چند خط باشد. این دو نوع کامنت را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.  

برنامه آردوینو-3

نوار ابزار

در نوار بالایی نرم‌افزار تعدادی کلید مشاهده می‌کنید که برای دسترسی سریعتر قرار داده شده‌اند. از سمت چپ، کلید اول Verify است. این کلید بررسی می‌کند که آیا کد شما مشکلی برای اجرا دارد یا نه، اما آنرا روی برد نمی‌ریزد. این قابلیت زمانی که بردی به سیستم متصل نیست یا به هر دلیلی نمی‌خواهید کد به برد انتقال داده‌شود، به کارتان می‌آید. کلید دوم یا Upload ابتدا کد را کامپایل کرده . کلید سوم یا New یک پنجره جدید باز می‌کند. کلید چهارم یا Open برای باز کردن برنامه‌هایی که از قبل نوشته‌اید و کلید پنجم یا Save هم برای ذخیره کردن برنامه به کار می‌رود.

انتخاب پورت و برد

هر زمان که یک برد آردوینو را به رایانه متصل می‌کنید، قبل از هر چیز باید برد و پورت مورد استفاده را به برنامه معرفی کنید. برای این منظور از مسیر Tools → Board مدل و از مسیر Tools → Port پورتی که آردوینو به آن متصل شده است را انتخاب کنید.


تنظیمات آردوینو-1

 تنظیمات آردوینو-2

نام پورت اتصال ممکن است هر دفعه با دفعه پیش متفاوت باشد، پس همیشه از صحت آن مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید از قسمت اتصال برد آردوینو به رایانه که در بالا توضیح داده شد، نام پورت را پیدا کنید.

سریال مانیتور

در آردوینو محیطی به نام سریالْ مانیتور (Serial Monitor) وجود دارد که در آن می‌توانید متن مورد نظرتان را چاپ کنید. کلیدی که در انتهای سمت راست نوار بالا وجود دارد پنجره سریال مانیتور را برای شما باز می‌کند.

 سریال مانیتور-1

 سریال مانیتور-2

  در سریال مانیتور می‌توانید خروجی یک تابع، اطلاعات یک ماژول یا هر اطلاعات دیگری بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا از روند اجرای برنامه مطلع شوید و بتوانید آنرا عیب‌یابی کنید. علاوه بر آن در نوار بالای سریال مانیتور می‌توانید یک دستور یا عبارت را به برد ارسال کنید که در بخش‌های آینده در این مورد توضیح خواهیم داد.

برای استفاده از سریال مانیتور کافیست در حلقه setup دستور زیر را وارد کنید:

Serial.begin(9600)

عدد درون پرانتز، سرعت داده‌برداری سریال را نشان می‌دهد و می‌توانید مقدار آنرا عوض کنید.


کتابخانه‌ در آردوینو

فرض کنید که می‌خواهید یک ماژول که از پروتکل سریال استفاده می‌کند را راه‌اندازی کنید. برای برقراری ارتباط با این پروتکل نیاز به کمی کدزنی دارید تا توابع مورد نظرتان را تعریف کنید. اگر درون یک برنامه بخواهید چند کار مختلف انجام دهید یا با ماژول‌های مختلف کار کنید، تعداد خطوط کد مربوط به تعاریف می‌تواند آنقدر زیاد شود که کد اصلی در آن گم شود. از این بدتر هم می‌تواند پیش بیاید: اگر بخواهید بعدا در یک برنامه دیگر همان ماژول را استفاده کنید، باید کدهای مربوطه را پیدا کرده و در برنامه جدید کپی کنید. این مجموعه کدها معمولا پرکاربرد هستند و می‌توانند آنقدر کاربردی باشند، که لازم داشته باشید در پروژه‌های مختلفی از آن استفاده کنید. راه حل چیست؟ چطور می‌شود از این همه کد تکراری خلاص شد؟

در برنامه‌نویسی آردوینو، قابلیتی وجود دارد که این مسئله را به کلی حل کرده‌است. کتابخانه‌ها مجموعه‌ای از تعاریف و توابع هستند که یک بار برای همیشه نوشته می‌شوند و از آن پس، فقط مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از کتابخانه، حجم کدتان را کم کرده، برنامه‌تان خواناتر و قابل فهم‌تر شده و منابع سخت‌افزاری کمتری استفاده می‌کند. استفاده از یک کتابخانه بسیار ساده است. کافی است در ابتدای برنامه دستور زیر را وارد کنید (بجای عبارت Library نام کتابخانه مورد نظرتان را بنویسید).

#include <Library.h>

با این کار تمام قابلیت‌های کتابخانه مورد نظرتان را در اختیار خواهید داشت. برای مثال دستور زیر کتابخانه مربوط به ارتباط نمایشگر کاراکتری را فراخوانی می‌کند:

#include <LiquidCrystal.h>

برای استفاده از یک کتابخانه، ابتدا باید آنرا به نرم‌افزار اضافه کنید. برای این منظور چند روش وجود دارد.

روش اول

ساده‌ترین راه برای نصب یک کتابخانه، دانلود با خود نرم‌افزار است. برای این کار به مسیر Sketch → Include Library → Manage Libraries بروید. چند لحظه صبر کنید تا لیست کتابخانه‌ها فراخوانی شود. در این پنجره می‌توانید لیستی از کتابخانه‌های آردوینو را ببینید. در نوار سمت راست می‌توانید عنوان کتابخانه را جستجو کرده و با کلیک بر روی گزینه Install کتابخانه مورد نظر را نصب کنید.


نصب کتابخانه آردوینو-1

روش دوم

به دلیل متن-باز بودن آردوینو، هر کسی می‌تواند برای آن، کتابخانه بنویسد. شما می‌توانید کتابخانه‌ای مخصوص کار خودتان بنویسید. به همین جهت ممکن است نیاز به کتابخانه‌ای پیدا کنید که در لیست نرم‌افزار موجود نیست. در این روش ابتدا فایل فشرده کتابخانه مورد نظرتان را دانلود کنید. این فایل می‌تواند کتابخانه‌های رسمی آردوینو باشد یا اینکه افرادی به صورت شخصی آن را نوشته و در اینترنت منتشر کرده‌اند. سپس در نرم افزار مسیر Sketch → Include Library → Add .ZIP Library را بروید. سپس فایل فشرده دانلود شده را انتخاب کنید. منتظر بمانید تا نرم‌افزار کتابخانه را نصب کند.

نصب کتابخانه آردوینو-2

روش سوم

در این روش به صورت دستی اقدام به نصب کتابخانه می‌کنید. ابتدا فایل کتابخانه مورد نظر را دانلود کنید (یا شاید خودتان آن را نوشته‌اید!). پوشه شامل فایل‌های کتابخانه را در محل نصب کتابخانه‌های آردوینو کپی کنید. یک بار نرم‌افزار را ببندید و دوباره آنرا باز کنید. محل نصب کتابخانه‌های آردوینو را می‌توانید از مسیر File → Preferences → Sketchbook location پیدا کنید.

 نصب کتابخانه آردوینو-3

 نصب کتابخانه آردوینو-4


انجام اولین پروژه با آردوینو

تاکنون با سخت‌افزار و نرم‌افزار آردوینو آشنا شده‌اید. با چیزهایی که یاد گرفته‌اید می‌توانید یک پروژه ساده را انجام دهید. پیشنهاد من پروژه چراغ چشمک‌زن است. برای این پروژه من از آردوینو UNO استفاده کرده‌ام. در حین این پروژه ساده برخی دستورها و مفاهیم اولیه آردوینو را مطرح خواهیم کرد.

 قطعات مورد نیاز:

برد آردوینو و کابل رابط 

1 عدد

  برد آردوینو

 آردوینو را به رایانه وصل کنید و نرم‌افزار را باز کنید. نوع برد و پورت اتصال را از مسیر Tools → Board و Tools → Port انتخاب کنید. بر روی برد بیشتر آردوینوها، یک LED وجود دارد که به یکی از پین‌های دیجیتال متصل است. بنابراین می‌توانیم از آن به عنوان یک خروجی استفاده کنیم.

led آردوینو

 از آنجا که پین‌های دیجیتال قابلیت ورودی یا خروجی بودن را دارند، همیشه باید قبل از استفاده، نوع آن پین را تعیین کنید. این کار باید در void setup صورت گیرد. نحوه تعیین نوع پین با استفاده از دستور زیر انجام می‌شود:

pinMode(13,OUTPUT)

در داخل پرانتز، شماره پین و سپس نوع آن تعیین می‌شود. دقت کنید که کامپایلر آردوینو به حروف بزرگ و کوچک حساس است، پس دستورها را دقیقا همان طور که مشخص شده‌اند بنویسید. نکته مهم دیگر این است که همیشه (به جز بعضی موارد خاص) باید در پایان هر خط، نقطه‌ویرگول ; بگذارید که به معنای پایان سطر است؛ در غیر این صورت با خطا روبرو خواهید شد. در صورتی که می‌خواستیم یک ورودی تعریف کنیم، دستور زیر را وارد می‌کردیم:

pinMode(13,INPUT)

 یک برنامه‌نویس حرفه‌ای همیشه سعی می‌کند طوری کدنویسی کند که در صورت طولانی شدن برنامه، سردرگم نشود. مثلا در این پروژه بهتر است یک متغیر به نام LED تعریف کنید و هر زمان که به پین LED نیاز داشتید، از این متغیر استفاده کنید. در برنامه‌نویسی آردوینو، همیشه قبل از استفاده از هر متغیری باید آنرا تعریف کنید. برای آشنایی با انواع متغیرها می‌توانید به سایت آردوینو مراجعه کنید. در اینجا من یک متغیر از جنس اعداد صحیح تعریف می‌کنم:

int LED=13

هر داده‌ای برای ذخیره در کامپیوتر باید یک قالب مشخص داشته باشد. به این قالب‌ها، نوع متغیر می‌گویند. نوع متغیر، برای کامپیوتر تعیین می‌کند که داده را به چه شکلی ذخیره کند. انواع مختلفی برای متغیرها وجود دارد، مثل: عدد صحیح (int)، کاراکتر (char)، عدد اعشاری (float)، عدد 8-بیتی (byte) و غیره. برای هر کدام از انواع متغیرها، نحوه ذخیره‌سازی و تعداد بیت اشغال‌شده توسط آن متغیر متفاوت است.

برای تعریف متغیر باید نوع آن را تعیین کنید، اما مقداردهی به آن اختیاری است. هرچند که در این مثال ما نیاز به مقداردهی داریم. معنی دستور بالا این است که نرم‌افزار یک متغیر به نام LED و از جنس عدد صحیح تعریف کرده و به محض برخورد با کلمه LED مقدار ١٣ را به جای آن قرار می‌دهد. این متغیر در طول برنامه قابل تغییر نیز هست.

می‌خواهیم یک LED داشته باشیم که مرتبا به مدت ٠.١ ثانیه روشن و خاموش شود. برای این کار می‌خواهیم از پین‌های دیجیتال آردوینو استفاده کنیم. دقت کنید که متغیر دیجیتال تنها یکی از دو مقدار High یا ١ و Low یا ٠ را می‌پذیرد که به معنی روشن یا خاموش است. وقتی که پین دیجیتال در حالت LOW است هیچ ولتاژی اعمال نمی‌کند در حالی که وقتی در وضعیت HIGH است ولتاژ حداکثر (در مورد آردوینو UNO این مقدار 5V است) را اعمال می‌کند. برای ارسال یک فرمان به پین‌دیجیتال از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

digitalWrite(LED,HIGH)

یا

digitalWrite(LED,LOW)

ولتاژ دیجیتال

همچنین اگر بخواهیم مقداری را از یک پایه دیجیتال بخوانیم از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

digitalRead(LED)

دستور دیگری که در اینجا نیاز داریم، فرمان تاخیر است. وقتی که دستور تاخیر اجرا می‌شود، آردوینو به اندازه مدت زمانی که ما تعیین می‌کنیم صبر می‌کند و در این مدت تمام متغیرها را در وضعیت قبلی خود نگه می‌دارد. این دستور بر حسب میلی‌ثانیه محاسبه می‌شود. نحوه نوشتن دستور تاخیر به صورت زیر است:

delay(100)

حالا می‌توانید با زدن دکمه Upload برنامه را بر روی آردوینو بریزید. منتظر بمانید تا پیغام Done Uploading مطابق شکل زیر نشان داده شود.

 برنامه آردوینو

در صورتی که خطایی در برنامه رخ دهد، در قسمت پائین نرم‌افزار می‌توانید جزئیات آنرا مشاهده کنید. دلایل زیادی در به وجود آمدن خطا تاثیر دارد. معمول‌ترین آنها، اشتباه نوشتن دستورها یا عدم انتخاب درست تنظیمات برد و پورت است.

با استفاده از برنامه زیر می‌توانید پروژه چشمک‌زن را اجرا کنید:

/*
SanatBazar
Arduino Tutorial Series
Author: Davood Dorostkar
Website: www.sanatbazar.com

*/

int LED=13;
 
void setup() {
pinMode(LED,OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(LED,HIGH);
delay(100);
digitalWrite(LED,LOW);
delay(100);
}

 نتیجه‌گیری

تبریک؛ به دنیای آردوینو خوش آمدید! شما موارد ساده مورد نیاز برای کار با آردوینو را یاد گرفتید. در این آموزش با نحوه نصب نرم‌افزار آردوینو و بخش‌های مختلف آن آشنا شدید و یاد گرفتید چطور یک پروژه را اجرا کنید. چیزهایی که می‌توانید در آردوینو یاد بگیرید بی‌پایان است، با این وجود تا اینجا شما اطلاعات اولیه را در اختیار دارید و آماده یادگرفتن هستید.

در آموزش بعدی، نحوه راه‌اندازی و کار با سنسورهای مختلف دما و رطوبت را خواهید آموخت.

نظرات شما باعث بهبود محتوای آموزشی ما می‌شود. اگر این آموزش را دوست داشتید، همین‌طور اگر سوالی در مورد آن دارید، از شنیدن نظراتتان خوشحال خواهیم شد.

خواندن 27302 دفعه
داوود درستکار

داوود درستکار دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران است. وی همچنین عضو تیم تحقیقاتی مرکز سیستمها و فناوریهای پیشرفته دانشگاه تهران (CAST) است. داود مسلط به طراحی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی، طراحی و ساخت ربات، کنترل سیستم‌های غیرخطی و پیاده‌سازی سیستم‌های هوشمند با استفاده از آردوینو است. مهمترین علاقه او در حوزه رباتیک، پرنده‌های بدون سرنشین، رباتهای توانبخشی و ساخت تجهیزات هوشمندسازی و کنترل می‌باشد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (49)

 1. مسعود

فکر کنم آردوینو برای شروع الکترونیک و راحتی کار مناسب باشه ولی قطعا کافی نیست

 
 1. بابک

ممنون مهندس
خیلی وقت گذاشتی و واقعا عالیه برای شروع
خدا قوت

 
 1. جواد حاجی بکلو

زنده باشی مهندس
خیلی عالی
موفق ومید باشی

 
 1. حسین

بابا دمت گرم
خیلی عالی بود

 
 1. میرحسین انوريان

باسلام من هیچی از اردنیو نمی دونستم و الان کمی اشنا شودم چیزی که فهمیدم اینه که برای ساخت و طراحی پروژه ها از اردنیو استفاده میکنیم
حالا اگه بخواهیم اجرایی کنیم نمیسه که برای هر پروژه یک اردنیو استفاده کنیم؟ چیکار باید کرد
وسوال دوم من اینکه ی...

باسلام من هیچی از اردنیو نمی دونستم و الان کمی اشنا شودم چیزی که فهمیدم اینه که برای ساخت و طراحی پروژه ها از اردنیو استفاده میکنیم
حالا اگه بخواهیم اجرایی کنیم نمیسه که برای هر پروژه یک اردنیو استفاده کنیم؟ چیکار باید کرد
وسوال دوم من اینکه ی ic روی برد هست همون ای سی بزرگ من ایجور فهمیدم که اون ای سی رو توش برنامه بارگزاری می کنید و او ای سی رو بر می دارید و برای ورودی و خروجی ش مدار طراحی می کنید؟ درسته لطفا کمی ساده و تو ایمیلم جواب دهید. haminsh@yahoo.com

ادامه مطلب
 

سلام وقت بخیر
شما می تونید به هر تعداد که نیاز دارید آردوینو تهیه و برنامه نویسی کرده و استفاده کنید. همچنین می تونید از یک آردوینو با برنامه نویسی جدید در پروژه های دیگر استفاده کنید.
اون آی سی بزرگ که فرمودید همان هسته آردوینو هست که برنامه...

سلام وقت بخیر
شما می تونید به هر تعداد که نیاز دارید آردوینو تهیه و برنامه نویسی کرده و استفاده کنید. همچنین می تونید از یک آردوینو با برنامه نویسی جدید در پروژه های دیگر استفاده کنید.
اون آی سی بزرگ که فرمودید همان هسته آردوینو هست که برنامه داخل آن بارگزاری می شه. اما نیاز به جدا کردن هسته و طراحی مدار نیست. هسته به پین های مختلف متصل است که با استفاده از آن می توان از برنامه نوشته شده در هسته استفاده کرد.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. علیرضا پورمهرابی

عالی بود ممنون از آموزش هاتون

 
 1. رضا

سلام مبتدی هستم ببخشید کد های آردوینو ترتیب خاصی دارند ، یعنی اگر بخواهیم کد های یک ویدئو را با کد های آموزش های شما مخلوط باید چه کار کرد ؟؟؟

 
 1. پشتیبانی    رضا

سلام رضا عزیز
توجه کنید که در اردوینو و زبان c کدها به صورت خط به خط در void loop() اجرا می شن و به همین دلیل باید بسته به پروژتون ترتیب کدها رو خودتون مدنظرتون قرار بدید.
موفق باشید

 
 1. امیر حسین

سلام من رشتم برقه می خواستم بدونم اموزش صفر تا صد رو کسی میتون بهم یاد بده برای اینکه بتونم برنامه نویسی کنم

 
 1. پشتیبانی    امیر حسین

سلام امیرحسین عزیز
می تونید با همین آموزش های سایت تا حد خیلی معقولی اموزش ببینید و با راه اندازی انواع ماژول ها اشنا بشین و کدنویسی کنید.
موفق باشید

 
 1. دانیال

سلام من اردوینو uno smd گرفتم و طبق اموزش سایت نرم افزار رو نصب کردم ولی برد توی قسمت پورت نیست و توی other Device نمایش داده میشه و شناسایی نمیشه نسخه زیپ رو به خاطر درایورش دانلود کردم و محل درایور رو نشونش دادم درایور پیدا کرد اما باز برد رو...

سلام من اردوینو uno smd گرفتم و طبق اموزش سایت نرم افزار رو نصب کردم ولی برد توی قسمت پورت نیست و توی other Device نمایش داده میشه و شناسایی نمیشه نسخه زیپ رو به خاطر درایورش دانلود کردم و محل درایور رو نشونش دادم درایور پیدا کرد اما باز برد رو نخوند و الان بجای علامت خطر زرد علامت سوال کنارش میاره

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    دانیال

سلام دانیال عزیز
در قسمت device manager کامپیوتر بررسی کنید ایا برد رو میشناسه و اگر نمیشناسه درایورش رو حذف و دوباره نصب کنید. می تونید با داخلی 3 واحد فنی هم تماس بگیرید تا مسئله بررسی بشه.
معمولا ۲ تا راه وجود داره اولیش اینه که درایو مخصوص رو...

سلام دانیال عزیز
در قسمت device manager کامپیوتر بررسی کنید ایا برد رو میشناسه و اگر نمیشناسه درایورش رو حذف و دوباره نصب کنید. می تونید با داخلی 3 واحد فنی هم تماس بگیرید تا مسئله بررسی بشه.
معمولا ۲ تا راه وجود داره اولیش اینه که درایو مخصوص رو از طریق ویندوز به روز رسانی کرده و سپس برد را وصل کرده ،دومین راهش اینه که این فایل به روز رسانی رو به صورت دستی خودتون از اینترنت دانلود کرده و سپس در محلی که نرم افزار اردینو را نصب کرده بریزید .اینطوری مشکلتون حل میشه.
لینک زیر هم می تونید بررسی کنید:
https://youtu.be/u_21yNqd03I
در صفحه خرید برد اردوینو "برد آردوینو SMD UNO CH340G + کابل USB" از همین سایت صنعت بازار و لینک زیر درایور رو دانلود و نصب کنید:
https://b2n.ir/387013

موفق باشید

ادامه مطلب
 
 1. دانیال    پشتیبانی

سلام ممنون از راهنماییتون مشکل از ویندوز کامپیوتر بود روی سیستم دیگه راحت پروگرام شد

 
 1. پشتیبانی    دانیال

خیلی خوشحال شدیم که مشکلتون برطرف شد. ممنون از اطلاع رسانی شما دوست عزیز.
موفق باشید

 
 1. barton

سلام
من یه کتابخانه رو دانلود کردم اما هرکاری میکنم ارور میده
از همین طریق هم انجام دادم
اول دانلود کردم
sketch/include library/open zip library
و رفتم و همون فایل زیپ رو باز کردم
و ارور داد
ایا مشکل از منه یا ارور فایله؟
محض اطلاع هم بگم...

سلام
من یه کتابخانه رو دانلود کردم اما هرکاری میکنم ارور میده
از همین طریق هم انجام دادم
اول دانلود کردم
sketch/include library/open zip library
و رفتم و همون فایل زیپ رو باز کردم
و ارور داد
ایا مشکل از منه یا ارور فایله؟
محض اطلاع هم بگم که از همین سایت دانلود کردم
مرسی از سایت خوبتون

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    barton

سلام دوست عزیز
برای اضافه کردن کتابخانه باید همانطور که گفتید یا از طریق sketch/include library/Add zip library عمل کنید و یا می تونید در کامپیوتر به قسمت documents/Arduino/Libraries برید فایل رو اونجا extract کنید.
باید ارور رو تو گوگل سرچ کنید...

سلام دوست عزیز
برای اضافه کردن کتابخانه باید همانطور که گفتید یا از طریق sketch/include library/Add zip library عمل کنید و یا می تونید در کامپیوتر به قسمت documents/Arduino/Libraries برید فایل رو اونجا extract کنید.
باید ارور رو تو گوگل سرچ کنید ببینید مشکل چیه. به احتمال زیاد شما کتابخونه رو دارید و بز دوباره می خواید اون رو add کنید و ارور میده. می تونید از مسیر بالا کتابخونه رو ابتدا حذف و دوباره اضافه کنید.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com