دستورات مقدماتی و سطح متوسط لینوکس برای کار با رسپبری‌پای (قسمت اول)

سه شنبه, 12 دی 1396 16:17
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

در این آموزش با سیستم‌عامل لینوکس و دستورات مقدماتی آن آشنا می‌شویم.

لینوکس یک هسته یا کرنل سیستم‌عامل است. این کرنل رایگان و منبع باز است، به این معنی که شما می‌توانید به‌سادگی هر چیزی را در لینوکس تغییر دهید و آن را به نام خود توزیع کنید. لینوکس عمدتاً در سرورها مورداستفاده قرار می‌گیرد. حدود 90 درصد از اینترنت توسط سرورهای Linux طراحی‌شده است. این به این دلیل است که لینوکس سریع، امن و رایگان است! مشکل اصلی استفاده از سرورهای ویندوز، هزینه آن‌هاست. این با استفاده از سرورهای لینوکس حل شده است. فراموش نکنید که OS که در حدود 80 درصد از گوشی‌های هوشمند در جهان، اندروید، به کار می‌رود نیز از هسته لینوکس ساخته شده است. بله لینوکس شگفت‌انگیز است! یک مثال ساده از امنیت آن این است که اکثر ویروس‌ها در جهان بر روی ویندوز اجرا می‌شوند، اما نه در لینوکس.

 ترمینال (Linux Shell)

اساساً Shell یک برنامه است که دستورات را از کاربر گرفته و برای پردازش آن‌ها را به سیستم‌عامل می‌دهد و خروجی را درنهایت نشان می‌دهد؛ بنابراین، در لینوکس، Sell یک رابط خط فرمان (CLI) است. در ادامه این آموزش دستورات مقدماتی که در این CLI مورداستفاده قرار می‌گیرند ارائه می‌شود. این محیط در رسپبری‌پای (رزبری‌پای) با LXterminal تعریف می‌شود.

Linux-Shell

دستورات لینوکس

دستورات پایه

Pwd

وقتی اولین بار ترمینال را باز کردید، در دایرکتوری خانگی کاربر خود هستید. برای دانستن دایرکتوری که در آن هستید، می‌توانید از دستور "pwd" استفاده کنید. این مسیر مطلق را به ما می‌دهد، یعنی مسیری که از root شروع می‌شود. Root, پایه سیستم‌فایل لینوکس است که با یک اسلش (/) به جلو نشان داده‌شده است. دایرکتوری کاربر معمولاً چیزی مانند / home / username است.

pwd

Cd

"cd" دستور استفاده‌شده برای رفتن به یک دایرکتوری است. به‌عنوان‌مثال، اگر شما در پوشه خانه هستيد و می‌خواهید به پوشه Downloads برسيد، می‌توانید "cd Downloads" را بنويسيد. به یاد داشته باشید، این دستور حساس به حروف است و شما باید نام پوشه دقیقاً همان‌طور که در آن است تایپ کنید.

اما در استفاده از این دستورات مشکلی هم وجود دارد. تصور کنید که یک پوشه به نام Raspberry Pi دارید. در این حالت هنگامی‌که شما "CD Raspberry Pi" تایپ می‌کنید، Shell، آرگومان دوم فرمان را به‌عنوان یکی دیگر در نظر می‌گیرد، بنابراین شما یک خطا می‌بینید که بیان‌شده دایرکتوری وجود ندارد. در اینجا می‌توانید از یک اسلش رو به عقب استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید در این مورد از "CD Raspberry \ Pi" استفاده کنید. فاصله‌ها به این شکل مشخص می‌شوند. اگر شما فقط "cd" را تایپ کرده و Enter را فشار دهید، شما را به دایرکتوری خانگی می‌برد. برای بازگشت از پوشه به پوشه قبل از آن، شما می‌توانید "cd .." تایپ کنید. دونقطه به عقب بازگشتن را نشان می‌دهد.

cd

mkdir و rmdir

فرمان mkdir هنگامی‌که شما نیاز به ایجاد یک پوشه یا یک دایرکتوری دارید استفاده می‌شود. برای مثال، اگر می‌خواهید دایرکتوری به نام «Sanatbazar» ایجاد کنید، می‌توانید «mkdir Sanatbazar» را تایپ کنید. به یاد داشته باشید، همان‌طور که قبلاً گفته شد، اگر می‌خواهید دایرکتوری با نام "Sanat bazar" ایجاد کنید، می‌توانید "mkdir Sanat \ bazar" را تایپ کنید.

 دستور rmdir برای حذف یک پوشه استفاده می‌شود؛ اما rmdir تنها برای حذف یک پوشه خالی استفاده می‌شود. برای حذف یک پوشه حاوی فایل، rm استفاده می‌شود.

mkdir

rm

دستور rm برای پاک کردن فایل‌ها و دایرکتوری‌ها استفاده می‌شود. rm نمی‌تواند به‌سادگی دایرکتوری را حذف کند. "rm -r" برای حذف یک دایرکتوری استفاده می‌شود. در این مورد، هر دو پوشه و فایل‌ها در آن حذف می‌شود.

 rm

touch

دستور touch برای ایجاد یک فایل استفاده می‌شود. این می‌تواند هر چیزی، از یک فایل TXT خالی به فایل ZIP خالی باشد. به‌عنوان‌مثال - "touch new.txt".

touch

man & –help

برای اطلاعات بیشتر در مورد یک فرمان و نحوه استفاده از آن، دستور man مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دستور صفحاتی از توضیح مربوط به استفاده از دستور مدنظر را نشان می‌دهد. برای مثال، "man cd" توضیحات مربوط به دستورالعمل cd را نشان می‌دهد. تایپ کردن نام دستور مدنظر و آرگومان help نشان می‌دهد که دستور به کدام روش می‌تواند مورداستفاده واقع شود. (مثال: cd -help).

help

cp

دستور cp برای کپی کردن فایل‌ها از طریق خط فرمان استفاده می‌شود. این دستور دو آرگومان دارد که اولی موقعیت فایلی است که قرار است کپی شود و آرگومان دوم پوشه‌ای است که قرار است در آن کپی شود.

mv

دستور mv برای انتقال فایل‌ها از طریق خط فرمان استفاده می‌شود. ما همچنین می‌توانیم از دستور mv برای تغییر نام فایل استفاده کنیم. برای مثال، اگر ما می‌خواهیم پوشه "text" را به "new" تغییر نام دهیم، می‌توانیم از "mv text new" استفاده کنیم. این دستور هم همانند CP دارای دو آرگومان است.

mv

Locate

دستور locate برای قرار دادن یک فایل در یک سیستم لینوکس، درست مانند دستور جستجو در ویندوز استفاده می‌شود. این فرمان زمانی مفید است که شما نمی‌دانید فایل کجا ذخیره‌شده یا نام واقعی فایل چیست.

locate

با استفاده از آرگومان –i به همراه این دستور، می‌توانید حساسیت به حروف بزرگ و کوچک را حذف کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما پوشه با نامی که شامل hello است را می‌خواهید پیدا کنید، دستور “locate -i hello” فهرستی از تمامی تمام فایل‌های سیستمی لینوکس شما که شامل این اسم هستند را ارائه می‌کند. اگر شما دو کلمه از اسم فایلی که به دنبال آن هستید را به یاد دارید، می‌توانید آن دو کلمه را با ستاره از یکدیگر جدا کنید. مثلاً، برای جست‌وجو به دنبال فایلی که نام آن دو کلمه “hello” و “this” را دارد می‌توانید از دستور “locate –i *hello*this ” استفاده کنید.

بنابراین، در این آموزش با لینوکس و دستورات مقدماتی آن برای کار با رسپبری‌پای آشنا شدیم. در ادامه این آموزش در "دستورات مقدماتی و سطح متوسط لینوکس برای کار با رسپبری‌پای (قسمت دوم)" با دستورات سطح متوسط بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را براي بهتر شدن محتواي مطالب با ما در ميان بگذاريد...

 

ترجمه شده توسط تيم الکترونيک صنعت بازار | منبع: سايت diyhacking.com

خواندن 2087 دفعه
پشتیبانی

عباس بطالبلو دانش‌آموخته کارشناس ارشد رشته مهندسی مکاترونیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عضو گروه رباتیک جراح آزمایشگاه ارس (ARAS) هستند. موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ایشان در زمینه ی «طراحی و پیاده سازی ربات ۲RT برای جراحی از دور چشم» بوده است. ایشان سابقه پیاده سازی و ساخت ربات هایی چون ربات موازی جراحی چشم، ربات سری SCARA، ربات Palletizer و … را دارند.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (2)

  1. عرفان

سلام
من رسپین را روی برد رسپبری پای ۳ نصب کردم
الان هر کاری که میکنم ودستورات محتلفی را میزنم ولیوارد محیط گرافیکی نمیشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

 
  1. بطالبلو    عرفان

سلام دوست عزیز
شما رسپین رو که نصب کردید برای اولین استفاده باید رسپبری را با مانیتور و موس و کیبورد راه اندازی کنید و در قسمت Config آن SSH و VNC را فعال کنید. سپس میتونید در ادامه رسپبری را به لپ تاپ متصل و از VNC viewer و Putty برای محیط...

سلام دوست عزیز
شما رسپین رو که نصب کردید برای اولین استفاده باید رسپبری را با مانیتور و موس و کیبورد راه اندازی کنید و در قسمت Config آن SSH و VNC را فعال کنید. سپس میتونید در ادامه رسپبری را به لپ تاپ متصل و از VNC viewer و Putty برای محیط گرافیکی استفاده کنید.
موفق باشید

ادامه مطلب
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com