ساخت مکعب ال‌ ای‌ دی

پنج شنبه, 26 مهر 1397 03:08
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

ساخت مکعب ال‌ ای ‌دی با آردوینو یک پروژهٔ بسیار جذاب است. مکعب می‌تواند به عنوان عضوی زیبا از دکوراسیون به کار برده شود یا به همراه قطعات دیگری مثل میکروفون یا سنسورهای حرکتی برای استفاده‌ در کاربردهای مختلفی به کار برده شود. اصولاً یک مکعب ال ‌ای ‌دی، یک مکعب سه‌بعدی است که از ال ‌ای ‌دی ساخته شده‌است. این مکعب را از راه‌های مختلفی می‌توان ساخت که در این پروژه، آموزش ساده‌ای از ساخت آن با استفاده از آردوینو اونو را مشاهده می‌کنید.

مفاهیم اساسی یک مکعب ال‌ ای‌ دی

همانطور که در تصویر پایین می‌بینید، مکعب از دو محور x ,y در چهار طبقه روی یکدیگر ساخته شده است. طبقهٔ پایینی را شماره صفر و بالایی را شماره سه نامگذاری می‌کنیم. به طور مشابه، ال ای دی‌ها را مثل یک ماتریس سه‌بعدی نامگذاری می‌کنیم. پس ال ای دی پایین و سمت چپی را (1,1)  در طبقهٔ صفرم می‌نامیم. ال ای دی بالایی هم به همین شکل (1,1)  منتهی در طبقهٔ اول. آن که در کنار این ال ای دیِ گوشه قرار دارد (2,1) در طبقه‌ٔ صفرم و بقیه به همین شکل نام‌گذاری می‌شوند. تمامی طبقات افقی پایه‌های مثبت ال ای دی‌ها هستند که به هم لحیم شده‌اند.

تمامی پین‌های منفی ال ای دی به عنوان ستون‌های ماتریکس به صورت عمودی لحیم می‌شوند. پس ما ۴ طبقه و ۱۶ ستون داریم، پس برای متصل کردن مکعب به آردوینو به ۲۰ قطعه سیم نیاز داریم. پین‌های مثبت ( طبقات ) را از طریق مقاومت‌های ۱۰۰ اهمی به آردوینو متصل می‌کنیم تا جریان ‌آن‌ها را به 20mA محدود کنیم.( 20mA جریان استاندارد برای یک ال ای دی است.) 

 

 

شروع کار

اصولاً یک میکروکنترلر محدودیت‌هایی در جریان خروجی دارد و اگر جریانش از مقداری بیشتر شود، حادثه آفرین می‌شود!! در مورد آردوینو اونو، این مقدار 40mA است. لابد تعجب کرده‌اید و با خودتان می‌گویید اگر جریان موردنیاز یک ال ای دی 20mA  است و خروجی آردوینو 40mA، پس چطور می‌شود که ما همهٔ ال ای دی‌ها را همزمان روشن می‌کنیم و در عین حال آردوینو را نمی‌سوزانیم؟ دلیل این موضوع آن است که در هر لحظه فقط بک ال ای دی روشن است!

چشم انسان ( بر اساس پدیدهٔ ماندگاری دید) نمی‌تواند سوسو زدن ال ای دی را اگر خیلی سریع اتفاق بیفتد، ببیند. از آن‌جایی که کد روی آردوینو به سرعت اجرا می‌شود، چشمان ما چند ال ای دی را همزمان روشن می‌بینند. مزیت دیگر این روش آن است که در صورت روشن بودن یک ال ای دی در هر لحظه، مقدار جریان به مقادیر ایمنی محدود می‌شود و در صورت میانگین گرفتن از جریان در یک ثانیه، مقدار میانگین بسیار از آستانهٔ خطرناک پایین‌تر خواهد بود. برای مثال، می‌خواهید ال ای دی پایینی در سمت چپ را روشن کنید، ابتدا از میکروکنترلر یک سیگنال مثبت به طبقهٔ صفر می‌فرستید و با این کار به پایهٔ مثبت ال ای ای مدنظرتان ولتاژ مثبت داده‌اید. حالا کافیست ستون متصل به این ال ای دی را زمین کنید ( سیگنال صفر بدهید ) و با این کار شما یک مدار بایاس مستقیم دارید که ال ای دی را روشن می‌کند.

لیست قطعات مورد نیاز:

 

کارتن یا چوب ( با ضخامت ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر )    
 ال ای دی شفاف (f5) 70 عدد
مقاومت ۱۰۰ اهم 5 عدد 
آردوینو اونو+ کابل 1 عدد
آداپتور 1 عدد
بست زیپی 1 عدد  
برد سوراخ دار ۱۰در ۲۴ 1 عدد
۲۴ سیم جامپر 1 پک ۴۰تایی
سیم برای لحیم کردن 1m 1 متر
پین هدر مادگی ( حداقل ۲۰تایی) 1 عدد

  


نحوهٔ ساخت

قبل از هر چیز به یک کارتن یا چوب نسبتاً ضخیم نیاز دارید. سوراخ‌ها را با دریل اجرا کنید و یک مکعب ۴ در ۴ با فواصل یکسان بسازید.

 

 

 

اینجا، ما یک الگوی پرینت شده را روی کارتن قرار دادیم و با دریل 5mm سوراخ‌هایی ( هر سوراخ ۲/۴ سانتیمتر از کناری فاصله دارد ) برای ال ای دی‌ها ایجاد کردیم. در تصویر پایین، پیکان‌هایی که می‌بینید، به سمت پایه‌های ال ای دی نشانه رفته‌اند. بعداً بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

حالا باید ال ای دی‌ها را تست و آماده کنید. می‌توانید از خود آردوینو هم استفاده کنید. برای این‌کار پایه‌های ال ای دی‌ها را به ۳/۳ ولت و gnd متصل کنید. برای اطمینان از بیش از حد نشدن جریان، از مقاومت استفاده کنید و ال ای دی‌ها نسوزانید!

وسایل لحیم را آماده کنید و به جنگ ال ای دی‌ها بروید. به یک دم‌باریک نوک‌گرد هم برای خم کردن پایه‌ٔ منفی ال ای دی‌ها نیاز دارید.

 

 

 

 

یادتان باشد که پایهٔ کوتاه‌تر ال ای دی، کاتد و پایه‌ٔ بلند ال ای دی آند است. اگر مطمئن نیستید می‌توانید با یک مولتی‌متر یا یک باتری تک سلولی تستش کنید و قطب‌های آن‌را پیدا کنید. حالا، با استفاده از دم‌باریک، کاتد( پایهٔ کوتاهتر) را در زاویهٔ ۹۰ درجه به سمت راست و سپس بالا بیاورید تا دقیقاُ مشابه تصویر شوند.

 

 

 

 

ال ای دی‌ها را روی کارتن قرار دهید و حتماً مطمئن شوید در جهت‌های درست قرار دارند.( طبق پیکان‌های شکل بالا ) دقت کنید پایه‌های منفی ال ای دی‌ها که خم شده‌اند باید در جهت پیکان‌ها باشند. اهمیت این موضوع به این دلیل است که ما چهار طبقه از این‌ها می‌سازیم و باید بتوانیم به سادگی به هم لحیمشان کنیم. حالا پایه‌های مثبت تمام ال ای دی‌ها را هم خم کنید به‌ طوری‌که همهٔ آن‌ها به هم متصل شوند. ما آن‌ها را لحیم می‌کنیم و با  این کار یک طبقه می‌سازیم.

 

 

 

 

 

 

با این حال، همان‌طور که می‌بینید، دو ناحیه در هر طبقه متصل نشده باقی می‌ماند که در دایره‌های قرمز رنگ می‌بینید. می‌توانید پایه‌های دو ال ای دی را جدا کنید و به جاهای خالی را هم متصل کنید.

 

 

 

 

 

 

( برای ساده‌تر شدن فرایند لحیم، پایه‌ها را روی هم قرار داده و با دم‌باریک نگه داشته و لحیم کنید.)

بعد از لحیم کردن و آماده‌شدن هر لایه، ال ای دی‌ها را دانه دانه تست کنید و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. هر کدام که روشن نشدند را از همان‌جا با سیم‌چین جدا کرده و ال ای دی دیگری لحیم کنید.

حالا تکه‌های اضافه لحیم را ببرید بطوریکه صاف و تمیز، مطابق تصویر پایین باشد:

 

 

 

 

بعد از ساختن هر چهار طبقه، حالا باید برای عملیات لحیم سخت آماده شوید!

 

 

 

 

در این پروژه، تکه‌های کارتن بریده شده و بین طبقات برای لحیم قرار داده شد. این کار، فرایند لحیم کردن را ساده‌تر می‌کند. البته راه‌های دیگری هم وجود دارد مثل استفاده از هولدر.

 

 

 

 

بعد از لحیم کردن سه لایه، خوب است که یک بار دیگر هم، همهٔ ال ای دی‌ها را یک بار دیگر بررسی کنیم و از سلامت آن‌ها مطمئن شویم. مانند قبل، هر کدام که مشکل داشت، را در همان‌جا جدا کرده و جایگزین کنید.

در نهایت، مکعب ال ای دی لحیم شده و آماده است و تصویرش را در زیر می‌بینید:

 

 

 

 


یک پین هدر مادگی ۲۰ تایی (یا بیشتر )  با فاصلهٔ ۰/۱ اینچی بین پین‌ها و همینطور مکعب را روی برد سوراخ‌دار قرار دهید. ممکن است برای قرار دادن مکعب روی برد مجبور شوید چند پایه از ال ای دی‌ها را موقتاً خم کنید که مکعب نیفتد اما فعلاً لحیمش نکنید. آن‌ها را با سیم‌هایی که از پین‌هدرها می‌آیند، لحیم می‌کنیم.

 

 

 

 

به دلیل این‌که آهن هویه خیلی داغ بود، من چند نقطه روی برد را سوزاندم و مس روی برد را جدا کردم. همینطور لحیم‌های پین‌هدر را هم خراب شد. بهتر است دمای لحیم روی ۳۰۰ باقی بماند و بیشتر نشود.

 

 

 

 

مقاومت‌ها را لحیم کنید بطوریکه یک سر آن‌ها به پین‌هدر و سر دیگرشان به هر طبقه‌ از مکعب متصل شود. یادتان باشد همواره به نحوهٔ اتصالات نیم نگاهی داشته باشید. در این پروژه، سمت چپ پین شماره صفر و با حرکت به سمت راست در نهایت به پین شماره ۱۳ می‌رسیم و بعد به چهار پین آنالوگ برای طبقات مکعب و بعدش هم دو پین آنالوگ برای ستون‌های باقیمانده. قبل از ادامهٔ کار پین هدر را هم یک تستی بکنید و از صحت عملکردش اطمینان پیدا کنید.

 

 

 

سیم‌کشی‌ها را با استفاده از جامپر ( نری به نری ) طبق جدول پایین انجام دهید. آردوینو را می‌توانید با استفاده از بست زیپی به برد محکم کنید تا به سادگی از آن برای پروژه‌های آینده هم استفاده کنید. می‌توانید آردوینو را با آداپتور 9v پاور کنید.( البته بعد از اینکه کد را رویش آپلود کردید.)

برای ستون‌ها:

 

مختصات

پین روی آردوینو

1,1

13

1,2

12

1,3

11

1,4

10

2,1

9

2,2

8

2,3

7

2,4

6

3,1

5

3,2

4

3,3

3

3,4

2

4,1

1

4,2

0

4,3

A5

4,4

A6

 

 

برای طبقات:

 

شماره طبقه

شماره پین روی آردوینو

0

A0

1

A1

2

A2

3

A3

 

در اینجا، کار سخت‌افزاری انجام شد. پروژهٔ شما احتمالاً چیزی شبیه به تصویر پایین است:

 


 

 

 

دانلود کد مکعب LED

بعد از آپلود کد روی برد، مکعب ال ای دی شما آماده است!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 منبع: tutorial45

 

 

خواندن 7558 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « ربات هوشمند آردوبات

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (21)

 1. MatinNateghi

سلام من این مکعب رو ساختم سیم کشی ولحیم کاری هاش هم درست انجام دادم تمام LED هارو هم تست کردم و سالم بودن و پین هارو هم درست به آردوینو MAGA 2560 وصل کردم اما وقتی کد رو روی آردوینو MAGA 2560 آپلود میکنم مکعب روشن نمیشه?میشه لطفاً راهنماییم کنید...

سلام من این مکعب رو ساختم سیم کشی ولحیم کاری هاش هم درست انجام دادم تمام LED هارو هم تست کردم و سالم بودن و پین هارو هم درست به آردوینو MAGA 2560 وصل کردم اما وقتی کد رو روی آردوینو MAGA 2560 آپلود میکنم مکعب روشن نمیشه?میشه لطفاً راهنماییم کنید که باید چه کاری انجام بدم؟

ادامه مطلب
 
 1. امین

سلام برنامه رو اجرا کردم این ارور رو نشون میده میشه راهنمایی کنید

'prog_uchar' does not name a type; did you mean 'getchar'?

 
 1. پشتیبانی    امین

سلام امین عزیز
در ورژن های جدید در تمامی برنامه ها دستور prog_unchar رو به صورت زیر تغییر بدید:

const unsigned char


موفق بایشد

 
 1. امیرعلی

سلام ممنون از تو ضیحتون فقط اگه میشه کد برنامه اردبنو رو برا مکعب۲*۲*۲ نیز بزارید چون من کد نویسی بلد نیستم چون ۱۲سالمه ???

 
 1. علی اصغر    امیرعلی

سلام اگه تازه شروع به کار با اردوینو کردی سعی کن برنامه نویسی رو یاد بگیری و خودت برنامه بنویسی من ۲ سال بود هی کد کپی پیست می کردم ولی به هیجا نرسیدم بعد فهمیدم که باید یاد بگیرم برنامه بنویسم یکی از سایت هایی که می تونی توی اون یاد بگیری فرادرس...

سلام اگه تازه شروع به کار با اردوینو کردی سعی کن برنامه نویسی رو یاد بگیری و خودت برنامه بنویسی من ۲ سال بود هی کد کپی پیست می کردم ولی به هیجا نرسیدم بعد فهمیدم که باید یاد بگیرم برنامه بنویسم یکی از سایت هایی که می تونی توی اون یاد بگیری فرادرس است اونجا همچی هست منم کد نویسی رو اونجا یاد گرفتم مهم سن نیست مهم اینه که دونبال علم باشی منم ۱۴ سالمه سعی کردم تجربه ام رو بهت بگم راستی سعی کن کد هارو مفهومی یاد بگیری نه نوشتاری

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبانی    علی اصغر

سلام علی اصغر عزیز
خیلی ممنون که تجربیات خودتون رو به اشتراک می گذارید تا همیشه همگی مسیر درست رو طی کرده و موفق باشند.
با تشکر فراوان

 
 1. پشتیبانی    امیرعلی

سلام امیر علی عزیز
پس شما می تونی طبق لینک زیر پیش بری که کاملا توضیح داده چطوره مکعب 2*2*2 رو بسازی و کدنویسی کنید (با فیلترشکن):
https://bit.ly/2Hy5qCg
یا
https://bit.ly/2UUPSvn
موفق باشید

 
 1. امیرعلی

سلام لطفا بگید ببینم ۲*۲*۲رو هم میشه ساخت یا۳*۳*۳

 
 1. پشتیبانی    امیرعلی

سلام امیرعلی عزیز
بله مشابه همین آموزش می تونید عمل کنید.
موفق باشید

 
 1. مهرداداخوان

با سلام. لطفا آموزش ساخت مکعب led ابعاد 8×8×8 را ارائه بفرمایید.باتشکر

 
 1. ali

سلام خسته نباشید کد ارور میده
'prog_uchar' does not name a type; did you mean 'getchar'?
این ارور میده چیکارش کنم؟

 
 1. پشتیبان    ali

سلام علی عزیز
بجای عبارت prog_uchar بنویسید const int
اون سینتکس مربوط به نسخه های قبلی برنامه آردوینو بوده

 
 1. محمد

سلام برنامه ای که خودتون نوشتین ارور میده میشه راهنمایی کنید

 
 1. پشتیبان    محمد

سلام محمد عزیز
لطف کنید بگید که چه اروری میده تا بررسی کنیم
ممنون از توجه تون

 
 1. نوید

سلام.یه چنین چیزی ساختم نه تا ال ای دی در هفت طبقه بصورت مستطیل .نمیدونم به کدوم پایه هایه اردوینو نانو باید وصل کنم پایه های ال ای دی رو. اگر مقدور بود راهنماییم کنید هرجا میگردم راهنمایی نیست

 
 1. مهسا

لطفا کد را قرار دهید

 
 1. پشتیبان    مهسا

سلام مهسا عزیز
کد آردوینو درون متن قرار داده شد. ممنون از توجه شما.

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com