چطور یک آردوینو بسازیم!

پنج شنبه, 19 مهر 1397 20:12
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

مقدمه: چطور می‌توانید خودتان یک برد آردوینو بسازید؟

 

 

 

اگر شما هم مثل من هستید که البته حدس می‌زنم باشید، از زمانی که درگیر کار با آردوینو شدید مدام به این فکر می‌کنید که خودتان یکی بسازید. قطعاً از اینکه به چه سادگی خودتان می‌توانید برد نمونه‌ای از آردوینو بسازید تعجب خواهید کرد که درعین حال مزیت‌های بیشتری هم نسبت به بردهای آماده موجود در بازار خواهد داشت. مثلاً اینکه تمامی وسایل و قطعات موردنیازتان کمی بیشتر از ۱۵ دلار می‌شود در حالی‌که برد موجود در بازار ۳۰ دلار قیمت دارد! یا اینکه اصلاً شما به یک برد کامل نیازی ندارید و تنها به تراشه اتمگا به عنوان هستهٔ اصلی پروژه‌تان نیاز دارید. برای مثال یک سینتسایزر « ترکیب کننده‌ٔ صدا » یا حتی یک ربات که در آن‌صورت فقط قطعات موردنیازتان را به تراشه متصل کنید و به پین‌های موردنیازتان لحیم کنید بدون آن‌که به برد نیازی داشته‌باشید. مزیت بعدی در ساخت شیلدها است. احتمالاً متوجه شده‌اید که پین‌های ۷ و ۸ روی آردوینو به اندازهٔ استاندارد از هم فاصله ندارند و این موضوع ساختن یک شیلد اختصاصی توسط خودتان را بدون اینکه هر بار با پرداخت ۱۵ دلار یک قالب شیلد بخرید خیلی سخت می‌کند. اما اگر شما خودتان برد آردوینوتان را روی یک برد سوراخ‌دار معمولی بسازید پین‌ها به اندازه‌ٔ استاندارد از یکدیگر فاصله خواهند داشت و می‌توانید به سادگی شیلدهای اختصاصی خودتان را بسازید. همچنین ممکن است بخواهید بردتان را بصورت دائمی در پروژه‌تان قرار دهید و به همین دلیل ممکن است نخواهید از بردهای گران‌قیمت آردوینو استفاده کنید. این برد نصف آن قیمت را دارد و به آسانی ‌می‌تواند به پروژه‌های سفارشی‌سازی‌شده خودتان متصل شود. تنها مشکلی که ممکن است به آن برخورد کنید این است که بعضی قطعات آردوینو را نمی‌توانید به آسانی روی یک برد سوراخ‌دار قرار دهید. در صدر این لیست باید به تبدیل سریال به یو‌اس‌بی اشاره کنم که به میکروکنترلر قابلیت ارتباط با کامپیوترها را از طریق یو‌اس‌بی می‌دهد. شما می‌توانید از یک جک RS232 به این منظور استفاده کنید ولی آن ‌را روی خیلی از کامپیوترهای جدید نمی‌بینید. پس برای این که برد دست‌سازتان را پروگرام کنید یا به جداکردن تراشه از بردی که تراشه دارد نیاز دارید و یا اینکه از یک برد آردوینو اونو یا مشابه آن استفاده کنید. ( من از اولی استفاده کردم. )

البته هر کدام از آن‌ها می‌تواند مفرح و همچنین آموزنده باشد. شما در ۱۲ گام می‌توانید یک آردوینو بسازید که ادامه می‌بینید:

گام اول: وسایل و قطعات مورد‌نیاز‌

 

برد سوراخ‌دار 1 عدد
خازن ۱۰ میکروفاراد الکترولیتی 2 عدد 
خازن ۱۰ میکروفارادی تانتالیوم 1 عدد
رگولاتور ۵ولت ۷۸۰۵ 1 عدد
رگولاتور ولتاژ ۳/۳ ولت LM1117T

1 عدد

ال‌ای‌دی سبز 1 عدد
ال‌ای‌دی قرمز 1 عدد
مقاومت ۱۵۰ اهم 2 عدد
مقاومت ۱۰کیلو 1 عدد
خازن ۰/۱ میکروفاراد سرامیکی 1 عدد
خازن ۲۲ پیکوفاراد سرامیکی 1 عدد
نوسانگر کریستالی ۱۶مگاهرتز 2 عدد
سوییچ پوش باتن لحظه‌ای 1 عدد  
سیم به مقدار لازم  
پین هدر مادگی 24 عدد   
 پین هدر نری 6 عدد    
جک پاور مادگی وال وارت 1 عدد
تراشه اتمگا ۳۲۸ با بوت‌لودر 1 عدد
سوکت آی‌سی 28 عدد

 

 


گام دوم: سوکت پین‌ها را قرار دهید

 


 

اولین گام بعد از پیداکردن یک برد سوراخ‌دار مناسب، پیداکردن جای مناسبی برای تراشه اتمگا است.

آن‌را انتخاب کنید و با توجه به شکاف آی‌سی ( که مطابق شکاف روی اتمگا است ) قرارش بدهید. همین‌طور برای جک پاور هم جایی را انتخاب کنید. بهتر است آنرا در لبهٔ بردتان قرار دهید حتی در گوشه‌ای. من با دریل سوراخ‌های برد را بازتر کردم ( با متهٔ ۱۶/۱ اینچی ) اما باز هم باید پایه‌های جک را با دم‌باریک نوک‌گرد خم می‌کردم تا از سوراخ‌ها عبور کند. روی جک، پین عقبی متصل به پُست داخلی، مثبت و پین زیرین متصل به فلز داخلی زمین هستند.( نیازی به پین کناری نیست، شما می‌توانید برای محکم‌کاری لحیمش کنید ولی من بیرونش آوردم. ) در زمان وصل کردن رگولاتورها این مورد را به خاطر داشته‌باشید.

گام سوم: اضافه کردن رگولاتور ۵ ولت

 

 

 

 

 

حالا زمان اضافه‌کردن رگولاتور ۵ ولت است. عملاً این تنها رگولاتوری است که برای پاورکردن تراشه به آن نیازدارید،

اما اگر پین۳/۳ ولت هم می‌خواهید ( بعضی بردهای خارجی یا سنسورها به آن نیاز دارند پس خوب است که

باشد! ) باید رگولاتور ۳/۳ ولت را هم اضافه کنید. هر کدام از این رگولاتورها به دو خازن جداکننده نیاز دارند. نوشتهٔ

« 7805» سمت خودتان باشد و پین‌ها به سمت پایین. نزدیک‌ترین پین سمت چپ ورودی، وسطی زمین و دورترین

در سمت راست خروجی است. یک خازن الکترولیتی ۱۰ میکرو فارادی را بین خروجی و زمین و همینطور بین ورودی

و زمین قرار بدهید. مطمئن شوید که پای کوچکتر به زمین متصل باشد. پایهٔ مثبت جک پاور را به دورترین ورودی

 متصل کنید و زمین جک پاور را به پین وسطی وصل کنید.

گام چهارم: اضافه‌کردن رگولاتور ۳/۳ ولت

 

 

خیلی مهم است که توجه داشته‌باشیم که رگولاتور ۳/۳ ولت پین‌هایی مشابه «۷۸۰۵» ندارد. اگر طرف پرینت شده سمت شما باشد و پین‌ها سمت پایین، دورترین سمت چپ زمین، وسطی خروجی و دورترین سمت راست، ورودی است. بازهم شما به دو خازن جداکننده دارید. یکی از خازن‌های تانتالیوم ۱۰ میکروفارادی را بین خروجی و زمین و آن یکی را بین ورودی و زمین ( با توجه به جهت قطب‌های مثبت و منفی ) قرار بدهید. سر مثبت در جلوی خازن برچسب خورده‌است و دیگری هم منفی است. مطمئن شوید سر منفی روی خازن به دورترین پین از چپ، روی رگولاتور، متصل شود.

گام پنجم: ال‌ای‌دی شاخص

 

 

حالا باید ال‌ای‌دی سبز را به خروجی رگولاتور ۷۸۰۵ متصل کنید که متصل بودن پاور را نشان دهد. آنُد ( پایهٔ بلندتر ) را به مقاومت ۱۵۰ اهمی و مقاومت را به پایهٔ خروجی رگولاتور ۷۸۰۵ متصل کنید. کاتود ( پایهٔ کوتاه‌تر همینطور پایهٔ متصل به سمت تخت ال‌ای‌دی ) را به پین وسطی ۷۸۰۵ وصل کنید. همین که این‌کار را کردید خوب است که از اتصال درست همه‌ٔ موارد مطمئن شوید و سپس ادامه دهید.

گام ششم: اتصال پین‌های پاور و زمین

 

 

 

حالا شما شروع به ساخت اتصالات روی تراشه‌تان می‌‌کنید. پین‌های ۷، ۲۰ و ۲۱ را به ۵ ولت و پین‌های ۸ و ۲۲ را به زمین متصل کنید.

گام هفتم: دکمه ریست

 

 

روی پین ۱ ( پین ریست ) مقاومت ۱۰ کیلواهمی را از پین به ۵ ولت وصل کنید. سپس اتصالی بین پوش باتِن لحظه‌ای و پین شماره ۱ برقرار کنید و اتصال دیگر را به زمین ببرید.

گام هشتم: اضافه کردن نوسان‌گر کریستالی

 

 

نوسان‌گر کریستالی ۱۶ مگاهرتز را به پین‌های شماره ۹ و ۱۰ روی تراشه لحیم کنید. بعد یک سر یک خازن ۲۲ پیکوفارادی را به پین ۹ و دیگری را به زمین وصل کنید. همین کار را با یک خازن مشابه و پین ۱۰ تکرار کنید.

گام نهم: ال‌ای‌دی روی پین شماره ۱۳

 

 

آنود ال‌ای‌دی قرمز رنگ را به پین شماره ۱۹ روی تراشه ( پین شماره ۱۹ پین دیجیتال شماره ۱۳ روی آردوینو است، به نمودار پین‌ها در گام بعدی مراجعه کنید ) و کاتود را با یک مقاومت ۱۵۰ اهمی به زمین متصل کنید.

گام دهم: متصل کردن هِدِرهای مادگی

 

 

 

 

 

 

 

برای شروع احتمالاً باید هر پین روی هدر مادگی را برای جلوگیری از سردرگمی در آینده نام‌گذاری کنید سپس هدرها را روی برد لحیم کنید و آن‌ها را به ترتیب به پین‌های تراشه، بر اساس نمودار پین‌ها در بالا، متصل کنید.

این پروسه خیلی خسته‌کننده‌ است پس فقط صبر داشته باشید و کار را تمام کنید! همین‌طور برنامه‌ریزی برای این‌که چطور همه چیز را قرار است متصل کنید بعداً خیلی به کارتان می‌آید! احتمالاً تعداد زیادی سیم متقاطع خواهید داشت. خودم بعد از چند دقیقه مجبور شدم برای جلوگیری از آن اتصالات را زیر برد قرار دهم.

گام یازدهم: هدرهای ICSP

 

 

 

 

 

روی برد، فضای مقابل جک پاور، یک ردیف شش‌تایی هدر نری را لحیم کنید. اولین پین را از طریق یک خازن ۱/۰ میکروفاراد، دومی را به پین شماره ۳،‌ سومی را به پین شماره ۲،‌ چهارمی را به ۵ ولت، پنجمی به جایی متصل می‌شود و ششمی به زمین.

شما می‌توانید از این پین‌ها برای پروگرام‌کردن تراشه با استفاده از بردهای جدا، همانطور که پیش‌تر اشاره شد، استفاده کنید.

گام دوازدهم: پروگرام کردن با آردوینو اونو

 

 

 

 

برای پروگرام کردن تراشه با استفاده از برد اونو، من تراشهٔ روی برد آردوینو را جدا کردم و آن‌ را با این تراشه جدید جایگزین کردم و بعد هر طرحی که می‌خواستم استفاده کنم را ( مثل هر طرح دیگری ) آپلود کردم. بعد از اینکه پروگرام شد دوباره بیرونش آوردم و روی برد آردوینو جدید گذاشتم.

هر چیزی که با آردوینو انجام می‌دهید ( بجز خواندن سریال و باقی چیزهایی که به ارتباط مستمر با کامپیوتر نیاز دارد ) را می‌توانید با این آردوینو دست‌ساز به این شکل انجام دهید.

کار تمام است! اگر سوالی دارید می‌توانید در کامنت‌ها بپرسید و اگر ایده یا پیشنهادی برای بهتر ساختن این آردوینو دارید حتماً با ما در میان بگذارید. 

منبع: instructables

خواندن 8525 دفعه
معین نیک پور

معین مهندس مکانیک گرایش دینامیک و کنترل است. او در حوزه ربات های هوشمند، ربات های همکار و کاربرد هوش مصنوعی در علوم مرتبط با رباتیک و کنترل در حال فعالیت است. از علاقه مندی های وی فرهنگ سازی جنبش ساخت makermovemnt است.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (19)

 1. مهدی فتح اله زاده

سلام آقای مهندس من مهدی فتح اله زاده و حدود شصت ساله . از شما تقاضایی دارم که امیدوارم اگر امکان دارد قبول زحمت فرمایید. من چند سالیست در زمینه الکترونیک ( بصورت تفننی ) فعالیت میکنم و مدتی است خودم را مشغول ساخت دو مدار که با استفاده از آردوینو...

سلام آقای مهندس من مهدی فتح اله زاده و حدود شصت ساله . از شما تقاضایی دارم که امیدوارم اگر امکان دارد قبول زحمت فرمایید. من چند سالیست در زمینه الکترونیک ( بصورت تفننی ) فعالیت میکنم و مدتی است خودم را مشغول ساخت دو مدار که با استفاده از آردوینو کار میکنند کردم ولی متاسفانه شاید بدلیل کهولت سن و بازنشستگی توان درک برنامه نویسی آنرا ندارم هر چند من هر دو مدار را ساخته ام و آماده راه اندازی و مشکل اساسی نوشتن دو برنامه برای آنهاست لذا اگر پاسختان مثبت است اعلام فرمایید تا بنده فیلم نقشه وتصاویر مربوطه را قهر طریقی صلاح میدانید ارسال نمایم ضمنا جسارتا هزینه آها هر مقدار باشد قبل از انجام کار برایتان ارسال مینمایم.و در انتها در صورتی که جنابعالی مقدورتان نبود هر کدام از دوستان یا همکارانتان حاضر به همکاری باشند اعلام فرمایید.
باتشکر

ادامه مطلب
 

سلام دوست عزیز
در حال حاضر انجام پروژه در حوزه کاری شرکت نمی باشد. اما برای دریافت راهنمایی می تونید سوالتون را به همراه فیلم و عکس داخل انجمن قرار داده تا همکاران ما در حد توان شما رو راهنمایی کنن.
موفق باشید.

 
 1. علی

سلام ببخشید میشه از ای سی (میکرو کنترل ) BS86D20A_3 sop28 استفاده کرد

 
 1. پشتیبانی    علی

سلام علی عزیز
تراشه ای که معرفی کردید نوع پین های ورودی و خروجی آن با پین های تراشه ی Atmega 168 متفاوت است و نمیتوانید در این ترکیب و با اجزای این آموزش از آن استفاده کنید.

 
 1. رضایی نیا

سلام این چه نوع برد آردوینو است ؟؟؟ برای ساخت انواع دیگر مثل uno , mega چه وسایلی لازمی است ؟؟؟

 
 1. پشتیبانی    رضایی نیا

سلام دوست عزیز
نوع برد Uno هست و برای انواع دیگر دقیقا قطعات قرار داده شده روی آنها رو نیاز خواهید داشت. بستگی به مدل در اینترنت سرچ منید اموزش مناسب رو پیدا خواهید کرد.
موفق باشید

 
 1. محسن چنگیز زاده

سلام وقت بخیر نوع آردوینو ساخته شده چی هست ؟؟ برای ساخت آردوینو uno هم همین وسایل لازم است ؟؟؟؟؟

 
 1. پشتیبانی    محسن چنگیز زاده

سلام دوست عزیز
آردوینو uno هست.
موفق باشید

 
 1. علی تاجپور

سلام مرسی از مطلبتون ???ببخشید هزینه قطعات چند تومان میشه با تشکر

 
 1. پشتیبانی    علی تاجپور

سلام دوست عزیز
همه قطعات لینک دارند و با کلیک بر روی آنها به صفحه خرید منتقل میشوید که قیمت ها مشخص و به روز است.
موفق باشید

 
 1. محسن

سلام ببخشید لینک همین صفحه رو از کجا پیدا کنم

 
 1. پشتیبانی    محسن

سلام محسن عزیز
اگر منظور شما منبع این آموزش هست که می تونید به منبع انتهای آموزش مراجعه و کلیک کنید تا به سورس اصلی منتقل شوید.
موفق باشید

 
 1. مرتضی مولوي

سلام بابت اشتراک گذاری اطلاعات تون سپاسگذارم.به دلایلی الان قادر به طراحی مدار کنترل دستگاهی که در حال ساختش هستم نیستم.خوشحال میشم در این زمینه باهم همکاری داشته باشيم.
09377316862

 
 1. علی

سلام.مهندس میتونستید با اضافه کردن تبدیل پورت usb مستقیم از طریق کامپیوتر پروگرم کنید(البته یکسری فایل لازم داره روی سیستم که تو نت موجود است)

 
 1. پشتیبان    علی

سلام علی عزیز
بله همینطور هست. برای پروگرام کردن آردوینو روشهای مختلفی وجود داره ولی ساده ترینش استفاده از یه آردوینوی دیگه است.

 
 1. مسعود

سلام
لطفا شماتیک ساخت رو قرار بدید
ممنون

 
 1. پشتیبان    مسعود

سلام دوست عزیز
توضیحات نحوه اتصالات در متن داده شده است. با این وجود حتما پیشنهادتون رو در نظر داریم.

 
 1. مهدی

با سلام

با تشکر از مطالب مفید سایت
بنده سوال داستم اونم اینکه میشه با اردوینو گاورنر التکرونیکی برای ژنراتور ساخت؟ ( گاورنر وسیله ای برای کنترل دور موتور ژنراتور برق هستش به این صورت که از یک سنسور دور موتور را از دنده فلایول میگیرد و به برد...

با سلام

با تشکر از مطالب مفید سایت
بنده سوال داستم اونم اینکه میشه با اردوینو گاورنر التکرونیکی برای ژنراتور ساخت؟ ( گاورنر وسیله ای برای کنترل دور موتور ژنراتور برق هستش به این صورت که از یک سنسور دور موتور را از دنده فلایول میگیرد و به برد الکترونیکی ارسال کرده و به تناسب ان دورموتور دیزل روی مثلا 1500 دور در دقیقه ثابت میماند از طریقه گاز دادن با یک موتور الکتریکی یا استپر موتور روی ورودی دریچه گاز ، در مواقعی که از ژنراتور برق میگیریم طبعا دور موتور کم شده و باید از طریق دریچه گاز دور موتور رو روی 1500 رسوند و این روند همیشه باید ثابت باشد بخاطر بحث فرکانس خروجی ژنراتور ) امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه

ادامه مطلب
 
 1. پشتیبان    مهدی

سلام دوست عزیز
بله میتونید این کار رو انجام بدید. از کنترلر PID برای تنظیم دور موتور(به طور غیر مستقیم از طریق استپر موتور) استفاده کنید. کتابخانه PID در آردوینو موجود است.

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت محافظت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود. استفاده از مطالب صنعت بازار تنها با ذکر منبع به صورت لینک فعال بلامانع است

ما را دنبال کنید:

Copyright © 2017-2018 | Sanatbazar.com