به دلیل افزایش تعداد سفارش های پرینت سه بعدی، موقتا سفارش های خدمات پرینت سه بعدی با کمی تاخیر ارسال می شود. از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

معرفی اصطلاحات پرینتر سه بعدی - شناخت Support

تعداد بازدید: 1306
تاریخ ایجاد: ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
نویسنده: مهدی علیزاده
6 دقیقه
61%
از آنجایی که قطعات پرینت سه بعدی به صورت لایه به لایه ساخته می شوند، برای ساخت هر لایه نیاز به یک لایه زیرین است که لایه جدید روی آن ساخته شود. بسته به تکنولوژی پرینت سه بعدی و پیچیدگی مدل سه بعدی، این مسئله به این معناست که پرینت سه بعدی قطعه نیازمند سازه ساپورت است.

چه زمانی نیاز به ساپورت FDM است؟

در پرینت سه بعدی FDM هر لایه فیلامنت که داغ شده و از سر نازل خارج می شود، با فاصله کمی از لایه قبلی، در کنار و یا بر روی آن قرار می گیرد.
شکل و چیدمانی که لایه ها از نازل اکسترود می شوند.
شکل و چیدمانی که لایه ها از نازل اکسترود می شوند.
این فاصله افقی و چسبندگی بین لایه ها می تواند بیرون آمدگی هایی تا زاویه ۴۵ درجه را پوشش دهد، اما برای زوایای بالاتر از ۴۵ درجه نیاز به یک سازه حمایت کننده زیرین (support) می باشد، تا لایه ها بتوانند روی آن قرار بگیرند و ساخته شوند. این سازه ها روی کیفیت سطح قطعه تاثیر می گذارند و معمولا با کندن ساپورت ها جای آنها روی قطعه می ماند. جایی که از این ساپورت ها باقی مانده، باید پس از تکمیل پرینت سه بعدی با انجام پرداخت سطح از قطعه محو شود.
زاویه بیرون زدگی بیشتر از ۴۵ درجه برای ساخت نیازمند به ساپورت است.
زاویه بیرون زدگی بیشتر از ۴۵ درجه برای ساخت نیازمند به ساپورت است.

اتصال پل ها در هوا و عدم استفاده از ساپورت زیرین

اتصال پل ها در هوا و عدم استفاده از ساپورت زیرین
اتصال پل ها در هوا و عدم استفاده از ساپورت زیرین
برای قانون ۴۵ درجه یک استثنا وجود دارد. ماده اولیه داغ را می توان در مسافت های کوتاه بین دو قسمت از قطعه با روشی مشابه پل زدن، بدون نیاز به ساپورت کشید.
این پل می توانند در فواصل حدود ۵ میلیمتری و کمتر بدون نیاز به ساپورت و با دقت بالا متریال را در جای خود شکل دهد. (نقش اساسی در این قسمت را فن دستگاه دارد، که با دمیدن هوای خنک باعث خشک شدن سریع فیلامنت به محض خروج از سر نازل خواهد شد)

مدل های سه بعدی حروف Y ، H و T

مدل های سه بعدی حروف Y ، H و T را به عنوان نمونه در نظر بگیرید.
مدل های سه بعدی حروف Y ، H و T را به عنوان نمونه در نظر بگیرید.
 • بازوهای حرف Y نسبت به محور z زاویه زیرین ۴۵ درجه دارند و به راحتی بدون نیاز به ساپورت قابل پرینت هستند .
 • حرف H کمی پیچیده تر است. اگر طول پل میانی کمتر ۵ میلیمتر باشد، این حرف هم بدون ساپورت قابل پرینت است. اما اگر طول پل بیش از ۵ میلیمتر باشد، بدون استفاده از ساپورت امکان پرینت سه بعدی آن وجود ندارد و لایه ها فرو می ریزند.
 • بازوهای حرف T برای ساخته شدن لزوما نیازمند ساپورت هستند. زیرا هیچ پایه زیرینی وجود ندارد که لایه های بازوها بتوانند روی آن ساخته شوند و در صورت نبودن ساپورت، مواد خارج شده از نازل در فرآیند پرینت سرجای خود قرار نمی گیرند.
در تصویر پایین پرینت سه بعدی بدون ساپورت حرف T را می بینید. همانطور که مشخص است، سطح مخدوش شده و دقت بسیار پایینی دارد و تمیز کردن سطح آن نیازمند میزان زیادی پرداخت سطح است.

ویژگی های منفی ساپورت گذاری FDM

یکی از محدودیت های قطعاتی که در پرینت سه بعدی FDM با ساپورت تولید می شوند، لزوم پرداخت و تمیزکاری پس از پرینت قطعه است. این فرآیند ممکن است باعث ایجاد خرابی در محل کندن ساپورت ها و پایین آمدن دقت و کیفیت آن سطح شود. به خصوص در قسمت هایی که ضخامت کمی دارند، حذف ساپورت ها بدون شکستگی می تواند به مراتب کار دشوارتری باشد.
علاوه بر این ها، ساخت ساپورت ها برای پرینت قطعه موجب مصرف مواد بیشتری در چاپ می شود و بنابراین هزینه مواد اضافی و افزایش زمان برای ساخت را هم باید مورد توجه قرار داد. به همین علت ها اکیدا توصیه می شود در هنگام طراحی برای پرینت سه بعدی به بهینه سازی استفاده از ساپورت توجه داشته باشید.

مطالب مرتبط

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
فهرست
 • ۰۲۱-۲۸۴۲۱۴۹۰
 • ۰۲۱-۹۱۰۳۵۳۸۱
 • پیام واتساپ و تلگرام | ۰۹۰۱۸۶۶۶۳۲۰
 • 3dprint [@] sanatbazar.com
 • آدرس: تهران، میدان انقلاب، کوچه جنتی، بن بست فرسار، پلاک 7، واحد 4
 • فعالیت فروشگاه بصورت اینترنتی می باشد لذا از مراجعه حضوری خودداری فرمایید.
 • ساعت کاری از 9 تا 18 شنبه تا چهارشنبه و پنجشنبه 9 تا 14.