به دلیل افزایش تعداد سفارش های پرینت سه بعدی، موقتا سفارش های خدمات پرینت سه بعدی با کمی تاخیر ارسال می شود. از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

شناخت فایل stl

تعداد بازدید: 1399
تاریخ ایجاد: ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
نویسنده: مهدی علیزاده
5 دقیقه
69%
فایل stl فرمت استاندارد برای پرینت سه بعدی است. این نوع فایل توسط نرم افزار سه بعدی ساخته شده و از یک سری مثلث برای شکل گیری سطح مدل سه بعدی استفاده می کند. تقریبا از همه نرم افزار های طراحی و مدلسازی سه بعدی CAD می توان خروجی stl گرفت.
فایل stl در گام بعدی توسط نرم افزار های لایه گذار (slicer) به یک زبان قابل تشخیص توسط پرینتر سه بعدی (g-code) تبدیل می شود. به این فرآیند لایه لایه کردن (slicing) گفته می شود، مدل پس از این مرحله آماده پرینت سه بعدی خواهد بود.
در این قسمت گام های اولیه برای گرفتن خروجی بهینه از مدل سه بعدی و آماده سازی آن برای پرینت توضیح داده خواهد شد.

مرحله اول : وضوح فایل stl

فایل سه بعدی stl از یک سری مثلث متصل به یکدیگر برای تعریف سطح یک مدل یکپارچه استفاده می کند. وقتی کیفیت مدل سه بعدی بالا می رود مثلث های بیشتری استفاده می شوند و سطح مدل با کیفیت بهتری بازتولید می شود اما در مقابل حجم فایل stl بالا می رود.
حال با دانستن این ویژگی، نه گرفتن خروجی بیش از حد بی کیفیت توصیه می شود (زیرا باعث نمایان شدن مثلث های بزرگ بر روی سطوح مدل خواهد شد) و نه انتخاب کردن کیفیت خیلی زیاد خروجی از نرم افزار سه بعدی تاثیر مثبتی دارد (بدلیل اینکه تنها حجم فایل بالا رفته ولی تاثیر چندانی روی کیفیت ساخت قطعه توسط پرینت سه بعدی نمی گذارد).
فایل طراحی solidworks متشکل از ۶۴۳۴ صفحه و خروجی های stl با تعداد صفحات 5 هزار، 3 هزار و 1500 ذخیره شده اند.
فایل طراحی solidworks متشکل از ۶۴۳۴ صفحه و خروجی های stl با تعداد صفحات 5 هزار، 3 هزار و 1500 ذخیره شده اند.

مرحله دوم : انتخاب درست متغیرهای خروجی در نرم افزار سه بعدی

شما می توانید کیفیت فایل سه بعدی stl را با تغییر تلرانس و دقت در نرم افزار طراحی سه بعدی CAD تعریف کنید. اگر در کیفیت و تلرانس مناسب اطمینان ندارید بهتر است هنگام ساخت فایل stl ، کیفیت high را انتخاب کنید.
هر نرم افزار طراحی سه بعدی روش متفاوتی برای تعریف کیفیت فایل stl دارد، ولی بیشتر نرم افزارها از دو متغیر chord height و angle استفاده می کنند.
مقدار توصیه شده برای chord height حدود ۱/۲۰ ضخامت لایه پرینت سه بعدی است، مثلا اگر دقت لایه مورد نظر شما ۲۰۰ میکرون باشد می توانید مقدار chord height را در نرم افزار مدلسازی خود حداقل ۱۰ میکرون انتخاب کنید. به طور کلی توصیه می شود این مقدار زیر یک میکرون ( ۱ هزارم میلیمتر) نباشد.
توجه داشته باشید که خروجی گرفتن با تلرانس پایین تر (کیفیت بالاتر) تاثیری روی کیفیت پرینت نمی گذارد، زیرا پرینتر های سه بعدی معمولا قابلیت ساخت با بیش از این دقت را ندارند.

بیشترین فاصله بین سطح واقعی و سطحی که در مدل stl ایجاد شده
بیشترین فاصله بین سطح واقعی و سطحی که در مدل stl ایجاد شده
a  :  به عنوان پیش فرض زاویه ۱۵ درجه درنظر گرفته می شود
a : به عنوان پیش فرض زاویه ۱۵ درجه درنظر گرفته می شود
متغیر chord height بیشترین فاصله ای است که بین سطح واقعی مدل شما و سطح مدل سه بعدی stl می تواند وجود داشته باشد. هرچه این متغیر کمتر باشد مدل stl نزدیکتر به مدل واقعی شما خواهد بود.
برای گرفتن بهترین نتیجه از پرینت سه بعدی متغیر chord height را ۱ هزارم میلیمتر و تلرانس angular را در نرم افزار طراحی سه بعدی روی ۱۵ درجه قرار دهید.

لینک های مفید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
فهرست
  • ۰۲۱-۲۸۴۲۱۴۹۰
  • ۰۲۱-۹۱۰۳۵۳۸۱
  • پیام واتساپ و تلگرام | ۰۹۰۱۸۶۶۶۳۲۰
  • 3dprint [@] sanatbazar.com
  • آدرس: تهران، میدان انقلاب، کوچه جنتی، بن بست فرسار، پلاک 7، واحد 4
  • فعالیت فروشگاه بصورت اینترنتی می باشد لذا از مراجعه حضوری خودداری فرمایید.
  • ساعت کاری از 9 تا 18 شنبه تا چهارشنبه و پنجشنبه 9 تا 14.