1. مهدی
  2. موتورها
  3. چهارشنبه, 09 تیر 1400
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
سلام و خسته نباشید
من میخواهم از یک موتور برای توربین باد (به عنوان بار روی شفت توربین باد) استفاده کنم. پیشنهاد شما برای یک توربین باد خیلی کوچک چیست؟ موتورهایی که من میبینم اکثرا دورهای بالا و گشتاورهای بالا دارند. یعنی یا گشتاور اونها با گشتاور توربین باد بنده (کمتر از صدم نیوتن متر) تطابق ندارد و یا سرعت دوران این موتورها با سرعت دوران توربین ما تطابق ندارد. از آنجایی که سرعت دوران توربین در محدوده ۱۰۰ دور در دقیقه است، استفاده از موتور با گشتاور مناسب و سرعت دوران بالا می‌تواند مناسب باشد؟ اگر در این سرعت‌ها (محدوده ۱۰۰ دور در دقیقه) موتور سرعت بالا و گشتاور پایین به شفت توربین وصل شود چه محدوده گشتاور مخالفی به توربین باد وارد می‌کند؟
به این یحث رای دهید:
نظر
هیچ نظری هنوز ایجاد نشده است.
علی نوری اسفندیاری پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام .... سلامت باشید

شما میخواهید این موتور را به شفت توربین باد وصل کنید تا به جای باد توربین شما را به حرکت وادارد؟ ... به صورت کلی موتورها دارای یک نمودار گشتاور-سرعت هستند به این شکل که هرچه سرعت موتور بیشتر شود معمولا گشتاور کاهش می یابد. اگر شما به موتوری با گشتاور پایین و دور موتور 100 RPM نیاز دارید به نظر من بهتر هست در بین موتور های DC و آرمیچری بیشتر بگردید.
پیوست ها
نظر
مهدی پاسخ پذیرفته شده
سلام .... سلامت باشید

شما میخواهید این موتور را به شفت توربین باد وصل کنید تا به جای باد توربین شما را به حرکت وادارد؟ ... به صورت کلی موتورها دارای یک نمودار گشتاور-سرعت هستند به این شکل که هرچه سرعت موتور بیشتر شود معمولا گشتاور کاهش می یابد. اگر شما به موتوری با گشتاور پایین و دور موتور 100 RPM نیاز دارید به نظر من بهتر هست در بین موتور های DC و آرمیچری بیشتر بگردید.

سلام خیلی ممنون از پاسخی که دادید.
خیر من میخوام از این موتور به عنوان ژنراتور استفاده کنم.
اگر هیچ باری روی توربین های باد نباشه و باد با سرعت ثابت بیاد، سرعت دوران توربین باد تا یک حد مشخصی بالا می‌رود. حالا اگر بخواهیم که سرعت و گشتاور توربین باد رو در مقدار مشخصی کنترل کنیم باید یک بار روی توربین بگذاریم که مقدار سرعت بالاتر از اون مقدار نرود. در واقع این بار به عنوان یک نیروی مخالف در مقابل حرکت توربین باد اعمال می‌شود. من دنبال موتور برای گذاشتن همچین باری هستم که گشتاور خیلی پایین روی توربین وارد کنه و دور توربین در محدوده 100 RPM ثابت بمونه.
نظر
علی کاشانی متاز پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام .... سلامت باشید

اگر هیچ باری روی توربین های باد نباشه و باد با سرعت ثابت بیاد، سرعت دوران توربین باد تا یک حد مشخصی بالا می‌رود. حالا اگر بخواهیم که سرعت و گشتاور توربین باد رو در مقدار مشخصی کنترل کنیم باید یک بار روی توربین بگذاریم که مقدار سرعت بالاتر از اون مقدار نرود. در واقع این بار به عنوان یک نیروی مخالف در مقابل حرکت توربین باد اعمال می‌شود. من دنبال موتور برای گذاشتن همچین باری هستم که گشتاور خیلی پایین روی توربین وارد کنه و دور توربین در محدوده 100 RPM ثابت بمونه.

سلام دوست عزیز
ببینید من مشکل شما رو درست متوجه شدم
شما یک توربین باد دارید که ممکن است سرعت دورانی آن بیشتر از نیازتان بالا برود. برای کنترل سرعت دورانی می خواهید یک موتور روی شفت توربین قرار بدین که با نیروی وارده به توربین مخالفت کنه. همچنین این موتوری که متصل می کنید باید کار ژنراتور رو نیز انجام بده.
درست متوجه شدم؟
اگر مشکل شما همین هست لطفا بفرمایید که عدد 100 rpm برای شما خیلی مهم است یا در حدود همون عدد باشه کافیه؟ اگر حدودی کافیه تا چه مقدار امکان تغییر داره.
همچنین بفرمایید که در هنگام بدون بار سرعت شفت تا چه حدودی بالا می رود. هم سرعت حداکثر و هم سرعت نرمال.
فرمودین که می خواهید سرعت در محدوده 100 rpm ثابت بمونه. منظورتون فقط هنگامی هست که سرعت زیاد می شود؟ یا اینکه سرعت باد کم می شود مکانیزمی می خواهید که سرعت شفت را در آن محدوده نگه دارد.
ممنون
نظر
سلام .... سلامت باشید

سلام دوست عزیز
ببینید من مشکل شما رو درست متوجه شدم
شما یک توربین باد دارید که ممکن است سرعت دورانی آن بیشتر از نیازتان بالا برود. برای کنترل سرعت دورانی می خواهید یک موتور روی شفت توربین قرار بدین که با نیروی وارده به توربین مخالفت کنه. همچنین این موتوری که متصل می کنید باید کار ژنراتور رو نیز انجام بده.
درست متوجه شدم؟
اگر مشکل شما همین هست لطفا بفرمایید که عدد 100 rpm برای شما خیلی مهم است یا در حدود همون عدد باشه کافیه؟ اگر حدودی کافیه تا چه مقدار امکان تغییر داره.
همچنین بفرمایید که در هنگام بدون بار سرعت شفت تا چه حدودی بالا می رود. هم سرعت حداکثر و هم سرعت نرمال.
فرمودین که می خواهید سرعت در محدوده 100 rpm ثابت بمونه. منظورتون فقط هنگامی هست که سرعت زیاد می شود؟ یا اینکه سرعت باد کم می شود مکانیزمی می خواهید که سرعت شفت را در آن محدوده نگه دارد.
ممنون

سلام و ممنون از شما
بله درست است.
سرعت بدون بار بستگی به طراحی دارد. در یک مدل خاص طراحی تا حدود 150rpm زیاد میشود. عدد 100 rpm برای توقف سرعت حدودی است. من میخواهم به کمک موتور مکانیزمی طراحی کنم که با تغییر پارامترهای موتور (احتمالا ولتاژ درسته؟)، سرعت دوران رو کنترل کنم. مثلا بار رو زیاد کنم و سرعت بشه 50 و آزمایش انجام بدم. بعد بار کم کنم سرعت بشه 100 و دوباره ازمایش کنم و ...
میخواستم بدونم برای اینکار چه موتوری مناسب است و چه کاری برای کنترل بار باید انجام داد؟
در ضمن گشتاور تولیدی توربین باد من در محدوده ۰ تا 0.007 نیوتن متر است.
با تشکر فراوان
نظر
علی نوری اسفندیاری پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک

سلام و ممنون از شما
بله درست است.
سرعت بدون بار بستگی به طراحی دارد. در یک مدل خاص طراحی تا حدود 150rpm زیاد میشود. عدد 100 rpm برای توقف سرعت حدودی است. من میخواهم به کمک موتور مکانیزمی طراحی کنم که با تغییر پارامترهای موتور (احتمالا ولتاژ درسته؟)، سرعت دوران رو کنترل کنم. مثلا بار رو زیاد کنم و سرعت بشه 50 و آزمایش انجام بدم. بعد بار کم کنم سرعت بشه 100 و دوباره ازمایش کنم و ...
میخواستم بدونم برای اینکار چه موتوری مناسب است و چه کاری برای کنترل بار باید انجام داد؟
در ضمن گشتاور تولیدی توربین باد من در محدوده ۰ تا 0.007 نیوتن متر است.
با تشکر فراوان

برای انتخاب ژنراتور دو مولفه مهم وجود داره یکی نسبت دور موتور به ولتاژ هست که تعیین میکنه در دور مورد نظر چه مقدار ولتاژ خروجی موتور شما به عنوان ژنراتور میتونه بده که در لینک زیر فیلم آموزشیش هست:
https://www.youtube.com/watch?v=2Y0C8_ykYiw

یکی دیگه ساختار موتور هست ... به عنوان مثال موتور DC معمولی جاروبک هایی داره که روی شفت موتور فشار وارد میکنن و در هنگام چرخش اصطکاک دارن و این مشکل رو موتورهای براشلس ندارن(چون جاروبکی ندارن) ... استپ موتورهار هم به دلیل ساختار دندانه دندانه و پله ای خودشون میتونن ولتاژهای قابل قبولی تولید کنن ... در لینک زیر این موتورهارو به عنوان ژنراتور با هم مقایسه کرده:
https://www.youtube.com/watch?v=cJ_vDA7xsGs

در مورد اینکه فرمودید با ولتاژ مشه بار موتور روی شفت رو کنترل کرد تا بتونیم سرعت دورانی رو کنترل کنیم فکر نمیکنم بشه همچین کاری رو انجام داد چون وقتی از موتور به عنوان ژنراتور دارید استفاده میکنید میزان ولتاژ خروجی به سرعت دورانی ورودی بستگی دارد و نمیشه یک موتور رو هم زمان به عنوان محرک و متحرک استفاده کرد.
نظر
علیرضا ایرایی پاسخ پذیرفته شده
سلام دوست عزیز، شما براحتی و توسط یک موتور dc کوچک میتونین این کار رو براحتی انجام بدین. فقط کافیه دو سیم برق موتور رو توسط یک مقاومت با اهم کم و وات بالا به هم متصل کنین. با این کار عملا موتور تبدیل به دینام شده و ولتاژ و جریان تولید شده در مقاومت تلف میشه و شما با تغییر میزان مقاومت متصل به موتور میتونین دور توربین خودتون رو کنترل کنین و روی 100 دور نگه دارین. به این صورت که هرچه مقاومت متصل کوچکتر باشه موتور برای چرخش به نیروی بیشتذری نیاز دارد و هرچه مقاومت بزرگتر باشه موتور با نیروی کمتری به چرخش در میاید. برای امتحان اگر دو سر اتصال الکتریکی یک موتور رو به هم وصل کنین و با دست شفت موتور رو بچرخونین سفت شدن شفت رو کاملا حس میکنین. امیدوارم این راهنمایی کراگشای شما باشه. روز خوش.
نظر
  • صفحه :
  • 1

هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
فایل ها یا عکس های لازم برای این بحث را از اینجا بارگزاری کنید، فرمت های قابل پشتیبانی: gif,jpg,png,zip,rar
• حذف آپلود فایل ها (بیشترین حجم فایل : 2 MB)
شما می توانید در پست خود رای گیری قرار دهید. رای گیری در پست شما نمایش داده خواهد شد.
تنظیمات رای دادن
به اشتراک گذاری مکان فعلی شما

اگر تمایل دارید که موقعیت جغرافیایی شما به اشتراک گذاشته شود از این بخش استفاده نمایید..

عرض جغرافیایی:
طول جغرافیایی:
کد امنیتی
این بخش برای امنیت سایت و تشخیص انسان از ربات ایجاد شده است.