1. bahman
  2. الکترونیک و رباتیک
  3. دوشنبه, 03 شهریور 1399
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
سلام . با استفاده از فریمور مارلین نسخه 2.0 میخوام یک دستگاه چهار محور رو کنترل کنم . سه محور اصلی که درسته . محور چهارم هم به عنوان اکسترودر نصب کردم که بازم درست داره حرکت میکنه . دوتا مشکل دارم فقط . اول اینکه چطور میتونم برای این محور چهارم یک میکروسوییچ endstop تعریف کنم ؟ اخه فقط سه محور اصلی تو مارلین دارای endstop هست . و اینکه خب بالفرض که گذاشتم چطور باید تنظیم کنم با سه محور دیگه home بشه .
مشکل دوم اینکه میخوام یک فن با ترمیستوری که برای اکسترودر فعال کردم ولی میزارمش جای درایور ها ، کنترل بشه و اگه دمای درایور ها بالا رفت فن روشن بشه . چطور انجامش بدم ؟ ( توconfiguration_ adv هم خنک کننده های درایور Controller Fan رو تست کردم که جالب نبود و هم Extruder cooling fansاینم اصلا جواب نداد )
پیشاپیش ممنون از کمکتون
به این یحث رای دهید:
نظر
هیچ نظری هنوز ایجاد نشده است.
عباس بطالبلو پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام بهمن عزیز

در پاسخ به سوال چهار محوره کردن من متوجه نشدم چرا محور چهارم رو به اکسترودر دوم متصل می کنید؟ اگر هدفتون اینه که دو عملگر برای محور z داشته باشید که محلش مشخص هست و اند استاپ هم نیازی نداره چون مهم محورهاست که خب سه محور اصلی رو دارید شما در هر صورت. اگر بیشتر توضیح بدید و عکسی داشته باشید و اپلود کنید بهتر میشه بحث کرد.

برای پاسخ به سوال دوم هم به موضوع مورد بحث لینک زیر مراجعه کنید و مشابه اون عمل کنید. باید پین مجزا تعریف کنید که بهترین راه همان استفاده از فن اکترودر دوم هست:
https://bit.ly/2Eo09LX

موفق باشید
Bataleblu.A;)
نظر
bahman پاسخ پذیرفته شده
خیلی ممنون از پاسختون . دستگاهی که در حال ساخت هست پرینتر سه بعدی نیست بلکه فقط انتخاب من برای کنترل دستگاه ، مجموعه mega2560+ramps 1.4 + marlin 2.0 بود چون احساس کرد قابلیت های مارلین شاید در آینده به دردمون بخوره . محور Z دستگاه شامل دو قسمته . قسمت اول که با حرکتش یک قطعه شبیه سرنگ تزریق را در راستای عمود جابه جا میکنه و در حقیقت همون محور z معمولی هست . قسمت دوم محور Z با حرکت به پایین سرنگ رو فشار میده به پایین بالعکس . خب حالا من چطور باید این بخش رو کنترل کنم ؟ برای تشخیص نقطه صفر مگه endstop نیاز نداره ؟
تا جایی که خودم تونستم با یک پرینتر سه بعدی تشبیهش کنم این موتور چهارم رو تو مارلین به عنوان اکسترودر فعال کردم . با غیر فعال کردن قابلیت prevent cold extrude میشه این موتور رو از روی ال سی دی و به عنوان اکسترودر حرکت داد .
حالا مشکل من توی این متد اینه که خب این موتور با سه موتور دیگه home نمیشه چون در حقیقت اکسترودره . دوما اگه بشه home کنم اصلا endstop چهارمی نیست که فعالش کنم . متاسفانه عکسی از این بخش دستگاه ندارم ولی حتما براتون ارسال میکنم انشالله .
برای تصور بهترتون این طور بگم که فرض کنید محور z سرنگ رو ببره داخل یک ظرف . حالا قراره سرنگ مایع رو از ظرف بکشه . خب اینجا موتور چهارم باید به مقدار مشخصی بیاد بالا که من دارم این کار رو با کنترل اکسترودر انجام میدم . تست کردم با جی کد هم مشکلی نیس و دقیق عمل میکنه .
خیلی خیلی ممنون از کمکتون
نظر
bahman پاسخ پذیرفته شده
این روش کنترل فن رو هم تست کردم . مشکلی که داره اینه که باید دستگاه در حال اکسترود باشه تا دما رو چک کنه و در صورت لزوم فن رو روشن کنه . خب دستگاه من موتوری که به عنوان اکسترودر فعال شده نهایتا چند ثانیه سرنگ رو پر و خالی میکنه .
این نکته هم قابل ذکر هست که من سنسور دما رو نزدیک به درایور ها و برد آردوینو گذاشتم تا از بالا رفتن دمای اونها جلوگیری کنه .
البته اگه نشه با مارلین کنترل کنم که خب کنترل فن با یک مدار ساده ممکنه . فقط خواستم پیچیده تر از این نشه و با همین مجموعه کنترلش کنم
از همکاریتون ممنونم
نظر
متخصص مکاترونیک
خیلی ممنون از پاسختون . دستگاهی که در حال ساخت هست پرینتر سه بعدی نیست بلکه فقط انتخاب من برای کنترل دستگاه ، مجموعه mega2560+ramps 1.4 + marlin 2.0 بود چون احساس کرد قابلیت های مارلین شاید در آینده به دردمون بخوره . محور Z دستگاه شامل دو قسمته . قسمت اول که با حرکتش یک قطعه شبیه سرنگ تزریق را در راستای عمود جابه جا میکنه و در حقیقت همون محور z معمولی هست . قسمت دوم محور Z با حرکت به پایین سرنگ رو فشار میده به پایین بالعکس . خب حالا من چطور باید این بخش رو کنترل کنم ؟ برای تشخیص نقطه صفر مگه endstop نیاز نداره ؟
تا جایی که خودم تونستم با یک پرینتر سه بعدی تشبیهش کنم این موتور چهارم رو تو مارلین به عنوان اکسترودر فعال کردم . با غیر فعال کردن قابلیت prevent cold extrude میشه این موتور رو از روی ال سی دی و به عنوان اکسترودر حرکت داد .
حالا مشکل من توی این متد اینه که خب این موتور با سه موتور دیگه home نمیشه چون در حقیقت اکسترودره . دوما اگه بشه home کنم اصلا endstop چهارمی نیست که فعالش کنم . متاسفانه عکسی از این بخش دستگاه ندارم ولی حتما براتون ارسال میکنم انشالله .
برای تصور بهترتون این طور بگم که فرض کنید محور z سرنگ رو ببره داخل یک ظرف . حالا قراره سرنگ مایع رو از ظرف بکشه . خب اینجا موتور چهارم باید به مقدار مشخصی بیاد بالا که من دارم این کار رو با کنترل اکسترودر انجام میدم . تست کردم با جی کد هم مشکلی نیس و دقیق عمل میکنه .
خیلی خیلی ممنون از کمکتون

ممنون بهمن عزیز بابت توضیحات کامل و بابت پروژتون هم تبریک می گم بهتون خیلی جذاب هست.

برای هومینگ کردن موتور چهارم به نظر بتونید از Z-max-endstop یا روش Prob بتونید استفاده کنید که باید تست کنید. برای این منظور توضیحات لینک زیر رو مشاهده بفرمایید و به یکی از روش های مختلف توضیح داده شده عمل کنید و تست کنید. ممنون میشم باز هم نتیجه رو با ما به اشتراک بگذارید.
https://marlinfw.org/docs/configuration/configuration.html#z-probe-options

همچنین می تونید از روش Dual Steppers / Dual Endstops در لینک زیر هم استفاده کنید:
https://marlinfw.org/docs/configuration/configuration.html#dual-steppers-/-dual-endstops

موفق باشید
Bataleblu.A;)
نظر
متخصص مکاترونیک
این روش کنترل فن رو هم تست کردم . مشکلی که داره اینه که باید دستگاه در حال اکسترود باشه تا دما رو چک کنه و در صورت لزوم فن رو روشن کنه . خب دستگاه من موتوری که به عنوان اکسترودر فعال شده نهایتا چند ثانیه سرنگ رو پر و خالی میکنه .
این نکته هم قابل ذکر هست که من سنسور دما رو نزدیک به درایور ها و برد آردوینو گذاشتم تا از بالا رفتن دمای اونها جلوگیری کنه .
البته اگه نشه با مارلین کنترل کنم که خب کنترل فن با یک مدار ساده ممکنه . فقط خواستم پیچیده تر از این نشه و با همین مجموعه کنترلش کنم
از همکاریتون ممنونم

ممنون بهمن عزیز
توضیح میدید لطفا که چرا روش Controller Fan لینک زیر رو فرمودید جالب نبوده؟ چون مارلین برای همین کار این اپشن رو گذاشته.
https://marlinfw.org/docs/configuration/configuration.html#cooling-fans

با تشکر
Bataleblu.A;)
نظر
بله صحیح میفرمایید مارلین هم دقیقا برای خنک کاری درایور ها این قابلیت رو گذاشته و من هم تست کردم اما مشکل چیه . این قابلیت هر زمان درایوری enable باشه فن رو روشن میکنه و وقتی disable میشه به مقدار زمان مشخص شده و با سرعت مشخص شده فن رو روشن میکنه . توی دستگاه ما دو عدد فن موجوده که صدای کمی داره و طوری نصب شده که هوا رو از داخل دستگاه به بیرون هدایت میکنه . ولی فنی که میخوام با دما کنترل بشه یک جت فن دوبل هست که صدای زیادی داره و طوری نصب شده که هوا رو از بیرون با فشار زیادی به برد و درایور ها بزنه و از اون طرف توسط دو فن دیگه خارج بشه . طی تست های اولیه متوجه شدم بعد از سه ساعت عملکرد بی وقفه دستگاه دمای برد آردوینو بالا میره هرچند هیچ آسیبی برای برد نداره اون دما . ولی میخوام هم جهت محکم کاری و هم یک آپشن اضافه فن سوم فقط وقتی دما رفت بالا در حد چند دقیقه شروع به کار کنه تا صدای زیادش یک نقطه ضعف نباشه . با فعال کردن قابلیت Controller Fan توی دستگاه ما تقریبا میشه گفت این جت فن دائما روشنه و ربطی به دما نداره . پس اون حالت ایده آل مد نظر ما نیست .
خودم بیشتر دارم رو قابلیت Extruder cooling fans کارمیکنم ولی اونم یک مشکل داره که تا الان نتونستم حلش کنم . پین فن مورد نظرم رو 10 قرار دادم با حساسیت دمای 35 درجه . وقتی دما میره بالای 35 درجه چراغ LED قرمزمربوط به پین 10 روی برد ramps هر چند ثانیه چشمک میزنه و انگاری فن برای یک لحظه روشن میشه ولی دوباره یک چیزی داره قطعش میکنه . به نظر خودم برنامه داره چک میکنه که اصلا اکسترودر فعال هست یا نه . اگه اکسترودر غیر فعال باشه احتمال فن رو روشن نمیکنه . البته هنوز به قطعیت نرسیدم . شایدم یک سری تغییرات توی فایل pins_ramps نیاز باشه که من انجام ندادم و باید بیشتر سرچ کنم .
راجب پاسخ هاتون هم اول از همه تشکر میکنم ثانیا پس از تست حتما گزارش میدم خدمتتون .
  1. bahman
  2. حدود 3 سال قبل
ممنون بهمن عزیز
به نظر میاد شما مناسبتره تا از همون مورد پین 10 خودتون استفاده کنید. احتمال زیاد دلیل قطع و وصل شدن فنتون این باشه که شما تعریف کردین بعد دمای 35 درجه ولی تا میاد فن کار کنه مثلا دما کم میشه. باید یک بازه واسش تعریف کنید یا حداقل زمانی رو تعیین تا فن ی مدت روشن بمونه. مثلا به محض اینکه به دمای 35 رسید فن کار کنه و تا زمانی که دوباره دما 20 نشده همچنان اون پایه enable بمونه.
ممنون از اشتراک اطلاعاتتون باز هم.
موفق باشید
  1. عباس بطالبلو
  2. حدود 3 سال قبل
  • صفحه :
  • 1

هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
فایل ها یا عکس های لازم برای این بحث را از اینجا بارگزاری کنید، فرمت های قابل پشتیبانی: gif,jpg,png,zip,rar
• حذف آپلود فایل ها (بیشترین حجم فایل : 2 MB)
شما می توانید در پست خود رای گیری قرار دهید. رای گیری در پست شما نمایش داده خواهد شد.
تنظیمات رای دادن
به اشتراک گذاری مکان فعلی شما

اگر تمایل دارید که موقعیت جغرافیایی شما به اشتراک گذاشته شود از این بخش استفاده نمایید..

عرض جغرافیایی:
طول جغرافیایی:
کد امنیتی
این بخش برای امنیت سایت و تشخیص انسان از ربات ایجاد شده است.