حل شده bed terminal runaway

1. معین بابایی
  2. ساخت پرینتر سه بعدی پروسا
  3. شنبه, 07 تیر 1399
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
با سلام و خسته نباشید
من هفته گذشته وسط پرینت پلی کربنات که به دمای حدود 100 درجه bed نیاز داره به خطای bed terminal runaway برخوردم، قدم اول تریمستور bed رو تعویض کردم و مشکل حل نشد، وقتی دستگاه رو در حالت preheat می ذاشتم دیدم bed تا حدود 80 درجه بالا می ره و سپس سرعت افزایش دما کم می شه و این خطا بوجود میاد
از اونجایی که قصد تعویض بد رو داشتم، بد رو تعویض کردم و مشکل حل شد و همین طور یک مدار تغذیه MOS MKS هم برای بد گرفتم و اسمبل کردم تا اینکه مجددا وسط پرینت به error بالا برخوردم
اتاق رو از نظر گردش هوا ایزوله کردم، محل تریمستور رو با چسب و پنبه نسوز عایق کردم، در قسمت adv.config مارلین terminal protection bed period و HYSTERESIS رو هم افزایش دادم و مشکل باز هم حل نشد
یوتیوب سرچ کردم فقط تعویض ramps رو به عنوان راه حل پیدا کردم و تعویض کردم و باز هم مشکل حل نشد

الان دمای bed تا حدود 58-90 با سرعت و عادی بالا می ره ولی بعدش نوسان دما و عدم افزایش پیدا می شه و مشکل حل نشده
احتمال دادم تریمستور مشکل داشته باشه و با 3 ترمستور دیگه ای که داشتم و حتی bed قدیم هم تست گرفتم ولی شرایط فرقی نمی کردن

اگر راهنمایی کنیین ممنون می شم که حسابی از برنامه ها عقب افتادم
یک دنیا سپاس
به این یحث رای دهید:
نظر
هیچ نظری هنوز ایجاد نشده است.
پاسخ پذیرفته شده
عباس بطالبلو پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام دوست عزیز
ممنون از سوالتون و جزئیاتی که فرمودید. متاسفانه از این ارور زمانی رخ می دهد که پرینتر می خواهد تا از بالا رفتن زیادی دما و به اصطلاح آتش گرفتن بد جلوگیری کند. احتمالا بدی که شما انتخاب کردید ماکزیمم دمای اون 90 در جه یا 100 هست.
موفق باشید
Bataleblu.A;)
نظر
ممنون از پاسخگوییتون، نه متاسفانه بد رو کنترل کرده بودم و دماهای بالاتر رو تحمل می کنه
و با همین بد من تا دمای 110 هم پرینت می کردم ولی بعد از این خطا حتی با بد های دیگه هم دما بالاتر از 80-90 نمی ره
دیگه احتمال دادم مشکل از برد باشه و امروز برد دیگه ای گرفتم که تعویض کنم
دیگه قدم بعدی فکر کنم باید پاور رو عوض کنم...
قشنگ افتادم رو ازمون و خطا
  1. مهمان
  2. حدود 3 سال قبل
ممنون از پاسخگوییتون، نه متاسفانه بد رو کنترل کرده بودم و دماهای بالاتر رو تحمل می کنه
و با همین بد من تا دمای 110 هم پرینت می کردم ولی بعد از این خطا حتی با بد های دیگه هم دما بالاتر از 80-90 نمی ره
دیگه احتمال دادم مشکل از برد باشه و امروز برد دیگه ای گرفتم که تعویض کنم
دیگه قدم بعدی فکر کنم باید پاور رو عوض کنم...
قشنگ افتادم رو ازمون و خطا
  1. مهمان
  2. حدود 3 سال قبل
معین بابایی پاسخ پذیرفته شده
مرسی از راهنماییتون
فکر نکنم مشکل از توان bed باشه، من از mk2b و mk2 r1 استفاده می کنم و تا جایی که چک کردم تا دمای 180 درجه توانایی تولید حرارت دارند
حقیقتش واقعا نمی دونم مشکل از کجاست
تقریبا قطعه ای نیست که تعویض نکرده باشم و دیگه کم کم دارم به مشکل پاور فکر می کنم که جریان مناسب تولید نکنه یا استیبل نباشه
نظر
عباس بطالبلو پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام مجدد معین عزیز

مشکل یکی از موارد زیر خواهد بود:
- ابتدا بهتره تا تنظیمات اصلی در Configuration.h و Configuration-adv رو تغییر بدید و امتحان کنید. برای این منظور به لینک زیر مراجعه کنید و تماما موارد مربوط به Bed رو تغییر بدید و امتحان کنید. در مواردی مثلا ممکنه برای شما تنظیمات به موارد زیر نیاز باشد تغییر کنید و یا مقادیر متفاوت: (حتما کامل لینک زیر رو مطالعه کنید!)

https://bit.ly/2Zl9H25

#if ENABLED(THERMAL_PROTECTION_BED)
#define THERMAL_PROTECTION_BED_PERIOD 240 // Seconds
#define THERMAL_PROTECTION_BED_HYSTERESIS 10 // Degrees Celsius

- مورد بعدی ممکن است از گین های کنترلر PID شما باشه. حالت auto tunning رو برای دمای 90 به بالا تنظیم کنید و یا گین هارو خودتون تغییر بدید و با روش trial and error گین مناسب برای دمای مدنظرتون رو انتخاب کنید.

- در انتها توجه کنید وقتی به دماهای بالا نزدیک میشید ولتاژ منبع تغذیه شما افت می کنه و تا چه حد. در این صورت شما منبع بهتری باید انتخاب کنید که ولتاژ اون حدود 12 ولت ثابت بماند.

- مورد آخر هم اینکه, همانطور که در لینک ابتدایی دیدید, این خطا علاوه بر محدودیت های اعمالی از جانب مارلین, ممکن است از سمت ماسفت های برد هم باشد که در مواردی دیده شده نیاز هست آنها حذف شوند که پیشنهاد نمیشه.

ممنون میشم اگر حل شد با ما هم به اشتراک بگذارید.

موفق باشید :)
مرجع ها
  1. https://bit.ly/2Zl9H25
Bataleblu.A;)
نظر
معین بابایی پاسخ پذیرفته شده
سلام، بالاخره مشکل به طرز عجیبی حل شد!
به شخصه برام تجربه جالبی بود این مشکل و خیلی درس ها برام داشت
مشکل از جایی بود که من endstop محور z رو به به اشتباه (اصلا یادم نمیاد با چه منطقی) به صورت 3 سیم وصل کرده بودم
اتفاقی این مورد به چشمم خورد و سیم کشی endstop رو اصلاح کردم و در کمال تعجب وقتی تست گرفتم مشکل حل شد!

ممنون از راهنماییتون
نظر
سلام معین عزیز
خیلی خوشحالیم که بالاخره مشکل حل شد. ممنون از اشتراک گذاشتن تجربه با ارزشتون.
موفق باشید
  1. عباس بطالبلو
  2. حدود 3 سال قبل
  • صفحه :
  • 1

هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
فایل ها یا عکس های لازم برای این بحث را از اینجا بارگزاری کنید، فرمت های قابل پشتیبانی: gif,jpg,png,zip,rar
• حذف آپلود فایل ها (بیشترین حجم فایل : 2 MB)
شما می توانید در پست خود رای گیری قرار دهید. رای گیری در پست شما نمایش داده خواهد شد.
تنظیمات رای دادن
به اشتراک گذاری مکان فعلی شما

اگر تمایل دارید که موقعیت جغرافیایی شما به اشتراک گذاشته شود از این بخش استفاده نمایید..

عرض جغرافیایی:
طول جغرافیایی:
کد امنیتی
این بخش برای امنیت سایت و تشخیص انسان از ربات ایجاد شده است.