حل شده طراحی ربات جنگجو

1. محمد
  2. الکترونیک و رباتیک
  3. شنبه, 11 خرداد 1398
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
سلام دوستان
خداقوت
درحال طراحی یه ربات جنگجو آبی-خاکی-باتلاقی هستم
درواقع یه ایده ربات نظامیه
با نرم افزارهای طراحی آشنایی ندارم
همچنین برای ثبت ایده و ساخت مدل اولیه راهنمایی میخوام
منتظر جوابتون هستم
سپاس
به این یحث رای دهید:
نظر
هیچ نظری هنوز ایجاد نشده است.
داود درستکار پاسخ پذیرفته شده
متخصص مکاترونیک
سلام محمد عزیز
طراحی یک ربات شامل دو بخش کلی میشه:
الف) مکانیک
ب) الکترونیک

الف) در قسمت مکانیک باید چند مرحله رو طی کنید.
1. اول طرح کلی سازه ربات رو در یک نرم افزار طراحی می کشید. نرم افزارهایی مثل CATIA یا Solidworks. برای طراحی بدنه باید چند نکته رو مد نظر داشته باشید:
* سازه باید به گونه ای باشه که قابلیت هایی که از ربات انتظار میره رو تامین کنه؛ مثلا اگر میخواید از سنسورهای خاصی استفاده کنید باید محلی برای اونها در نظر بگیرید یا اگه ربات نیاز به موتورهای بزرگی داره باید فضای کافی برای قرار گرفتن موتورها وجود داشته باشه یا اگه قراره ربات نیرویی رو تحمل کنه باید اون قسمت از ربات به اندازه کافی قوی باشه.
* نکته دوم این قسمت این هست که باید مکانیزم مناسبی برای انتقال قدرت و ایجاد حرکتی که نیاز دارید انتخاب و طراحی بشه. برای اطلاع بیشتر از طراحی این قسمت مطالب آموزش های بخش مکانیک صنعت بازار رو مطالعه کنید.
2. مرحله دوم طراحی مکانیکی، انتخاب مواد و روشهای ساخت هست. البته دقت کنید که این مرحله جدای از مرحله اول نیست و مرحله اول باید با توجه به این مرحله انجام شود. مثلا اینکه بدنه از جنس چوب، پلکسی، آلومینیوم یا ... ساخته شود. نحوه اتصالات به چه صورت باشه و روش ساخت قطعات چه باشد (مثلا CNC ، تزریق پلاستیک، 3D print، فرز یا ...). همان طور که گفتم تعیین روش ساخت باید در مرحله طراحی اولیه در نظر گرفته شود در غیر این صورت مجبور به تغییر اساسی طرح خواهید شد.

ب) قسمت الکترونیک را هم می توان به سه بخش تقسیم کرد:
1. تعیین اجزای الکترونیکی مورد نیاز. در این بخش با توجه به ایده ای که در ذهن دارید باید تعیین کنید که رباتتان از چه اجزای الکترونیکی، شامل سنسورها (مثلا سنسور فاصله یا سنسور نیرو)، ماژول‌ها (مثلا ماژول وایرلس، نمایشگر یا LED) و عملگرهایی (مثلا موتور DC) تشکیل خواهد شد. انتخاب اجزا وابسته به انتظار شما از ربات است؛ مثلا اینکه بخواهید ربات باری را جا به جا کند یا با سرعت زیادی حرکت کند، نیازمند استفاده از موتورهای قوی تری نسبت به حالت عادی خواهد بود. تشخیص چنین مواردی معمولا نیاز به محاسبات مربوطه (در مورد این مثال، محاسبات دینامیکی) دارد. در این قسمت آموزش های الکترونیک صنعت بازار میتونه بهتون کمک کنه.
2. بر اساس اجزای مختلف ربات، نوبت به انتخاب میکروکنترلر می رسد. میکروکنترلر محاسبات و پردازش های مورد نیاز ربات را انجام داده و ارتباط بین سنسورها و عملگرها را مدریت می کند. میکروکنترلر باید به نحوی انتخاب شود که علاوه بر داشتن توان محاسباتی متناسب با ربات، از نظر تعداد پورتهای ورودی و خروجی (I/O) پاسخگوی پروژه شما باشه. برای اطلاعات بیشتر در مورد میکروکنترلرها میتونید مطلب آشنایی با انواع بردهای آردوینو رو مطالعه کنید.
3. بعد از انتخاب میکروکنترلر باید با توجه به عملکرد مورد نظرتان از سنسورها و ماژول ها، کد نرم افزاری بنویسید و در میکروکنترلر بارگذاری کنید.

در نهایت باید ربات رو بر اساس طراحی تون ساخته و اسمبل کنید. در نهایت ربات رو تست کنید تا به نتیجه مورد نظرتون برسید.
موفق باشید
نظر
محمد پاسخ پذیرفته شده
سلام آقای درستکار عزیز
ممنون از لطف و بزرگواریتون
جوابتون عالی و کاربردی بود
مواردی که فرمودین مثل طراحی مکانیکی و الکترونیک رو بنده تا حدودی آشنایی دارم و طراحی اولیه رو انجام دادم بصورت دستی
اما چون آشنایی تخصصی ندارم نتونستم طرح تخصصی و دقیق رو انجام بدم و در این زمینه به کمک عزیزانی نیاز دارم که با نرم افزارهای طراحی کار کردن و به رباتیک هم تسلط دارن
در پایان از وقتی که گذاشتین تشکر میکنم
امیدوارم این ارتباط تداوم داشته باشه
نظر
متخصص مکاترونیک
مشکل فعلی تون کار کردن با نرم افزارهای طراحی سازه هست، درسته؟
نظر
محمد پاسخ پذیرفته شده
بله
البته دنبال نرم افزاری هستم که سازه رو در حرکت هم بتونه شبیه سازی کنه
مثلا چرخ های این دستگاه جدید و خلاقانه ست اما نمیدونم توی محیط حقیقی چه عملکردی داشته باشه
نظر
متخصص مکاترونیک
سازه رو که همون طور که گفتم به راحتی میتونید توی نرم افزارهایی مثل CATIA یا Solidworks مدل کنید. همین نرم افزارها محیط هایی برای شبیه سازی حرکت مکانیزم ها هم دارند. مثلا برای کتیا، محیط DMU Kinematics و برای سالیدورکس، محیط Simulation این کار رو انجام میده.
البته اگه میخواید کار حرفه ای تری کنید میتونید مدلتون رو توی نرم افزاری مثل Adams وارد کنید و حرکتش رو بررسی کنید. البته بعید میدونم که علاقه داشته باشید همه این نرم افزارها رو یاد بگیرید ;)
اگه شبیه سازی حرفه ای میخواید میتونید این کار رو به یه نفر که در این کار تخصص داره بسپرید (خودش میدونه از چه نرم افزاری استفاده کنه:) ) در غیر این صورت همون پیشنهاد اولم رو دنبال کنید.
بازم اگه سوالی داشتید در خدمتم
نظر
  • صفحه :
  • 1

هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
فایل ها یا عکس های لازم برای این بحث را از اینجا بارگزاری کنید، فرمت های قابل پشتیبانی: gif,jpg,png,zip,rar
• حذف آپلود فایل ها (بیشترین حجم فایل : 2 MB)
شما می توانید در پست خود رای گیری قرار دهید. رای گیری در پست شما نمایش داده خواهد شد.
تنظیمات رای دادن
به اشتراک گذاری مکان فعلی شما

اگر تمایل دارید که موقعیت جغرافیایی شما به اشتراک گذاشته شود از این بخش استفاده نمایید..

عرض جغرافیایی:
طول جغرافیایی:
کد امنیتی
این بخش برای امنیت سایت و تشخیص انسان از ربات ایجاد شده است.