مقدمه­ ای بر آردوئینو - قسمت اول

شنبه, 17 بهمن 1394 ساعت 14:11
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

آردوئینو صفحه ­ی مدار پیشرفته­ ی میکروکنترل­ کننده ­ی مدار-باز است. به انگلیسی ساده و قابل فهم، شما می‌توانید آردوئینو را جهت خواندن سنسورها یا چیزهایی کنترلی نظیر موتورها و لامپ­ها استفاده کنید. این، به شما اجازه می­دهد برنامه ­هایی را به این صفحه­ ی مدار بارگذاری کنید که می ­توانند با اشیاء در جهان واقعی فعل و انفعال داشته باشند. با آردوئینو، شما می­ توانید وسایلی بسازید که بطور کامل با دنیای بیرون واکنش نشان داده و پاسخ دهد.

 

برای نمونه، شما می ­توانید یک سنسور رطوبتیِ متصل به گیاه گلدانی را بخوانید و اگر آن خیلی خشک باشد، یک سیستم آبیاری خودکار روشن خواهد شد. یا، شما می­توانید یک سرویس­ دهنده­ ی گفتگوی مستقلی بسازید که به روتور اینترنت شما وصل شده باشد. یا شما می­ توانید آن را داشته باشید تا هر موقع که گربه ­ی شما از درِ حیوان خانگی عبور می­کند، جیرجیر کند. یا، شما می­ توانید آن را داشته باشید تا موقعی که صبح، ساعت زنگدار خاموش می­شود، یک قوری قهوه روشن شود.

بطور اساسی، اگر چیزی وجود داشته باشد که با هر روشی توسط برق کنترل شود، آردوئینو می­تواند در برخی حالت­ ها به این وصل شود. و حتی اگر توسط برق کنترل نشود، شما هنوز می­توانید این اشیاء را (نظیر موتورها و آهنرباهای مغناطیسی) استفاده کنید، که به این وصل شوند.

امکانات آردوئینو تقریباً نامحدود هستند. همین طور، هیچ راهی وجود ندارد که یک خودآموز (معلم خصوصی) تنها بتواند هر چیزی را که شما ممکن است نیاز داشته باشید، بداند. به عبارت دیگر، من حداکثر سعی خودم را انجام داده ­ام تا یک مرور کلی از مهارت­های اصلی و دانشی را دریافت کنم که شما نیاز به گرفتن آردوئینوتان و اجرای آن دارید. اگر بیشتر از این نباشد، این بایستی به عنوان یک آغازگر در یادگیری و آزمایش عمل کند.

مرحله 1: انواع مختلف آردوئینو

چندین نوع آردوئینو جهت انتخاب وجود دارند. این یک مرور اجمالی از برخی از انواع متداول صفحه ­های مدار آردوئینو است که شما ممکن است با آن روبرو شوید. برای دریافت لیست کاملی از صفحه­ های مدار آردوئینو تحت حمایت فعلی، صفحه­ ی اینترنتی Arduino hardware page را مشاهده کنید.

 

آردوئینو Uno

رایج­ترین نسخه­ ی آردوئینو، آردوئینو Uno است. این، صفحه­ی مداری است که افراد درباره­ی آن صحبت می‌کنند موقعی که به یک آردوئینو اشاره می­کنند (رجوع می­کنند). در مرحله­ ی بعدی، خلاصه ­ی کامل­تری از مشخصات آن ارائه شده است.

آردوئینو NG، Diecimila و Duemilanove (نسخه­ های قدیمی)

نسخه­ های قدیمی آردوئینو Uno محصولی متشکل از NG، Diecimila و Duemilanove تولید می­کنند. نکته­ ی مهمی که باید توجه داشته باشید درباره­ ی صفحه­ های مدار قدیمی است که آن­ها فاقد ویژگی خاص آردوئینو Uno هستند. برخی تفاوت­های اصلی عبارتند از:

·        Diecimila و NG از تراشه­ ی ATMEGA168 استفاده می­ کنند (در مقابلِ تراشه­ ی قوی­تر ATMEGA328)،

·        هر دوی Diecimila و NG یک وصل کننده در مجاورت ورودی USB دارند و مستلزم انتخاب دستی یکی از دو مورد USB یا توان باتری است.

·        آردوئینو NG نیاز دارد که شما دکمه­ ی rest را برای چند ثانیه قبل از آپلود برنامه نگه دارید.

آردوئینو Mega 2560

Mega دومین نسخه­ ی رایج از خانواده­ی آردوئینو است. آردوئینو Mega شبیه برادر بزرگتر و سنگین­تر آردوئینو Uno است. این دارای حافظه­ ی 256 کیلوبایتی است (8 برابر بیشتر از Uno).  این همچنین 54 پین ورودی و خروجی دارد، که 16 تای آن­ها آنالوگ هستند، و 14 تای آن­ها می­توانند PMW را انجام دهند. بنابراین، همه­ ی قابلیت­های اضافه شده باعث بیشتر شدن جزئی هزینه­ ی صفحه­ ی مدار الکتریکی می­شود. این ممکن است پروژه­ ی شما را قوی­تر کند، اما پروژه شما را بزرگتر خواهد کرد. برای دریافت جزئیات بیشتر صفحه­ ی رسمی Arduino Mega 2560 page را مشاهده کنید.

آردوئینو Mega ADK

این یک نسخه­ ی ویژه­ای از آردوئینو مبتنی بر آردوئینو Mega است که بطور ویژه برای ارتباط با گوشی­ های هوشمند اندروید طراحی شده است.

آردوئینو LilyPad

LilyPad برای کاربردهای پوشیدنی و لباس­های هوشمند طراحی شده است. این آردوئینو به منظور دوخته شدن به محصول طراحی شده است و با استفاده از نخ رسانا به سایر اجزای قابل دوخت متصل شده است. این صفحه­ی مدار به استفاده­ی ویژه­ ی از کابل برنامه ­نویسی FTDI-USB TTL serial programming cable نیاز دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، صفحه ­ی Arduino LilyPad page نقطه شروع مناسبی و معقولی خواهد بود. 

 

در قسمت دوم و سوم در مورد نحوه کار با آردوئینو، خصوصیات، نحوه کدنویسی اشاره می کنیم.


ترجمه شده توسط صنعت بازار | منبع instructables

خواندن 2206 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


محتوای آموزشی استفاده شده در این سایت ثبت شده می باشد و هرگونه کپی برداری از محتواهای تولید شده توسط تیم صنعت بازار موجب پیگرد خواهد بود.
ما را دنبال کنید:
کپی رایت | 2017